Huhtalan Pasi oli valittu Suomen edustajaksi Bulgarian EM-paineihin sarjaan 60 kiloa. Sen sijaan Hietaniemen Ramin otteet eivät kisapaikkaan riittäneet 96 kiloisissa.
Pasi Huhtala EM-joukkueeseen
Pekka
295772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
ei näin...huhtala hävisi sm-kisoissa veteraanipainija kettusellekin yhden jakson, joten mitenköhän maailman huippuja vastaa käy? huonosti! olisi saanut suomenmestari uimonen kyllä lähteä kisoihin!
Kumma juttu! Luulisi innostavan nuoriakin kun pääsee kisoihin. Mutta kai politiikka painaa enemmän.
-Uimonen
-Lehmusvirta
Kumpikin kuuluisi minusta em-kisoihin!
Olis luullu että lingreeni valittis parhaat
painijat kisoihin vaikka Sm kisojen perusteella. Taitaa olla liikaa muita vaikuttimia
kun näin on päässy käymään
Tarkoitan nimenomaan huhtalan valintaa.
on meinaan äijä jo käynyt em missäkin kykynsä näyttämässä¨.... Uimonen matolle perkele!!
Mitens Uimonen paini Puolas ?
Olisko ollu vähä noloa jos Puolan turnaukses ei oltaiskaa karsittu ?
Järki kätehen.
oliko kettunen puolaas ?
ko pesi Huhtalan Sm mis
oonko ymmärtäny väärin mun tietojen mukaan
puolan turnaus oli näyttökisa onko sen jälkeen ollu joku karsinta joka on jääny huomiotta meikäläiseltä?
...tässä kohtaa matti kettusta? Mieshän olisi pitänyt valita ja olis varmaan valittu suoraan edustamaan, jos ois vielä sm-kisoissa pystyny painimaan sunnuntaina. Siis kunnolla. Matilla oli takareidessä jonkinlainen repeämä, joka haittasi painia.
Terveenä olisi pessyt varmasti Uimosen ja ottanut lipun EM-kisoihin. Mutta hyvä kaveri on Uimonenkin! Ja Huhtalalla on kuitenkin erilaista "pelisilmää" kuin nuorilla painijoilla.
Suomella on tasainen kaarti sarjassa 60 kg.
Esim:
- 2 x Kettunen
- Isokoski
- Ala-Huikku
- Hermansson
- Uimonen
- Huhtala
Näistä on paha valita, varsinkin kun kukaan ei ole tällä hetkellä selkeästi muita parempi. Pojat voittavat toisiaan ristiin. Valitsijoiden tehtävä ei ole ollut helppoa.
Ihan vain tulevaisuuden kannalta olisi luullut vaakakupissa painavan myös painijoiden iän, kun tasaveikkaisista valintoja tehdään. Huhtalan Pasi varmasti kantaa Suomen värejä molskilla kunnialla, mutta eikö nyt olisi ollut sopiva sauma antaa nuorille kokemusta arvokisoista?
pasi on sen verran kokeneempi painija ku uimonen että pasi sentää pärjää ulkomailla arvokisoos ku uimonen sais heti turpihi...näkihä sen puolas. siinä kävis nii jotta jos uimonen laitettaas matolle nii joku venälääne pyörittääs sitä 11-0. niinku viime keväänä ilmajoen sm:mis hietaniemi voitti kortesmäen ja hietaniemi laitettii ulkomaille kisoohi ja kortesmäki jätettii kotia nii ekas ottelus hietaniemiä pyöritettii ypv.ja sittehä pitääs laittaa kekki matolle mielummin ku härkänen jos se sm:stä kattotaa!!!
jos uimonen laitettaas em-matolle nii siinä kävis nii että ekas ottelus se sais turpaa ypv,mutta pasi ei, koska KOKEMUS on vähän eri luokkaa.esim.Ilmajoen miesten sm:mis kävi niin jotta rami hietaniemi voitti jari kortesmäen.no,hietaniemi laitettiin ulkomaille kisoohi, ekas ottelus joku tuli ja pyöritti sitä ypv.kortesmäkiä ei oltaas pyöritelty sillä lailla, ei tod vie, koska KOKEMUS on niin eri luokkaa!!!te oikeuden terrorisoijat jotka yritättä uimosta matolle on väärin.Kuinkas kävi kekki-härkänen ottelus?jos pasi ei muka kuulu em-matolle nii mitä härkänen sielä tekee,kun kerran kekki voitti sen???
mun mielestä ihan ok "rivi" paitsi toi 2xkettunen mun mielestä terho kettunen on jo vain ja ainoastaan veteraani painija.
On se kuitenkin niin, että Kekki ja Härkänen painivat eri sarjoissa. Kekki on 74 ja Härkänen 66...
sama se on että kuinka ne matsit häviää arvokisoissa. 10-0 tai 3-0. Eri asia on tekeekö pisteitä tai voittaako ottelun.
Miksi sitten Härkänen paini sarjassa 74kg SM-kisoissa? Äläkä sano että paikka varmistunut 66kg sarjaan. Kyllä pitää ottaa mittaa "oman" sarjan miehistä. Muuten ei ole mahdollista päästä edustamaan vaan samoja jätkiä kierrätetään vuodesta toiseen kunnes huomataan että ei ole uusia tilalle. Nuoret lupaukset tylsistyvät kun anneta mahdollisuutta arvokisaedustukseen. Tällä menolla edustuspainijat ovat katoava luonnonvara 5 vuoden päästä.
Ei kai sellaista joukkuetta ole vielä valittu johon kaikki olis tyytyväisiä.
Tämän sarjan em-edustajan valintaprosessi ei mennyt aivan nappiin. Itse pidän Jakkea "parhaana" sarjan painijana, mutta kyllähän homma on niin, että nää sm-skabat pitäisi myös voittaa jos meinataan maailmalla menestyä. Tiedän että ainakaan Jakke ei enää lähde arvokisoihin vain kivan reissun takia, koska mies tietää itsekin rahkeidensa riittävän hyvässä kunnossa ja hyvänä päivänä vaikka kuinka pitkälle. Uusiin surkeisiin sääntöihin totuttelemiseen meenee Jakellakin varmasti jonkin aikaa. Nyt kun sm-kisat meni näin niin ilman muuta Uimonen olisi pitänyt valita suoraan kisoihin. Puolan kisoista ei kenellekään jäänyt varmaan mitään muuta kuin huono mieli. Varsinkin kun Hermanssonin Janikin unohdettiin ottaa reissulle mukaan.
Kyllä.
Ala-Huikku on aivan huippu miehiä 60 kiloisissa. Mutta pitää muillekin antaa mahdollisuus.
Miten muka Hermanson unohdettiin ottaa Puolaan mukaan?
... nii pesee koko porukan eikä tartte marista sääännöistä. Vanhat säännöt suasivat niitä jotka olivat muka aktiivisia pystypainissa ja odottivat mattovuoroa. Nyt pitää oikeesti tehdä pystypainissa jotain voittaakseen.JEY'
ja sillä selvä.
No Janihan voitti ässämmeis ekalla kierroksella Jaken ja olisi näin ollen myös pitänyt valita reissuun mukaan. Kun karsintaan nyt ylipäänsä ruvettiin.
Jokin syy voi olla sekin, että FILA:lle täytyy lähettää nimilista hyvin ajoissa. Tällä kertaa se oli 12.03. Eli siihen voi laittaa vaan kolme nimeä sarjaa kohti.
Ennen Puolaa siis oli jo karsittava kolmeen karsijaan. Helpottaako tämä yhtään. Siihen en ota kantaa oliko nuo kolme valittua oikeat, mutta uskon, että ei se helppoa tässä sarjassa ollut valita. Unohdetaan nyt kuitenkin se, että Puolaan olisi pitänyt lähteä karsimaan 4 tai 5 äijää, kun se teoriassakin oli mahdotonta.
Mitenkäs on mahdollista, että esim. Korealla oli Puolan kisoissa sarjassa 60kg seitsemän (7) painijaa? Jos tuo kolme on kerta jonkinlainen maksimi?
Eli vielä kerran. Kyllä Puolan kisoihin olisi saanut lähettää vaikka 20 painijaa joka sarjaan, mutta EM -kisoihin tehtävään Final Entryyn vain kolme. Joten...onko järkeä lähettää sitten sellaisia, joilla ei etukäteenkään ole mahdollisuuttakaan EM kisoihin ?? Eli oli siinä vaiheessa jo tehtävä ratkaisu, ketkä ovat ne kolme, joista karsintaan.
..kovatasoisiin kisoihin kannattaisi lähteä muidenkin kovien jätkien vääntämään. Tosin siitähän se vasta soppa syntyy kun joku karsijoiden ulkopuolelta olis sitten ottanut vaikka mitalin.
Onko jossain julkaistu ketkä virallisesti lähtevät kisoihin ja mihin sarjoihin? En ole tällaista listaa nähnyt missään.
Vapaapaini:
48kg: Hajar Ashtiani
66kg: jouni Rosenlöf
84kg: Jari Olmala
Kr.room.
55kg: Ville Käki
60kg: Pasi Huhtala
66kg: Ari Härkänen
74kg: Marko Yli-Hannuksela
84kg: Jussi Nurmela
120kg: Juha ahokas
http://www.yle.fi/urheilu/voimailukamppailu/id3368.html
eihän puolassa ollut esim. kekkiä. voiskohan vetää 66kg mm-kisoihin?