Olen lähdössä opiskelemaan ja olen huomannut että netin takia olen ajautunut keskittymisvaikeuksiin ja lievään masennukseen, onnistuuko opiskelu yhtä hyvin ilman nettiä? Tai informaation saanti.. Auttaisikohan jos koneen paikkaa vaihtaisi.
Netti, tietolähteenä..
6
1184
Vastaukset
- myös masentaa
Huomaa ettei tuota kaikkea tietoa voi hyödyntää kuin aivan rajallisesti.
Kun tulee tunne, ettei ajatus enää kulje, ettei enää voi omaksua lukemaansa, kone
sammuksiin ja jotain muuta välillä, vaikka unta palloon.
Kesti muuten yli puolivuotta, ennenkuin nettiunia alkoi näkemään!
Unet ovat selkeitä ja myönteisiä.Upeita.- Opiskelija..
No koneen siirsin pois omasta huonesta ja koitan supistaa netin käytön n. 10-30min päivässä. Lukemisen omaksuminen.. tuntuu tutulta, tuntuu nimenomaan ettei usko ja "omaksu" lukemaansa edes koulukirjoista, huhhuh, mietinkin mistä se johtuu..
- Lopputyötä tekevä
Sehän tässä on pahinta, kun en voi vain antaa koneen olla, vaan joudun käyttämään nettiä lopputyötä tehdessä. Työnteko ei kiinnostaa yhtään vaan aina sitä ajautuu kaikenlaisille pelisivuille, chatteihin tai näihin keskusteluihin. Työn pitäis olla valmiina muutaman viikon päästä, mutta olen ihan alussa. Tästä ei tule mitään! Masentaa...
- IÄ2
Käytä nettiä kirjastossa, niin käyttö pysyy aisoissa
- laajakaistani!
IÄ2 kirjoitti:
Käytä nettiä kirjastossa, niin käyttö pysyy aisoissa
Minullakin keski-ikäisellä on pikkuinen projekti opiskella, jos vaikka sittenkin saisin tehtyä graduni, mutta kun hankin laajakaistan, surffailu meni aivan overiksi, ja tein kaikkea muuta kuin edistin opintojani. Eräs nuori nainen sanoikin, ettei hän olisi kai koskaan saanut tehtyä graduaan, jos hänellä olisi ollut kotona laajakaistayhteys!
Kesäkuun puolessa välissä on surffailut surffailtu. Hankin kirjastosta tunnukset ja menen johonkin kirjastoon tekemään pakolliset haut, ja laskut voin vielä maksaa työpaikalla töiden jälkeen. Tulee enemmän luettua romskujakin ja keskittyminen helpottuu, kun kirjoittaessa ei koneen taustalla houkuttele nettisivut ja tutut suosikit, joille on ollut muka niin kivaa pistäytyä. Koneeseen jää puhelinmodeemi, ja onneksi on vielä virusturvakin voimassa, jos vaan avaa netin päivitysten ajaksi. Aion olla ilman laajakaistaa useemman kuukauden - todennäköisesti. Netissä lorvailu vie vähitellen terveyden, kun lihoo ja syö, syö ja lihoo surffatessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1474774Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv822724Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?851717Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91196- 48934
- 66902
- 21883
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122873Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75862Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799