Aikain merkit Sanassa
Miten Raamatun ennustukset toteutuvat ajassamme?
Lassi Erpiö
Arkistossa 17 mielenkiintoista jaksoa.
Miten Raamatun ennustukset toteutuvat ajassamme?
Lassi Erpiö
Arkistossa 17 mielenkiintoista jaksoa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eivät millään tavalla.
Raamatun ounastelut ovat sekavia, niistä ei ota tolkkua.
Kasituhatta vuotta sitten Auringon uskottiin kiertävän Maata, ei tiedetty vaikkapa mikrobeista eikä eikä tieteetkään olleet edes lapsenkengissä.
Oli vaan tietäjiä, jotka jupisivat mitä sylkensä suuhun toi. Eihän he sanoistaan kiinni jäänet, ennustukset oli laadittu riittävän epämääräisiksi.
Mikään ei ole niin hankalaa, kun kertoa tarkasti asiat kahden tuhannen vuoden päähän.
Tästähän raamatun ennustuksissa on kyse.
Tiistaina 27.9.2019 jakso numero 17 aihe Pohjois-Korea
Ihmeet ja merkit
> Aikain merkit Sanassa
Maassa vaikuttaa haudan takaa Kim Il Sung, yksi auringonnousun kuninkaista. Jumala rakastaa korealaisia ja haluaa heidänkin tulla tuntemaan Jeesus Vapahtajanaan.
Toisten mielestä työläisten paratiisi, jossa sähkökatkot ja ruokapula ovat päivittäisiä. Toisten mielestä kyse on stalinistinen luokka- ja isoveliyhteiskunta.
Uusinta tulossa !
Aikain merkit Sanassa
Lassi Erpiö tutkii Raamatun tekstejä ja vertaa niitä nykypäivän tapahtumiin.
https://www.vartija-lehti.fi/tv7sta-suomen-katsotuin-kanava-mietiskelyja-profetioiden-aarella/
Asiaa!
Hyvää ja ilmeisen puolueetonta analyysiä. Ko kanavan rahoittajien motiiveista olisi mielenkiintoista kuulla. Kuvittelen (en siis tiedä) suurimman osan lahjoittajista odottavan pääsevänsä lahjoitustensa avulla jumalansa suosioon, eli siis ostavansa itselleen tällä tavoin taivaspaikan. Mikä muukaan se motiivi voisi olla?
Martti Luther lopetti anekaupan jo 1500-luvulla.
Uusinta tänään maanantaina 9-9-2019
13.15 Aikain merkit Sanassa: Velkavetoinen maailma
Eräs vahva ajan merkki on yleinen velkaantuminen niin Suomessa kuin maailmalla. Kyse on myös ihmiskunnan syntivelasta, jonka Herra Jeesus on maksanut Golgatalla. ( Jakso: 18 )