Monikohan sairastui Tsernobylin ydinvoimalaonnettomuuden seurauksena?

Anonyymi

Mitä itse olen tieoihini saanut, ainakin tämän alueen, eli Itä-Suomen alueella esim. kilpirauhasen vajaatoimintaan on sairastunut erittäin suuri osa väestöstä.

Tämä ei voi olla pelkkää sattumaa.

- Jokin taho, oli se mikä tahansa sitten, pimittää tahallaan ja tarkoituksella omiin kansalaisiin liittyviä terveystietoija, etenkin liittyen Venäjällä 1980 luvun puolivälissä ja sen jälkeen aiheutuneiden seurauksien suhteen.

Sillä on perin kummallista, että etenkin Keski- ja Itä-Suomessa kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastuneiden osuus on on perin ja aika suuri.

- Ja että ylipäätään kilpirauhasen vajaatoimintaaan sairastumisten suurin lasketteva määrä on koko maassa ikähaarulta 25-45 ikävuoteen saakka.

- Voiko tämä kaikki olla pelkkää sattumaa?

En usko sitä.

Jotakin mätää tässä on.

Mitä Suomen Valtio pimittää omilta kansalaisiltaan,;, ja etenkin kilpirauhasen vajaatoimintaan sairaastuneilta; ja sitä monilla seuranneeseen krooniseen vajaatoimintaoireyhtymäsairauteen sairastuneilta.

8

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suurin laskeuma ei tullut Itä-Suomeen.

      • Anonyymi

        Joo ei ainakaan mulla ole todettu mitään kilpirauhasongelmia vaikka osun tuolle ikähaarukalle ja asuin Siilinjärvellä Tshernobylin räjähtäessä.


    • Anonyymi

      Miten lie se Kemiran pammaus aiuheuttanu happo sateet

      • Anonyymi

        Mikähän lie pamaus?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän lie pamaus?

        Hesarin netistä löytyi tuollainen turbiinin tiivisteen pettämisen aiheuttama räjähdys vuonna 1994:
        https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000003359342.html

        Ihan kuin olisi 80-luvullakin ollut jonkinlainen päästö, hatara muistikuva lapsuudesta että suljettiin ilmanvaihto ja kuunneltiin radiota ja seurailtiin jotain mahdollista saastepilveä taivaalla...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän lie pamaus?

        Eipä ole Kemiralla ollut mitään vakavampia ympäristöonnettomuuksia.


    • Anonyymi

      Kirkonkellot ... kirkonkellot ...

    • Anonyymi

      Tsernobylin ydinvoimalaonnettomuuden laskeuman osalta Siilinhärvi kuuluu toiseksi vähiten saastuneiden paikkakuntien luokkaan. Luokkia on viisi, viidenteen luokkaan, eli pahiten saastuneet, kuuluu kuntia Hämeestä, Keski-Suomesta ja Seinäjoen-Vaasan tienoilla.
      Siilinjärven tilanne ei ole huono.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      50
      949
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      272
      883
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe