Poliisi asema?

Ennen oli kirjaston ja alkon vieressä mutta onko enää?
Onko enää poliisi asemaa lieksasa? Onko enää poliiseja lieksassa?
16184
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Poliisi tunnuksin autoja kyllä silloin tällöin näkyy mutta mikä lie pääpaikka?
jos oikea hätä sattuu niin mistä asti tulevat?
No rajavartijat on kyllä hienosti edustettuina lieksassa joten jos soitan 112 niin apua lienee tulossa pikinmiten?

2Äänestä

On siellä virastotalossa vielä jokin pömpeli poliiseja varten. Maijakin on joskus nähty pihassa ja lupa-asioita varten on myös jokin tila, joka on hyvin harvoin avoinna.

2Äänestä
  • Tuosta pömpelistä poliisit lähtevät kierrokselle Pohjois-Karjalaan Nurmekseen ja Juukaan ja Valtimollekin. Nämä lienevät niin rauhattomia paikkoja, että siellä pitää päivät viettää.

    2Äänestä

  • Lieksa, Outokumpu ja Joensuu ovat väkivaltaisimpia paikkoja, eli siellä pitäisi kai viettää suurin osa ajasta.

    Äänestä

  • Lieksassa ollaan ja eletään.
    Mutta jos rosvot alkaa tulla ovista ja ikkunoista sisälle kuinka kauan poliisipartiolta menee ajaa paikalle?

    Äänestä

Eikös nuo poliisit tulisi vaikka teleporttaamalla jos menet entiselle emäntäkolulle ja sanot että sulla on pahat mielessä! Hehehheee!

1Äänestä
  • Turhaan mietit pahoja, ei siellä enää mitään emäntiä ole!

    2Äänestä

Jos rovot käy kimppuun tuletteko lieksasta vai Nurmeksesta?

Äänestä

Tänään tunsin oloni turvalliseksi.Poliisi auto tankkasi timitran huoltamolla ja toinen ajoi ajoi vastaan.Lisäksi rajavartioston auto kirkon sillan luona ajeli vastaan.
Mutta mitenkä äkkiä tulevat hätiin?Rajamiehet ovat täällä lieksassa ja poliisi?
(on tunkeuduttu väkisin sisään ikkunaa rikkomalla ja 112 soitttiin.siinä menee tovi kun poliisi partio ehtii paikalle.)
Rajamiehet hoitasivat homman äkkiseltään.

2Äänestä

Poliisiasema on yhdyssana.

3Äänestä

Myös poliisiauto on yhdyssana.

3Äänestä

Jenkkilän tyyli olisi paras että murtautujan saa ampua ilman seuraamuksia! Olisi aina yhtä rosvoa vähempi!

Äänestä

Sillon kun se viinakauppa oli siellä vanahalla paikalla, niin kerran yks ukko pötkötteli selällään siinä nurkalla lumipenkassa. Muuan asiakas sisälle tultuaan tuumas myyjille: Mänkkee kahtommaan, teijän mainos on kuatunna.

3Äänestä

Yhdys sana

Äänestä

Netistä löytyy muistoja Lieksan poliisiasemalta, biisi Lieksassa Putkassa.
ehe ehe

Äänestä

Minä asuin 1940-luvulla ja 50-luvun alussa poliisiaseman lähellä, joka oli silloin nykyisessä Koneaseman talossa. Putkat olivat rautatieasemarakennukseen päin. Putkien matalalla sijaitsevat ikkunat ovat vieläkin paikoillaan, tosin ilman kaltereita. Samassa talossa oli silloin myös Posti. Postin ja nykyisen ST1 aseman välissä oli linja-autoasema. Kantatietä ei silloin vielä ollut, koska se valmistui vasta 60-luvun puolivälin paikkeilla. Asemarakennuksen pohjoispuolella oli Asemaravintola ja niiden välissä sijaitsi Rautatiekirjakauppa Oy:n kioski.

3Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ennen oli kirjaston ja alkon vieressä mutta onko enää?
Onko enää poliisi asemaa lieksasa? Onko enää poliiseja lieksassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu