Liittymä on 100mb ja kaksi windows 10 konetta ja kunpikin näyttää netin nopeustestissä alle 20mb, mutta Android tabletti antaa 73mb.
Miten windowseihin saisin vauhtia?
Miten saisin vauhtia wifiin
11
124
Vastaukset
- Anonyymi
on muutamia asioita jotka pitää olla kunnossa.
1. Wlan (wifi) reitittimen pitää olla tarpeeksi tehokas, operaatttoreilta saamat harvoin kykenee 100 megaan. 5Ghz verkko toimii nopeammin.
2. Koneen verkkokorrien pitää olla nopeita, ja laita niihin windows 10 kyseesäollen valmistajan tarjoamat ajurit ja naulitse ne, ettei ne päivity toimimattomiin.- Anonyymi
"on muutamia asioita jotka pitää olla kunnossa."
Ja yksi kaikista tärkein on luku- ja kirjoitustaito. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"on muutamia asioita jotka pitää olla kunnossa."
Ja yksi kaikista tärkein on luku- ja kirjoitustaito.Voi olla että Suomen kirjaijaliitto vaatii jäseniltään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi olla että Suomen kirjaijaliitto vaatii jäseniltään.
Luku- ja kirjoitustaito kuuluu yleissivistykseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"on muutamia asioita jotka pitää olla kunnossa."
Ja yksi kaikista tärkein on luku- ja kirjoitustaito.Kielioppivirheistä huomauttelevista ihmisistä paljastui yhteinen piirre: he ovat mänttejä.
Tiedeuutissivusto ScienceAlertin otsikoihin nostama, Yhdysvaltalaisen Michiganin yliopiston viime vuonna julkaisema tutkimus väittää, että ihmiset, joita netin kielioppivirheet vaivaavat eniten, ovat myös luonteeltaan ”vähemmän miellyttäviä” kuin ne, jotka antavat kielioppiasioiden olla.
Tutkimus julkistettiin alun perin Plos One -tiedejulkaisussa maaliskuussa 2016. Kyseessä oli tiettävästi ensimmäinen kerta, kun tutkijat pystyivät osoittamaan, että henkilön luonteenpiirteet voivat määritellä sen, miten hän reagoi havaitsemiinsa kirjoitus- ja kielioppivirheisiin.
TUTKIJAT HAALIVAT 83 vapaaehtoista koehenkilöä tutkimuksia varten.
Koehenkilöitä pyydettiin lukemaan kuvitteellisten henkilöiden sähköpostivastauksia kämppäkaverin hakuilmoitukseen. Osa vastauksista oli täysin virheettömiä kielellisesti ja osa taas oli täynnä virheitä.
Henkilöt arvostelivat tuiki tuntemattomia, mutta kuvitteellisia vastaajia heidän sähköpostivastaustensa perusteella muun muassa älykkyyden ja ystävällisyyden mittareilla. Koehenkilöiden tuli myös arvioida, kuinka hyviä kämppäkavereita vastaajat olisivat.
Arvioinnin jälkeen henkilöiltä kysyttiin, huomasivatko he virheitä vastauksissa ja jos huomasivat, kuinka paljon ne heitä häiritsivät.
Tutkimuksen toisessa vaiheessa koehenkilöt suorittivat henkilökohtaisen persoonallisuuspiirrearvioinnin. Arvionnissa mitattiin kunkin koehenkilön avoimuutta, miellyttävyyttä, introverttiutta, ekstrovertiutta, neuroottisuutta sekä tunnollisuutta. Arvionti sisälsi myös kysymyksiä liittyen koehenkilöiden ikään, taustaan ja asenteisiin kieltä kohtaan.
KAIKKI KOEHENKILÖT määrittelivät hakuilmoitukseen virheiden kera vastanneet kuvitteelliset henkilöt huonommiksi ihmisiksi kuin ne, jotka vastasivat ilmoitukseen kielellisesti sekä tekstillisesti virheettömin viestein.
Koehenkilöiden kirjosta kuitenkin erottui selvästi tietyn persoonallisuustyypin yksilöitä, jotka arvostelivat kirjoitus- ja kielioppivirheitä tehneitä vastaajia ankarammin kuin muut.
Esimerkiksi ekstroverttiin persoonallisuustyyppiin päin taipuvat koehenkilöt jättivät virheet laajalti huomiotta, kun taas introvertit henkilöt antoivat negatiivisen leiman virhein vastanneille.
Henkilöt, jotka istuivat tunnollisen luonnetyypin kuvaukseen mutta olivat vähemmän avoimia, olivat herkempiä huomioimaan kirjoitusvirheet.
Vähemmän miellyttävällä luonnetyypillä varustetut koehenkilöt tuohtuivat muita enemmän kielioppivirheistä.
”Vähemmän miellyttävät henkilöt ovat myös vähemmän suvaitsevaisempia säännöistä poikkeamisen suhteen”, tutkijat kirjoittivat tutkimuksessa.
Se, miten neuroottinen koehenkilö oli, ei vaikuttanut siihen, miten hän tulkitsi virheitä.
Tutkimustuloksia ei voitu selittää koehenkilöiden iällä tai koulutustaustalla, mikä osaltaan vahvistaa sitä lopputulemaa, että luonteenpiirteet vaikuttivat henkilöiden tulkintatapoihin
Mäntti siis - Anonyymi
Vartista puoleen tuntiin.
- Anonyymi
Kirjoita näin;
Liittymä on 100Mb/s
tai kirjoita näin;
Liittymä on 100Mbps
Ja lopeta tuo paskan puhuminen.- Anonyymi
olet vittuilija et auttaja!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olet vittuilija et auttaja!
Mutta kun se kirjoitetaan noin, en minä ole sitä keksinyt. Olisit kirjoittanut oikein jos olisit osannut, nyt osaat, joten olet kiitollisuuden velassa minulle, ja ensimmäiseksi saatkin sanoa nätisti; KIITOS!
- Anonyymi
WLAN:in saaminen riittävän nopeaksi tarvitaan muutama juttu. Eli nro. 1. Vaihda reititin sellaiseen, jossa on tuki 5 GHz:n kaistalle. 2. Mikäli mahdollista päivitä käyttämiesi koneiden WLAN-kortit sellaisiksi, että tukevat 5 GHz:ä. 3. Tutustu reitittimen asetuksiin, ja päivitä laitteeseen uusin firmware. 4. Sijoita laite keskeiselle paikalle asunnossa, jos kyseessä on isompi omakotitalo, sijoita taloon useampi WLAN toistin.
- Anonyymi
Heitä ne windowsit roska-auton kyytiin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1677457
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264228- 503838
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1513235- 512986
- 492599
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262376Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2732059Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt552015- 291916