Vaala! Tulevaisuus?

Anonyymi

Mikä on Vaalan tulevaisuus? Loppuuko palvelut pienestä pitäjästä niinkuin kaikista muista? Kannattaako vaalaan perhettä perustaa? Onko työpaikkoja? Onko mitään?

3

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väittävät,että töitä löytyy tekevälle,mene ja tiedä.Taloja paljon myynnissä,joku liiketilakin ollu myynnissä jo pitkään ihan kylän keskustassa.Itse en sinne uskaltaisi yritystä perustaa,taitaa pian olla pääsääntöisesti eläkeläisiä,ellei uusi vankila tuo muutosta mukanaan???(työntekijöitä perheineen)

    • Anonyymi

      Jos metsäretkistä tykkää ja saa niistä kaiken ilon irti,voi olla ok paikka.Paljon muuta tekemistä ei ole kun kävellä tuttuja polkuja vuodesta toiseen.Kansalaisopiston kurssit liikuntapainotteisia myös,joten muu harrastaminen vaikeeta kun Kajaaniin/Ouluun mentävä.Kaupat vielä toimii,vaan kuin kauan?Muuttotappio aika kova?Kiinteistöverot aika korkeet.Itse muutin pois,ennenkun masennuin täysin.

    • Anonyymi

      Kyllähän nuo tuulivoimalat vie viimeistään asukkaat ja mökkiläiset kun luonto ja maisemat on pilattu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 60
      752
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      704
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      45
      653
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe