Vaala! Tulevaisuus?

Anonyymi

Mikä on Vaalan tulevaisuus? Loppuuko palvelut pienestä pitäjästä niinkuin kaikista muista? Kannattaako vaalaan perhettä perustaa? Onko työpaikkoja? Onko mitään?

3

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väittävät,että töitä löytyy tekevälle,mene ja tiedä.Taloja paljon myynnissä,joku liiketilakin ollu myynnissä jo pitkään ihan kylän keskustassa.Itse en sinne uskaltaisi yritystä perustaa,taitaa pian olla pääsääntöisesti eläkeläisiä,ellei uusi vankila tuo muutosta mukanaan???(työntekijöitä perheineen)

    • Anonyymi

      Jos metsäretkistä tykkää ja saa niistä kaiken ilon irti,voi olla ok paikka.Paljon muuta tekemistä ei ole kun kävellä tuttuja polkuja vuodesta toiseen.Kansalaisopiston kurssit liikuntapainotteisia myös,joten muu harrastaminen vaikeeta kun Kajaaniin/Ouluun mentävä.Kaupat vielä toimii,vaan kuin kauan?Muuttotappio aika kova?Kiinteistöverot aika korkeet.Itse muutin pois,ennenkun masennuin täysin.

    • Anonyymi

      Kyllähän nuo tuulivoimalat vie viimeistään asukkaat ja mökkiläiset kun luonto ja maisemat on pilattu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      157
      4462
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      38
      2510
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2167
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      29
      1269
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      1129
    6. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1102
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      38
      982
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      936
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      48
      889
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      106
      852
    Aihe