Eli olen hankkimassa uutta v50 diesel-koneella. Nyt on kuitenkin lukenut ehkä vähän liikaakin 1.6 DrivE-koneen ongelmista. Eli kuullun ja luetun tiedon mukaan 1,6D DrivE - koneessa pitää muistaa öljynvaihdon tärkeys 20.000 km välein. Kone on alunperin Fordin, joskin myös Pösöllä on sormet pelissä. Eli koneet ovat hyviä, tehokkaita ja taloudellisia. Niissä on kuitenkin hiileen liittyvä ongelma. Eli sakkaa, jossa on paljon hiiltä, kerääntyy öljykanaviin ja tukkii ne. Samalla voiteluominaisuudet heikkenevät.
Normaalisti sakka kerääntyy moottorin alaosaan, josta se poistuu kun öljyt vaihdetaan. Hiilisakka kuitenkin kiertää öljyn mukana ympäri konetta ja takertuu aivan vääriin paikkoihin, mm Turbon ympärille. Koska Turbo pyörii yli 200000 kierrosta minuutissa, se on erityisen vaurioherkkä öljynkierron suhteen. Takuu korjaa näitä vaihtelevasti, ei aina. Joskus rikkoutuu vain Turbo, joskus hajoaa ja palasia voi löytyä muualta moottorista, silloin puhutaan tuhansien eurojen remontista.
Ongelma koskee vain 1.6D-koneita, näitä koneita on asennettu Fordiin, Mazdaan, Peugeotiin, Fiatiin, Volvoon, Citroeniin, Miniin ym ym. Myös Volkkarissa 2.0 TDI-koneessa (Transporter) on samantyyppinen turbo-ongelma, siellä voi lasahtaa turbo jo 50000km kohdalla.
Eli kokemuksia tuosta 1.6-dieselistä kyselen. Täälläkin oli vanha ketju asiasta, mutta se oli täynnä toyota-provoa.
DrivE-uskallanko ostaa?
7
89
Vastaukset
- Anonyymi
Eli nyt puhutaan aika vanhasta autosta ja ne ovat yksilöitä. Kaikki riippuu edellisten kuskien ajotavoista ja huolenpidosta.
- Anonyymi
Ei turbo ole niin paha ongelma tossa koneessa. Hiukkasloukku ja EGR on paljon pahemmat vikapesät. Hiukkasloukku maksoi muutama vuosi sitten yli viisi tonnia... Nyt vähän halventunut, mutta silti vielä muutama tonni.
- Anonyymi
Ompa kallis hiukkasloukku Volvossa, kun 407 Pösöön tuolla samalla koneella loukun saa 245 eurolla.
- Anonyymi
Meillä samalla koneella vm -12 V70. Ajettu 335 tkm. Ei ole ollut ongelmia. Öljyt vaihdettu 20 tkm välein.
- Anonyymi
Kartan volvoja kuin ruttoa,siksi asunkin velattomasti.
- Anonyymi
Vuokralaisella ei yleensä olekaan asuntovelkaa, käyttölainoja vain.
- Anonyymi
Minulla ei ole kyseistä Volvoa ollut, mutta Citikalla samanlaisella moottorilla (1.6 HDI) meni 340'000 km ilman moottorimurheita, Ajan pääasiassa maantieajoa, öljyjä vaihdoin huolto-ohjeen mukaisesti 20000 km välein. Olin Citikan ensimmäinen omistaja ja myydessä auto oli ehjä ja moottori ei syönyt öljyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986888- 1592036
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?7996Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41929