Tuli tuossa viimeviikolla pankistani, eli Nordeasta puhelu ja halusivat minut Private Banking asiakkaaksi (vaatimuksena käsittääkseni tietty määrä sijoitusvarallisuutta Nordean hoidossa, joka sitten on ylittynyt niin että heillä on huomio herännyt minua kohtaan).
Onko kenelläkään kokemuksia tuosta Private Banking puolesta, onko siitä sanottavaa hyötyä tälläisellä ns:”keskivertokansalaiselle”, vai onko kyseessä aivan puhdas rahastusyritys pankin puolelta jossa on vain tarkoitus myydä pankkipalveluita kovaan hintaan.
Työkiireiden takia tapaaminen (mahdollisen tulevan Private Banking henkilöni kanssa) pankissa asian tiimoilta on vasta ensikuussa, niin ajattelin hieman ensin selvitellä kuvioita tuon ”systeemin” takana.
Nordea Private Banking
17
18579
Vastaukset
Onko sinulla pörssiosakkeita? Jos on niin sitä varten saat erilaisen kaupankäyntisivuston.
Jos sinut kutsutaan neuvotteluun, niin jos et tartu Nordean erilaisiin indeksi tai muihin rahastoihin vaan pidät sijoittamisen omissa näpeissä, ei pitäisi tulla lisäkustannuksia. Pankki mielellään myy sellaista, joka tuottaa heille rahaa.
Kannattaa silti kysyä, tuleeko niitä.Pörssiosakkeita löytyy kahta eri yhtiötä, maltillisella summalla (reilut 20t.€), sekä yhtä nordean rahastoa alle 5t.€:lla. Sekä yhtä toista (Ei Nordean) rahastoa reilulla 10t.€:lla.
Muuten omaisuus on kiinni, asunto-osakkeissa, metsässä sekä pankkitilin saldona.
Saa nähdä mitä palveluja koittavat saada myytyä.
Se minkä saatan kyllä ottaa (tarjolla vain Nordean Private Banking asiakkaille), niin on Nordean Platina Mastercard kortti, jonka etuihin kuuluun ilmaisia lentokenttä Lounge palveluita ympäri maailmaa, eri kentillä. Saattaa tehdä lomamatkustamisesta hivenen mukavempaa jos/kun on pidempiä vaihtoja eri lentokentillä.santtu_1975X kirjoitti:
Pörssiosakkeita löytyy kahta eri yhtiötä, maltillisella summalla (reilut 20t.€), sekä yhtä nordean rahastoa alle 5t.€:lla. Sekä yhtä toista (Ei Nordean) rahastoa reilulla 10t.€:lla.
Muuten omaisuus on kiinni, asunto-osakkeissa, metsässä sekä pankkitilin saldona.
Saa nähdä mitä palveluja koittavat saada myytyä.
Se minkä saatan kyllä ottaa (tarjolla vain Nordean Private Banking asiakkaille), niin on Nordean Platina Mastercard kortti, jonka etuihin kuuluun ilmaisia lentokenttä Lounge palveluita ympäri maailmaa, eri kentillä. Saattaa tehdä lomamatkustamisesta hivenen mukavempaa jos/kun on pidempiä vaihtoja eri lentokentillä.Vaihda ne rahastot osakkeiksi.
Mielestäni tuo summa (ellei käteistä ole isompi summa) riitä Private asiakkuuteen? Taitaa olla raja 80 000 euroa.
Asunto tai metsä ei käy.
No, joka tapauksessa, vältä niitä pankin myymiä tuotteita. Ne on tehty vain pankin ansiota varten.Molemmat rahastoista sijoittavat sellaisiin maihin/maanosiin joissa on helpompi toimia rahaston kautta kuin suorina (osake) sijoituksina, joten en usko että niitä tulen lähivuosina realisoimaan.
Olen nimenomaan vähentänyt suorien osakesijoitusten painoa omassa sijoitus-valikoimassani, ja en usko että palaan ostoihin ihan vähään aikaan. Tuosta asiasta johtuen "käteis"painoni on suhteellisen suuri tällä hetkellä ja tuo 80t.€:n raja ylittyy ihan hyvin, kun tilillä olevat rahat lasketaan mukaan (ja tämän takia varmastikkin Nordeasta on otettu yhteyttä, kun varmasti haluaisivat niitä alkaa korvausta vastaan sijoittamaan).santtu_1975X kirjoitti:
Molemmat rahastoista sijoittavat sellaisiin maihin/maanosiin joissa on helpompi toimia rahaston kautta kuin suorina (osake) sijoituksina, joten en usko että niitä tulen lähivuosina realisoimaan.
Olen nimenomaan vähentänyt suorien osakesijoitusten painoa omassa sijoitus-valikoimassani, ja en usko että palaan ostoihin ihan vähään aikaan. Tuosta asiasta johtuen "käteis"painoni on suhteellisen suuri tällä hetkellä ja tuo 80t.€:n raja ylittyy ihan hyvin, kun tilillä olevat rahat lasketaan mukaan (ja tämän takia varmastikkin Nordeasta on otettu yhteyttä, kun varmasti haluaisivat niitä alkaa korvausta vastaan sijoittamaan).Hyvä, sijoitusasioissa en ala neuvomaan. Pääsääntöisesti on parempi pitää sijoittaminen omissa käsissä. Pankki tekee näitä rahastoja vain itseään varten.
Mutta se tästä aiheesta.- Anonyymi
rommi kirjoitti:
Vaihda ne rahastot osakkeiksi.
Mielestäni tuo summa (ellei käteistä ole isompi summa) riitä Private asiakkuuteen? Taitaa olla raja 80 000 euroa.
Asunto tai metsä ei käy.
No, joka tapauksessa, vältä niitä pankin myymiä tuotteita. Ne on tehty vain pankin ansiota varten.80k on raja premiumiin
500k on raja privateen.
Ja nämä summat täytyisi löytyä lähes likvidinä sijoitusvarallisuutena
- Anonyymi
Nordean Platina Mastercard kortti, jonka etuihin kuuluun ilmaisia lentokenttä Lounge palveluita ympäri maailmaa, eri kentillä ja joka saattaa tehdä lomamatkustamisesta hivenen mukavempaa jos/kun on pidempiä vaihtoja eri lentokentillä, ei valitettavasti ole tarkoitettu "metsänomistajille". Et taida valitettavasti varallisuudeltasi kuulua vielä Nordean Platina-kerhoon, mutta ehkä tämä yhteydenotto on tarjota sinulle mahdollisuutta ryhtyä meidän hangaroundiksi. Olisit vähän niin kuin meidän Platina kortinhaltijoiden prospect.
- Anonyymi
Nordean platinakortin hohtoa toki himmentää se tosiasia, että vastaavat palvelut (ellei paremmatkin) löytyy Amexinkin platinakortista, joka myönnetään myös tuiki tavallisille piensijoittajille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nordean platinakortin hohtoa toki himmentää se tosiasia, että vastaavat palvelut (ellei paremmatkin) löytyy Amexinkin platinakortista, joka myönnetään myös tuiki tavallisille piensijoittajille.
Nordean nousukaskorttiin näyttää kuuluvan "Kuusi ilmaista lounge-vierailua vuodessa ympäri maailman sinulle ja perheellesi".
Platina-Amexin kylkiäisenä tulevaan Priority Passiin kuuluu loungevierailuja jo sentään rajaton määrä sekä itselle että mukana seuraavalle hangaround-ryhmälle.
Välilasku- ja kohdekentän loungetarjonnan kattavaan tarkastamiseen tuo kuusi entryä jo sitten palaakin. Vuoden toisella ja kolmannella ulkomaanreissulla tapat aikasi sitten lähtöportilla muun rahvaan seassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nordean nousukaskorttiin näyttää kuuluvan "Kuusi ilmaista lounge-vierailua vuodessa ympäri maailman sinulle ja perheellesi".
Platina-Amexin kylkiäisenä tulevaan Priority Passiin kuuluu loungevierailuja jo sentään rajaton määrä sekä itselle että mukana seuraavalle hangaround-ryhmälle.
Välilasku- ja kohdekentän loungetarjonnan kattavaan tarkastamiseen tuo kuusi entryä jo sitten palaakin. Vuoden toisella ja kolmannella ulkomaanreissulla tapat aikasi sitten lähtöportilla muun rahvaan seassa.American Express Platinum näyttää vertautuvan ominaisuuksiltaan Nordean mustaan, jonka olemassaolo jätettiin Nordean platinakortin haltijan toimesta tietoisesti mainitsematta.
- Anonyymi
Pankki tyrkyttää sinulle selvää rahaa ja kysyy tilinumeroasi.
- Anonyymi
Nordea haluaa sinulta rahaa. Mikään muu ei ole syy.
- Anonyymi
Kannattaa mietiä lounge-juttujen todellista arvoa
ole private banker nordnetissa osakkeiden kanssa ja siellä on konkreettinen etu
osto-myyntipalkkioista
nordeassa olen premium ettei tarvi maksaa pankkimaksuja
miettikää louge -juttujen todellista vähäistä arvoa - Anonyymi
Ole Santtu varovainen. Rahastus on tärkeä teema näillä Private henkilöillä. Minulla on huonoja kokemuksia Turun Private Pankista.
Jomppe Turusta - Anonyymi
Enpä ole ollut pankkien kanssa tekemisissä liki pariin vuosikymmeneen. Raha-asoitani hoitaa asiainhoitajani, joka saa palkkansa suoraan minulta. Lisäksi bonuksena 5% sijoitusteni vuotuisesta nettotuotosta. Sijoistusvarallisuuteni arvo on 9-numeroinen ymmärtääkseni.
- Anonyymi
Aijaa, sähän olet melkeen rikas. Mun sijoitusvarallisuuden arvo on 10-numeroinen ymmärtääkseni.
- Anonyymi
Olen Nordean peremiumi, mutta en ottanut korttia. Syynä puhtaasti gold-korttiin verrattuna 90€ vuosimaksu vs. 0€ vuosimaksu. En tarvitse loungea tai muutenkaan Nordeaan kytköksissä olevan lentoyhtiön palveluita. Nykyinen lentoyhtiöni tarjoaa ilmaiset lennot jo muutamalla lennolla vuodessa ja Finnairia paremman pelvelun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M236934Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1584657Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973635Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423239Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461837Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301615Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2971565Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e321560Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831372