Ei pidä unohtaa vappusatasia ym:ta puheita enne vaaleja ja kuinkas kävikään.
Ja kuunelkaa hallituksen ministereiden hiljaisuutta Posti-Gatessa !
Toimitusjohtaja jättä parin kuukauden palkan väliin, jolloin hän ei tienaa kuin 800 000 vuodessa.
Ja se palkan väliin jättäminen kun ei muuta sitä miksikään, mitä ovat tekemässä !
Vihervasemmisto on hiljaa, tämä "vähempiosaisten puolella oleva" .
Muistakaa äänestää PS, jos haluatte, että omaa tavallista kansaakin ajatellaan päätöksissä.
Antti Rinne on pahimpia populisteja tällä hetkellä
36
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vappusatanen luvattiin tulevan neljän vuoden aikana.
Vähän on jo nyt tulossa pienimpiin eläkkeisiin.
Hallituksen ei kuulu sotkeutua palkkaneuvotteluihin, jotka juuri alkoivat.
Ylisuuriin palkkoihin on jo kiinnitetty huomiota ja korjataan mahdollisuuksien mukaan. Edellinen hallitus ei kiinnittänyt asiaan huomiota.
Persut olivat hallituksessa 2015-2017.
Mitenkä sen aikaiset päätökset auttoivat tavallista kansaa? Minulle ei tule yhtään asiaa mieleen.- Anonyymi
Soini siellä oli, valeopposition edustajana hallituksessa.
Ja SDP, vihervassarit, Kok jne. ovat epäisänmaallista sakkia.
Oletko noin hidasälyinen vai nuori ja tietämätön, että et ole havainnut, kuinka 20 vuoden ajan nämä perinteiset puolueet ovat murentaneet kansanvaltaa valtionyrityksineen ?...ja nimenomaan haittapakolaisille myötämielisinä köyhdyttävät maatamme ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Soini siellä oli, valeopposition edustajana hallituksessa.
Ja SDP, vihervassarit, Kok jne. ovat epäisänmaallista sakkia.
Oletko noin hidasälyinen vai nuori ja tietämätön, että et ole havainnut, kuinka 20 vuoden ajan nämä perinteiset puolueet ovat murentaneet kansanvaltaa valtionyrityksineen ?...ja nimenomaan haittapakolaisille myötämielisinä köyhdyttävät maatamme !Edellisen hallituksen maahanmuutto-ohjelmaa oli laatimassa muuan Allah-Aho.
Kaikki persut äänestivät hallituksen toimien puolesta.
Sdp ja vihervassarit eivät olleet edellisessä epä-isänmaallisessa hallituksessa.
- Anonyymi
Kymppi on pienin mitä tulee mutta vuoden vaihteessa tulee Lumolta 30 euron korotus taas niin kuin viimeiset 10 vuotta on tullut.Jotkut eläkeläiset jo repesivät Antin puheista mutta totuus iskee pian kuin märkä tiskirätti päin kasvoja.
- Anonyymi
Ja Kojamolle tuon on veroton?
- Anonyymi
Saisi hävetä, kun on pistänyt tuollaisen kommarihallituksen kasaan. Kyllä postin työntekijät nyt kiittää iloisena, onkohan heillekin luvattu vappusatasia.
Järkevät eläkeläiset toki tiesivät ettei haihattelijoilta mitään saa, ehkä jotkut menivät halpaan, sääli heitä.- Anonyymi
Hallitus pisti tänään palkanalennukset jäihin.
Puuttuu johtajien ylisuuriin palkkoihin.
Kauhea kommarihallitus! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus pisti tänään palkanalennukset jäihin.
Puuttuu johtajien ylisuuriin palkkoihin.
Kauhea kommarihallitus!No ihme on siis tapahtunut, ainakin pistivät alennukset jäihin, nyt voin ehkä vähän arvostaa Paateroa.
Toivottavasti myös se johtajan palkka palautetaan säälliselle tasolle.
Ihmetyttää tosiaan valtion touhut että ovat antaneet sen nousta törkeän korkealle tasolle, eihän se enää ole palkka vaan ryöstö valtiolta.
Kuinka montakymmentä tonnia ovat sitten hallituksen jäsenet tienanneet, kun se yksikin koko ajan jankuttaa uutisissa että kyllä ne työntekijäpalkat vaan on saatava alas, eikä johtajan palkassa ole mitään ihmeellistä.
Kunpa Paatero ja kumppanit alkavat selvittää koko pesän. Muistaakohan kukaan liliuksen valtavaa palkkaa. Selvittämistä riittää jokaisessa missä valtio on omistajana eivätkä valvo tuon paremmin.
- Anonyymi
Kokkelipersut lupasivat ennen vaaleja 2015, ettei koulutksesta leikata senttiäkään tulevalla vaalikaudella.
Ja kuinkas kävikään. Hallituksessa kokoomus ja persut syöksyivät heti kärkeen leikkaamaan koulutuksesta järein ottein ja tulevina vuosina lisää.
Näiden puolueiden kannattajat eivät voi Rinnettä moittia, koska omat puolueet ovat pettäneet lupauksensa. Ja Rinteellähän on vielä vajaat neljä vuotta aikaa lupauksensa lunastaa. Ja sitten vasta kommentoidaan.- Anonyymi
Joo mennään savolaisittain kolme vuotta ja sanotaan aina, että se on jo aloittamista vaille valmis.
- Anonyymi
Alunoerin populisti tarkoittaa kansanvaltaista ja kansanvaltaa. Populisti-termi on muutettu termi tarkoittamaan, että antaa katteettomia lupauksia tai lunastaa niitä velkarahalla. Se muutettiin oikeiston ja Suomessa perussuomalaisten mollaamiseksi. Nyt osoittautui, että päinvastoin punavihreä hallitus on populistihallitus, mutta valtamedia varoo sitä käyttämästä. Jos nykyhallituksen sijasta hallituksessa olisi tuolla ohjelmalla persut, niin media huutaisi kissankorkuisin kirjaimin populismista.
- Anonyymi
Huono vertaus.
Persujen ohjelma sisältäisi pienituloisilta leikkaamista
ja antaisi ne verohelpotusina rikkaille, kuten hallituksessa ollessaan 2015-2017 teki.
- Anonyymi
Aloittaja on vajukki poronpurija jänkhältä eli ei kannata noteerata uikutustansa.
- Anonyymi
Siis sanalla sanoen persu.
- Anonyymi
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ ollaan, äärioikeiston järjestäytyneiden veroparatiisirikollisten, johtamassa diktatuurissa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15995121/yle-valeuutisoi-koboltti-bisneksista---veropakolaisyritys-hoyerin-takana-on-kiinalainen
Ei ole mitään eroa enää opposition ja hallituksen välillä - irtisanomiset tulevat lisääntymään, palkkojenalennuksista "maan tapa" jne.
PetosPersuKokoomuske tuovat rasismikortilla ulkomaista halpatyövoimaa, syrjäyttämään oman kansamme työttömät, syvemmälle työttömyyteen, köyhyyteen ja osattomuuteen.
Rasismikortilla tuovat kiinalaisia, kaivamaan ja raiskaamaan Suomen luonnon kaivoksillaan pilalle, kasvitkin revitään juurineen, suot, metsät maa tuhotaan ja ihmiset siinä samalla.
Nostakaa syyteitä eduskuntaa vastaan VALTAKUNNANOIKEUTEEN, jos haluatte nähdä vielä alkeellistakaan demokratiaa ja oikeusvaltiota Suomessa, nykyisellään sitä ei ole näkyvissä. - Anonyymi
Nykyinen äärivasemmisto hallitus ei todellakaan ole työväen asialla.
- Anonyymi
Juurihan se näytti Paateron tiedotustilaisuudessa olevansa työväen asialla
- Anonyymi
Miksei Postin hallituksen työväenpuolueiden jäsenet, Gutzenina ja kumpp., älähtäneet aikanaan korottaessaan Postin johdon palkkoja?
Hallitus päättää toimivan johdon palkat ja palkkiot.
Nyt sitten ratkotaan itse tehtyjä ongelmia.- Anonyymi
Perälauta on vuotanut pahasti?
Kokousåalkkioden esteeetön virta ratkaisee nuo päätökset ja kun paikat on miehitetty samalla sakil, joka jo muutenkin nauttii etuoikeutettuja verottomia etuja joka ainoassa hallituksessa ja hallintoneuvostossa ylijäämien ollessa valtiosihteereinä, niin minhikä se meno muuttuisi muuanne kuin ahneempaan suuntaan ja kansaltahan se on otettava.
Nyt on vain suhteellisuudentaju karannut hanskasta kokonaan, kun tuodaan tuottamatonta lukutaidotonta sakkia kansaa täydentämään, kuvitellen ilmeisesti , että se määrä ei laatu, pitää lypsävän lehmän hengissä ja lehmän tuoton ainaisessa kasvussa.
- Anonyymi
Ikinä ei vihervasemmisto ole tavallisen rahvaan puolella, ei ikinä.
- Anonyymi
Tuleeko Jouluna jopa tupla bonus? nyt on kovat piipussa.
- Anonyymi
oi oi oi , oikeen satanen sulle , oi ei oo rahaa , mutta just tilataan 4 laivaa intille ( 1.2 miljardia)... ja niitä taivaan täyttäjiä lentonäytöksiin ( 20 miljardii ) , oi ei oo hoitajia vanhainkoteihin...., raha on tiukassa...tervetuloa soomeen , täällä sinu pakolanen on huva olla , oi ei oo rahaa.......kuka soti soilla ja minkä takia......
- Anonyymi
tämä taantuma ei tullut vahingoissa , joten eihän tuolle johtopaikoille järjestetty kuin rampa ankka , poikasineen , äänestys taisi olla putinin lottokoneen lopputulos , vai mitä .......brititkin äänesti ja nehän äänesti väärin joten me viisaammat muutetaan tulos halutuksi kuten soomessa
- Anonyymi
Mietihän nyt uudestaan, mitä on tapahtunut vaikkapa Postin osalta.
Taisit olla auttamattomasti väärässä! Eiköpä nämä tulokset jälleen ylenannin viimeisessä gallupissa näy.
Persut ylittää 20 % eli tasan tarkkaan tulee sama jatkumaan , viime syksystä nousua yli puolet ja mitä enemmän nämä yhdistyneiden vihervasemmistojen rakit haukkuvat sen kovemmin karavaani kulkee.
Kansa nyt ei vain niele ihan kaikke p---aa mitä sille suuriäänisesti syötetään, jossain on vielä järki tallella vaikka se vihervasemmiston puolella on nöyrästi jo alistettu äo:n laskun vietäväksi.- Anonyymi
Rinne on sekaisin kuin seinäkello kun ehdotti että postinjakajat kävisivät kurkkimassa postin saajien kuntoa osana sotea koska siinähän täytyisi triplata postinkantajia ja pienentää jakoalueita että posti tulisi koskaan perille asti?
- Anonyymi
Wappu-antit pitää suomalaisia täydellisinä idiootteina vappusatas-puheineen
- Anonyymi
Kyllä eilisen A-studion perusteella Kokoomus puolustaa Malisen palkkaa toisin kuin esim SDP. Että ihan turha syyttää Rinnettä Malisen helvetin isoista tuloista. Oiskohan edellisin hallituksen aikaansaannoksia nuo palkat?
- Anonyymi
Edellisen kerran, kun sossut olivat hallituksessa.
Vaalien alla Turpiinsain Jutta lupasi äänestäjille, että alvi on tasavero ja rokottaa kaikkein eniten meitä köyhiä ja vähäosaisia.
Valtionvarainministerinä Jutan arvovalinta oli nostaa kolmessa vuodessa alvi 20%:sta 24%.iin. Tämä siksi, että Kreikkapakettien tekosyyllä pelastimme köyhät saksalaipankit. Saksan alvi oli ja on vieläkin 19%:a. Kenen asialla Jutta oli pettäessään äänestäjänsä ? - Anonyymi
Hantti korisee tällä viikolla aivan kuin vetäisi viimeisiä henkosia tässä maailmassa ja tässä taloudellisessa tilanteessa (Jutan hokema torjuntavoiton lisäksi monissa tapiollisissa vaaleissa).
- Anonyymi
Onko sillä paskat housussa vai miksi se kävelee niin? Esittääkö se vaan jotain että pääsis eläkkeelle?? Pekan anustappi unohtunu sinne?
- Anonyymi
Kyllä kummastelen näitä kirjoituksia!!! Edellinen hallitus tärväsi nousukauden ihan totaalisesti. Kukaan järkevä ihminen ei koskaan äänestä kokoomusta ja keskustaa hallitukseen. Sama munaus tehtiin 90 luvulla ja laskua maksetaan vieläkin. Sipilä oli onneksi niin saamaton mies ettei yltänyt lähellekään Ahon aiheuttamia vahinkoja. Mutta muni Suomen mahdollisuudet lähteä taas mukaan muun masilman kehitykseen. Rinteellä on siinä mielessä tulossa helpot 4 vuotta, ettei asioita enää paljon pahemmin voisi ryssiä. Vihreiden vaikutuksesta meidän kaikkien elämiseen käyttämä summa tulee varmasti kasvamaan, mutta onneksi todennäköisesti palkat tulevat kehittymään, joten ehkä joskus seuraavan vuosikymmenen aikana olemme taas muun maailman tahdissa. Tietenkin edellyttäen ettei Suomeen äänestetä toista yhtä taantumuksellista hallitusta kuin Sipilän oli!!
- Anonyymi
Vappu 20€ aika laiha lohtu otetaan pois tehokkaasti hiiri se takkia ompeli
- Anonyymi
Tästä voi päätellä että Suomeen ei saada koskaan hyvää hallitusta. Mikään kokoonpano ei näytä saavan maan asioita lopullisesti kuntoon, joka kerta joku vähän yrittää rakentaa jotain korttitaloa, mutta itse lopuksi sen sotkee ja rikkoo.
Ja seuraava hallitus senkun lakaisee maton alle koko roskan.
Sotea ei tulla ikinä saamaan aikaiseksi, itsestään vähenee palvelut kun ei saada työntekijöitä enää terveydenhuoltopuolelle.
Kaikki muutkin asiat menevät rempalleen.
Kovat puheet jokaisella, luvataan sitä sun tätä.
Konkurssi on tulossa tätä menoa, Kreikan tie on edessä.- Anonyymi
Mutta ehkä vois jotain positiivistakin sanoa että kunnon tuuletus väliajoin myös valtiotasolla vois tehdä poikaa eikä pelkästään vaan yksilöillä. Alkaa taas jotain uutta ja parempaa,elämä jatkuu vaikka umpikujaan ajautuisikin, ainakin suurimmalla osalla kansasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836490Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935392Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143745Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233387Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1983104Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742345Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191656- 981356