Mikähän tässä on pielessä kirjoitun tesktin saan messageboxiin mutta yhteenlaskun tulosta en saa messageboxiin? Mitä pitäisi kirjoittaa toisin?
def plus():
luku1 = float(Entry.get(syote1laske))
luku2 = float(Entry.get(syote2laske))
tulos = luku1 luku2
#Entry.delete(vast, 0, 20)
#Entry.insert(vast, 0, tulos)
def tulostus2():
tk.messagebox.showinfo('Yhteenlaskun tulos viestiikkunassa', plus)
Python Tkinter
11
328
Vastaukset
- Anonyymi
Unohda Tkinter ja luo Pythonin käyttöliittymät Qt:n avulla. https://www.qt.io/qt-for-python
Sain tehtyä kaksi eri vaihtoehtoa. Ensimmäinen on oletettavasti se mitä haet toinen taas on vain asioiden helpotusta varten.
def plus():
luku1 = 2
luku2 = 2
tulos = luku1 luku2
return tulos
def tulostus2():
messagebox.showinfo('Yhteenlaskun tulos viestiikkunassa', plus())
tulostus2()
Tuo return palauttaa stringin funktiosta, jotenka lisäämällä vain sen pitäisi päästä pitkälle.
Toimisiko alla oleva koodi tarkoituksessas kuitenkin paremmini? Näyttäisit laskun vastauksen välittömästi. Korvaa tietenkin luku1 ja luku2 haluamillasi luvuilla.
def plus():
luku1 = 2
luku2 = 2
tulos = luku1 luku2
messagebox.showinfo('Yhteenlaskun tulos viestiikkunassa', tulos)
plus()Kiitos!
Tuo return ja plus()): lisäys sai toiminaan oikein.
Mutta mikäs tuo qt on en ole aikaisemmin siihen törmännyt? Siihen pitää tutustua jossakin vaiheessa.Voin joo suositella myös Tkinterin unohtamista mutta myös Qt:n.
Käyttöliittymät kannattaa tehdä standardilla tavalla HTML5:lle. Netistä löytyy useita Python -> Javascript kääntäjiä
- Anonyymi
Python 2.7 kyse?
tk.messagebox.showinfo("Yhteenlaskun tulos viestiikkunassa", plus)
edellyttääkö että plus on merkkijono?
Python 3:ssa toimii vallan hyvin.- Anonyymi
plus() on funktion nimi, eikä muuttuja, kuten edellä sotkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
plus() on funktion nimi, eikä muuttuja, kuten edellä sotkin.
Taaskaan ei Suomi24 moderointi toimi oikein, mitä hittoa ne sitä rassaa koko ajan, pirun ärsyttävää tuollainen toimimaton moderointi. Eikö ne voisi palkata jotakin opettamaan moderointia näille siivooja tytöille, ettei ne aina olisi pilaamassa asia viestejä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taaskaan ei Suomi24 moderointi toimi oikein, mitä hittoa ne sitä rassaa koko ajan, pirun ärsyttävää tuollainen toimimaton moderointi. Eikö ne voisi palkata jotakin opettamaan moderointia näille siivooja tytöille, ettei ne aina olisi pilaamassa asia viestejä.
Tätä ne rassasi toissa yönä, kun tämä keskustelu sivusto ei toiminut. Nyt on taas palattu syyttelemään käyttäjiä sääntöjen vastaisista viesteistä. Vika on kuitenkin moderoinnin toimimattomuudesta, mutta käyttäjien on kannettava se häpeä minkä sääntöjen rikkomisesta joillekin koituu.
Kokeilin muodossa messagebox.showinfo('Yhteenlaskun tulos viestiikkunassa', plus) ja tulos oli sekava mutta tuo plus()) näyttää tuloksen oikein.
Ongelma on se että en saa tähän haluaamani ikkunaan kuvaa näkyviin joka valitaan root tasolta eli ensimmäisestä ikkunasta jossa on painike jolla saadaan tämä ikkuna näkyviin. Kaikki tekstit näkyvät oikein ikkunassa mutta kuva ei näy ollenkaan.
Kun tässä rivissä
canvas = Canvas(show, width = 384, height = 384) on sulkujen sisällä show niin se herjaa rivitä canvas.create_image(10,10, image = photo)
Alla on kyseinen koodi.
-------------
def kuva():
show = Tk()
show.title("Kuvan esittäminen")
frame = Frame(show)
frame.pack()
#kuva ikkunan tekskti
teksti = Label(show, text = "Tähän tulee valokuva?")
teksti.place(x=250, y=10)
#kuvan liittäminen ikkunaan
canvas = Canvas(show, width = 384, height = 384)
photo = ImageTk.PhotoImage(Image.open ('lena.gif'))
canvas.create_image(10,10, image = photo)
canvas.place(x=20, y=50)
#img = Image.open("lena.gif")
#photo = ImageTk.PhotoImage(img)
#lab = Label(show, image = photo)
#lab.place(x=30, y=50)
#photo = PhotoImage(file = 'lena.gif')
#label = Label(show, image = photo)
#label.place(x=30, y=30)
#kuva ikkunan koko ja sijaihti
show.geometry("650x650 100 100")
#kuva ikkunan sulkeminen
def sulje():
show.destroy()
buttonkuva = tk.Button(show, text='Sulje ikkuna', height = 1, width = 15, command = sulje)
buttonkuva.place(x=260, y=620)
show.mainloop()
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416105Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3075037Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594841Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1354659Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193877Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251782- 731772
- 2141459