Mikä köynnös sopii ruukussa kasvatettavaksi? Haluaisin melko nopeakasvuisen ja paahdetta kestävän (eteläparveke) köynnöksen, joka ei vaadi hirveästi asiantuntevaa hoitoa. Miten esim ruusupapu tai tuoksuherne? Keijunmekko näyttää ihanalta, mutta taitaa olla aika vaativa?
Vastaukset 4
- Säde
Itse aloitin ruusupavusta, se on helppo, runsas lehdistö antaa nopeasti suojaa, kukat ovat kyllä mitättömät. Köynnöskrassissa taas on värikylläisyyttä. Tuoksuherne sopii myös. Aika paljon sopivia löytyy. Käy vierailemassa vaikka www.viherpeukalot.fi sivuilla tai www.korpikangassiemen.fi. Korpikankaalta saa kasvatusohjeitakin. Paljon iloa kauniista parvekkeesta sinulle!! :)))
- Juulia-53
Yksivuotisilla köynnöksillä saa nopeasti peitettyä isojakin pintoja. Näitä köynnöksiä voi myös käyttää näkö- ja tuulensuojana.
Hyviä yksivuotisia köynnöksiä:
Kelloköynnös, Cobaea scandens,
Koruköynnös, Eccremocarpus scaber
Päivänsini, Ipomoea tricolor
Tuoksuherne, Lathyrus odoratus,
Ruusupapu , Phaseolus coccineus
Miinanköynnös, Quamoclit lobata
Mustasilmäsusanna , Thunbergia alata
Köynnöskrassi , Tropaeolum majus
Kanariankrassi, Tropaeolum peregrinum.
Japaninhumala, Humulus japonicus.
Noin 3:n viikon esikasvatus nopeuttaa kukkimista.- Nynaeve
Päivänsinestä tulee mahtava köynnös. Olen laittanut parvekelaatikkoon ja parvekkeen lattialle sen kasvamaan ja olen molemmilla kerroilla saanut sen kasvamaan kattoon asti ja enemmänkin. Näyttää aluksi aika vaatimattomalta, en tiedä olisiko pitänyt vähän latvoa aluksi, mutta kesän mittaan kasvaa komeaksi.
Viimekesänä oli seinällä köynnöskrassi kun väittivät sen kasvavan pienemmäksi, mutta kattoon asti ja ylikin sekin kasvoi. Pitäisi varmaan lannoittaa vähän säästeliäämmin... - titta.o
Nynaeve kirjoitti:
Päivänsinestä tulee mahtava köynnös. Olen laittanut parvekelaatikkoon ja parvekkeen lattialle sen kasvamaan ja olen molemmilla kerroilla saanut sen kasvamaan kattoon asti ja enemmänkin. Näyttää aluksi aika vaatimattomalta, en tiedä olisiko pitänyt vähän latvoa aluksi, mutta kesän mittaan kasvaa komeaksi.
Viimekesänä oli seinällä köynnöskrassi kun väittivät sen kasvavan pienemmäksi, mutta kattoon asti ja ylikin sekin kasvoi. Pitäisi varmaan lannoittaa vähän säästeliäämmin...on myös hyvä vaihtoehto, jos haluaa näyttävyyttä eiköynnöstävästä kasvista. Samoin koristekurpitsa leviää reilusti ja kukkii isoja kukkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851246
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475