Islamin harjoitus

Anonyymi

Hei. Hyväksytäänkö islamissa vaikkei ole muslimi niin islamin harjoitteet ja vaikka on krooninen sairaus vaikkei enään ole niin hyvässä kunnossa? Miksi muslimit käy sotaa toisuskoisten kanssa ja johtaa harhaan ja haukkuu?
Mulla on muilta muslimeita kuva että kilpailu hyvissä teoissa ei ole niin.. helppoa ja hyväksyttävää.
Onko muita jotka on huomannut että islamin harjoitus yksin onkin se armollisin tapa ja Jumalan etsiminen yksin kaukana muista.

2

178

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysytkö, että saako islamia harjoittaa, vaikkei olisi muslimi? Kyllä saa. Mutta haluaako joku tehdä niin, minua mietityttää. Onko islamissa jotain, mihin uskot, niin että haluat harjoittaa islamia, mutta jotain, mihin et usko, niin ettet halua kutsua itseäsi muslimiksi?

      Sori, mutta en ymmärtänyt, että mikä se kuva on, minkä olet saanut muilta muslimeilta, että mikä ei ole hyväksyttävää.

      Tuumit, että armollisinta on islamin harjoitus yksin ja Jumalan etsiminen yksin erossa muista. Minä luulen, että me kaikki tarvitaan sellaisia hetkiä, kun teemme näitä asioita yksin. Mutta että on hyvä, jos voimme tehdä näitä asioita myös muiden ihmisten kanssa. Ei toki pakko, jos ei halua. Mutta minulle se on ollut antoisaa. Moskeijoilla tapaamani musliminaiset ovat helposti lähestyttäviä, huumorintajuisia ja suvaitsevaisia ihmisiä.

      Kun aloin teini-ikäisenä pohtia Jumalan olemassaoloa, en tuntenut ketään, kenen kanssa jutella aiheesta. Oli varmaan hyvä, että sain silloin vain omassa rauhassa etsiä Jumalaa: se olisi siinä kohtaa varmaan ainakin hidastanut Jumalan kanssa lähentymistä, jos ympärilläni olisi ollut muita ihmisiä antamassa osviittaa suhteesta Jumalaan, jolloin olisin kokenut paineita sopia johonkin tarpeettomaan muottiin, vaikkei kukaan olisi mitään sanonutkaan.

    • Anonyymi

      Rajoitteet ei haittaa. Rukoilla voi vaikka istuen tai sängystä jos ei muuten onnistu.

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      65
      815
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe