Musti.hintikka, jätä meidät jo rauhaan!!!!

Anonyymi

Olet pommittanut Jumalan valtakuntaa jo kuukausia. Koko ajan käyt kakterammaksi ja katkerammaksi. Tajuatko, että kun annat katkeruudelle polttoainetta, katkeroidut vain lisää. Kukaan ei hyödy uikutuksestasi, mutta sinä vain kärsit. Ihan kaikella ystävällisyydellä kehottaisin, että voisithan jättää meidät jo rauhaan. Tuollaista jatkuvaa räksyttämistä ei kukaan aikaansa pidempää vain jaksa!!!!

24

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jumalan terve aloittajalle
      musti on hyvällä asialla, jumalan lähettiläs
      vanhalestaadiolaisuusden mädännäisyyttä pitää kaivella niin kauan kuin kaivettavaa riittää
      ja sitähän riittää
      jumalan rauhaan

    • Anonyymi

      Musti.hintikka on trolli, eikä niistä pääse koskaan julkisilla palstoilla eroon. Trolleja on monenlaisia, yleensä ne haluavat vaikuttaa mielipiteisiin. Tämä hintikka näyttää potevan alemmuuskompleksia ja purkaa ehkä pahaa oloaan. Harva normaali esim. peukuttaa omia kommentejaan. Tämäntapaiset kirjoittajat kannattaa sinunkin jatkossa jättää huomioimatta.

      • Anonyymi

        Eli mielestäsi ne kaikki jotka on lestadiolaisuudessa poljettu maahan kannattaa edelleenkin pitää siellä lisää polkemalla, niinkö?

        Eikö ketään kiinnosta että kaikkeen on jokin syy, ja se syy ei ihan aina ole siinä maahan poljetussa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli mielestäsi ne kaikki jotka on lestadiolaisuudessa poljettu maahan kannattaa edelleenkin pitää siellä lisää polkemalla, niinkö?

        Eikö ketään kiinnosta että kaikkeen on jokin syy, ja se syy ei ihan aina ole siinä maahan poljetussa!

        Eli mielestäsi musti.hintikan aivopieruilla evankelioidaan palstalla.
        Ethän sinäkään noin tyhmä ole?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli mielestäsi musti.hintikan aivopieruilla evankelioidaan palstalla.
        Ethän sinäkään noin tyhmä ole?

        En ole puhunut mitään evankeloimisesta, vaan ihmisen huomioon ottamisesta, jos sinulla on jonkin verran ihmistuntemusta niin se auttaisi ajattelmaan että jospa ne ovat viimeisiä avunhuutoja, kaikki muut tavat on jo käytetty tuloksetta.

        millä muuten mittasit tyhmyyteni, oliko kallis mittari ja kuka niitä myy?


    • Anonyymi

      Mitenkä jos vaikkapa hammaslääkäriin menijälle sanotaan ovella, että " olet jo tarpeeksi täällä ravannut ja valittanut, hoida hampaasi itse äläkä kitise"!

      olisko se hyvä ja oikein?

      pitääkö se aina Jeesuksen ottaa aasinsa selkään kaikki lyttyyn painetut, eikö joskus joku opetuslapsikin vois vähän tuurata.

      • Anonyymi

        Tarkoitat siis valehammaslääkäriä. Todellinen hammaslääkärihän korjaa niin kauan kuin vikaa piisaa.


    • Anonyymi

      Miksi olet noin katkera?

    • Anonyymi

      Kyllähän meidän tehtävä on auttaa lyttyyn painettuja. "Minkä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, Sen olette tehneet minulle." Sanoo Jeesus.

    • Anonyymi

      Ajatteleeko joku ihminen todella Jumalan pitävän Lestadiolaisten lahkoa Hänen omana valtakuntanaan? Miten olisi jos näyttäisitte tämän ihmeen Raamatusta meille muille, minä kun olen oppinut USKON tulevan kuulemisesta ja kuulemisen Jumalan sanan kautta. (Room 10:17) Tähän päivään mennessä en ole kuitenkaan lukenut tai kuullut muuta Raamatusta tässä asiassa, kuin sen mitä Apostoli Paavali sanoi, joka oli, että Jumalan valtakunta on Kristitylle NYT iloa ja rauhaa Pyhässä Hengessä (Room 14:17). Iloa ja rauhaa Pyhässä Hengessä ei ole Lestadiolainen lahko Suomen maassa, siitä voit olla varma.

      Voi siis todella kysyä missä kohdin Lestadiolaiset aidosti heräävät eksymyksistään ja sanovat, "mehän pilkkaamme Jumalaa ja kiellämme Raamatun lahko-oppiemme tähden. Mitä meille todella tulee käymään Raamatun mukaan?" Mitähän Raamattu siis sanoo teille käyvän, toisin kun mitä lahkopuhujanne vakuuttavat? Miksette menisi Jumalan sanoihin ja tarkistaisi asiaa ihan itse, vai onko sekin kiellettyä lahkojohtajienne mukaan?

      Musti.hintikalle siis voimia vaan. Pommita tuota lahko"valtakuntaa" niin kuin hyväksi näet ja tiedä, että jokainen isku, josta tuo piski älähtää osoittaa, että se on vain yksi Saatanan linnoituksista tässä maassa. Muista myös, että Raamattu sanoi Kristitylle (jos olet Kristitty), että aseemme (hengelliset sellaiset) ovat voimallisia vetämään alas linnoituksia (2 Kor 10:4). Muutaman hengellisen Lestakopperon alasvetäminen, johon joku vähämielinen on lääsinyt ylpeyksissään (ehkä jopa ulosteellaan) "Jumalan valtakunta" päälle, olisi siis varmasti käytännössä helppoa, mutta valitettavasti julkisen sanan ollessa Lestamafian hallussa ja lumoissa, moni noista höpöfarmareista eivät saa koskaan kuulla näistä asioista voidakseen tajuta erheensä. Meteliä siis kannattaa pitää.

      • Anonyymi

        Äläpä yllytä mustipiskiä pommittamaan Jumalan huonetta!!!
        Minnekäs sitten tulet, jos huone on hajoitettu päreiksi. Kyllä Mustin kannattaisi pikemminkin alkaa rakentaa Jumalan huonetta parempaan kuntoon, jotta hänenkin on kerran helpompaa käydä sinne sisälle. Siunausta Mustille ja sinulla todella on vielä mahdollisuus käydä parannuksen askelille. Tiedät kyllä, miten se onnistuu!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Äläpä yllytä mustipiskiä pommittamaan Jumalan huonetta!!!
        Minnekäs sitten tulet, jos huone on hajoitettu päreiksi. Kyllä Mustin kannattaisi pikemminkin alkaa rakentaa Jumalan huonetta parempaan kuntoon, jotta hänenkin on kerran helpompaa käydä sinne sisälle. Siunausta Mustille ja sinulla todella on vielä mahdollisuus käydä parannuksen askelille. Tiedät kyllä, miten se onnistuu!!!!

        Mustin jutut ovat paljon kiinnostavampia ja rehellisempiä kuin tämän palstan väen.


      • Anonyymi

        Tässä ainoassa oikeassa uskossa. Terv. VL taustainen


    • Mitä minun on sanottava sellaisista henkilöistä, jotka kirjoittelevat tänne ilman tunnistettavaa nimimerkkiä? Mitä se tarkoittaa, kun panettelee nimimerkin takaa toisia kristittyjä? Ta nimittelee jotakin yhdistystä johon kuuluu jäsenenä, "Jumalan valtakunnaksi".

      Jumalan valta ei rajoitu mihinkään yhdistyksiin, tai omasta mielestään ainoisiin oikeassa oleviin. Tuollainen halveksiva ylimielinen kirjoittelu toisista Jeesuksen verellä Jumalan omiksi lunastetuista kristityistä on häpeällistä, - ja syntiä.

      • Anonyymi

        Mitä sinun tunnisteellasi on merkitystä kun siellä ei lue muuta kuin että ylpeä vanhempi, joka varmastu pitää paikkansa sen mukaan mitä tääöltä luen !

        etkö sinä saa itseäsi yhtään ojennukseen ja hiukan alemmaksi sieltä tolpan nokasta,mieti asiaa, en ole yksin tämän kysmyksen kanssa.


    • Anonyymi

      Kyllähän meissä Jeesuksees uskovissa voi vielä olla sellaistakin väkeä, sitä vanhaa hapatusta, joka ei hyväksy Jumalan valtakuntaan muita uskovia. Kuitenkin aika on muuttunut ja Jumala on pässyt tekemään työtään ajatusmaailmoissa. Pyhähenki Kirkaskastamaan Kristusta lestadiolaisten ja muidenkin herätyliikkeiden jäsenten sydämissä, että he suurimmaksi osaksi ymmärtävät, siis kuka ikinä uskoo Jeesukseen Kristukseen, saa syntinsä anteeksi Hänen nimensä kautta. Nykyään emme enää anna arvoa sellaiselle julistukselle, joka sulkee oven muiden seurakuntien Kristityiltä ja hyvä niin. Joten puhujat ja julistajat, kannattaa ottaa tämä huomioon saarnatekstejä miettiessänne. Sillä pyhä henki kirkastaa ainoastaan Kristusta.

      • Anonyymi

        Isävainaani kertoi kuinka oli tullut radiosta jumalanpalvelus, j aoli kehunut kuinka juuri noin se asia on ja aamenta päälle.

        sitten oli radikuuluttaja ilmoittanut mistä se palvelus tuli ja kuka oli se puhuja siellä, niin kaikki aamennukset muuttui ja alkoi puheitten peruminen, kun puhuja olikin jostain vapaansuunnan seurakunnasta !

        noin pimeää voi ihmispolon päässä olla.


    • Anonyymi

      *avada kedavra: syyllinen on Kusti Miettinen niminen mies*

    • Anonyymi

      Todistakaapa, että alkuperäisen viestin kirjoittaja ei ole itse Musti.Hintikka!

    • Hihii!

      • Anonyymi

        Vielä pitäisi todistaa, ettei se aloittaja-anonyymi ole sama persoona kuin Musti.Hintikka.


      • Anonyymi

        Vielä voit tehdä parannuksen. Onhan sinulla uskovia sukulaisia, jopa pappeja.


    • Anonyymi

      Musti vikoo itsensä ylentänyttä SRK-valtakuntaa.

      Oikeassa valtakunnassa ei ylpeillä eikä lapsia kohdella kaltoin eikä ylintä johtoa myöten pimitella porukan karmeita syntejä kuten vielä jokin aika sitten tehtiin srk-valtakunnassa.

    • Anonyymi

      *kiroudu*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      213
      2772
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      52
      1936
    3. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      441
      1611
    4. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      153
      1513
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      366
      1432
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1298
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1286
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1236
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      62
      1103
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      958
    Aihe