Siirtyminen molemman joukkueen suostumuksella

Anonyymi

Marraskuussa siirtyminen mahdollista molemman joukkueen suostumuksella. Poika tod. näk. haluaa vaihtaa tuolloin seuraa. Seura tuskin lähdöstä ilahtuu, mutta voivatko oikeasti estää lähdön?
Onko kokemuksia? Sm-taso kyseessä.

11

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietysti voi estää, mutta tuskin kyllä ketään seuroissa väkisin pidetään, eli seurasiirto onnistunee marraskuussa.

    • Anonyymi

      Syys-lokakuussa voi siirtyä jos ei ole pelannut yhtään sarjaottelua. Ei tarvi odottaa sinne marraskuuhun eikä kysellä kenenkään suostumuksia.

    • Anonyymi

      Mutta voi saada muutaman kk:n maksut maksettavaksi.

    • Anonyymi

      Juu, voi joutua maksamaan vaikka koko loppukauden - riippuu, mihin olette kauden alussa sitoutuneet.

    • Anonyymi

      Juu, onnistuu kyllä. Rahalla pääsee ainakin.

    • Anonyymi

      Se tässä juniorikiekossa on kyllä jännä juttu, että vanhemmat nuori sitoutuu huhti-toukokuussa. Seura voi heittää pihalle elokuun loppuun asti... Peliaikaa ei juuri lupailla ja jos nyt murrosiän tiimellyksessä into loppuu, niin useamman tonnin lasku voi odottaa. Mutta näin ne säännöt menee mutta jotenkin hullua.

    • Anonyymi

      Hullua ja moraalitonta: et pääse pelaamaan, mutta raha kelpaa seuralle.

      Jos joku lapsi ei ole tyytyväinen harrastukseensa, niin kyllä hänellä täytyy olla oikeus lopettaa harrastaminen ilman mitään kustannuksia. On turha sanoa et edes joku c tai b junnu sm tasolla on ammattilainen, jonka pitää olla mukana (maksaa) koko kausi, vaikkei enää viihdy joukkueessa ( ei pääse pelaamaan/kiusataan/koulu ei suju/ perheen rahatilanne huonontunut tms) - mitä toi liittokin oikein touhua, kun ei tällaisia asioita ohjeista jäsenilleen??

      Mun pojan seurassa oli niin, että maksoit kuukausimaksun jos olit kuun 1. päivänä joukkueessa mukana ja jos lopetit, niin et saanut palautusta, mutta seuraavasta kuusta ei sitten enää tarvinnut maksaa.
      Tuntui reilulta ja toimi.

    • Anonyymi

      Missä joutuu maksamaan koko kauden vaikkei pelaisi?

    • Anonyymi

      Esim Stadin vanhimman jääkiekkoseuran vapailta nettisivuilta löytyy seurasäännöt, joista ilmenee, että C2-ikäkaudesta alkaen loppukauden maksut.

      • Anonyymi

        Käsittääkseni suurin osa seuroista hyväksyy sen, että jos lopettaa, niin maksuja ei tule kuin korkeintaan kuukauden loppuun. Siirtyminen on toinen juttu. 3 kk maksut aika tavallisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käsittääkseni suurin osa seuroista hyväksyy sen, että jos lopettaa, niin maksuja ei tule kuin korkeintaan kuukauden loppuun. Siirtyminen on toinen juttu. 3 kk maksut aika tavallisia.

        K-Vantaasta oli muistaakseni juttu asiasta jokin vuosi sitten, kun kiristivät rahalla jotain perhettä, kun lapsi halusi vaihtaa seuraa. Grifk:ssä oli ainakin ennen toi 3 kuukauden sääntö - pikkuseurassa sen jotenkin ehkä ymmärtää: muiden harrastaminen voi tulla kohtuuttoman kalliiksi, jos porukka kesken kauden häipyy ja mistään ei saada uusia pelaajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      184
      7209
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      124
      3259
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      50
      1838
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1827
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      80
      1765
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1551
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1373
    Aihe