E.T. 20th Anniversary -version TV-mainoksessa lukee 'Puhumme suomea'
AUUUUGH!!
Miksi se on pitänyt dubata Suomeksi, eihän se ole edes mitenkään erityisesti lasten elokuva!
*suree*
AUUUUGH!!
Miksi se on pitänyt dubata Suomeksi, eihän se ole edes mitenkään erityisesti lasten elokuva!
*suree*
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko suomalaiset muuttuna hulluiksi?
Tämä on nyt jo kaiken huippu!!
eiiiiiiiiii
Kas ku eivät sitä dubbaa samantien savoksi?
Kaikki ne meneekin pilaamaan.
törkeetä!
E.T. oli ensimmäinen leffa jonka lapsena leffateatterissa näin.
Kun kuulin että E.T. tulee uudestaan teattereihin, olin innoissani; se olisi pakko mennä katsomaan uudestaan!!!
Vaan voi perkele! Joku saatanan älykääpä jossain keksi sitten dubata leffan suomeksi?!?!?! Ja dubbauksen idea on???
Olen hemmetin pettynyt. Alkuperäiskielellä esitetty E.T. ei tietenkään tule tänne "maalle". Jätän siis elokuvan suosiolla väliin. En mene katsomaan pilattua elokuvaa.
Kiitos vaan sille saatanan idiootille jonka "suuri idea" dubbaaminen oli. Turpaan sietäisi saada klassikon pilaamisesta. Hemmetti, dubataan saman tien vaikka Citizen Kane, Casablanca, kaikki klassikot samantien vituiksi...
HAJOO VITTU SIIHEN SITTEN. MUHAHAAAA!!!
(evvk)
Heppoisin perustein olet Kuittimiehen nickin itselles ottanut. Sun pitäs hieman petrata, kuittailu on kuule jalo taito jonka harva taitaa.
En mä jaksa hajota, mutta tyytyväisenä pistän merkille miten mun viesti ärsytti sua koska vaivauduit kirjoittamaan "kuittisi", että hajoa siihen ;)
Minun mielestäni on tosi hyvä juttu että ET dubattiin suomeksi. Tätä on odotettu jo vuosikausia tapahtuvan, sitä paitsi kyllähän nykyään lähes kaikki ikimuistoiset lastenelokuvat saavat oman 'myös me puhumme suomea'-version. Ehkä jonain päivänä myös kaikkien aikojen seikkailuelokuvatrilogia Tähtien Sota dubataan suomeksi. Se vasta olisikin juhlaa !!
Ja miksi jäädä Tähtien Sodan dubbaamiseen. Eiköhän samantien dubata myös TSH-leffat, ne kaksi tulevaa jo etukäteen, niin että originaaliäänillä leffoja ei pääse kuulemaan missään Suomen rajojen sisäpuolella.
Ketkä sitä dubbaamista muuten ovat vuosikaudet odottaneet? Olisi mielenkiintoista kuulla.
Saattaa tietysti olla, että jotkut ovat odottaneet E.T.:n dubbaamista suomeksi, mutta minun mielestäni idea on täysin järjetön, sillä en pysty edes kuvittelemaan E.T.:tä miksikään muuksi kuin englanninkieliseksi. Sitä paitsi dubbauksen jälkeen ei ole toivoakaan siitä, että nykylapset oppisivat jo pieninä ääntämään E.T.-hahmon nimen alkukielen mukaisesti, kuten esim. minä aikoinani - siitä huolimatta, etten ensi kerran tarinaan tutustuessani osannut vielä sanaakaan englantia.