Kehutaan Paateroa

Ensimmäisen kerran demariministeri toimi nykyhallituksessa sillä lailla kuin ministerin pitääkin toimia. Kansa on tyytyväinen poliitikkojen vapautukseen vaikkauksen hallituksesta. Vielä riittää hallituksessa tehtävää samaan tyyliin.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Sdp:nkin hyväksymien palkitsemisohjeiden puitteissa tehtiin myös Postin toimitusjohtajan Heikki Malisen vuosina 2013–2015 käynnistyneet kannustinohjelmat. Malisen julkisuuteen nousseet viime vuoden bonukset ovat pääosin syntyneet nimenomaan näistä ohjelmista.

Paateron nyt kritisoimia kannustinjärjestelmiä rakennettiin valtionyhtiöissä siis hänenkin ensimmäisen ministerikautensa aikana, vaikka valtion omistajapolitiikkaa oli juuri tiukennettu.

Äänestä
  • Taidat olla melkoinenSatusetä kepusta

    Äänestä

  • Demerit ovat olleet luomassa monia huonoja palkitsemisjärjestelmiä. Ehkä huonoin oli se, kun ministerit Kalliomäki, Mönkäre ja Tuomioja suorastaan lahjoittivat Mikael Liliukselle useita miljoonia bonusohjelmalla, josa ei ollut kattoa ollenkaan.

    Äänestä

Ai ministeri hyväksyykin, tai hylkää työsopimuneuvottelutulokset? Paluu kommunismiin ja kolhosiin?

Äänestä

Onko Jutta tehnyt muuta kuin pahaa?
Nosti eläkeikää
Lahjoitti miljardeja Kreikalle
On ollut mukana Veikkauksen hallinnossa
Posti palkkausjärjestelmien luojana
Pimeitä vaaliraha taulukauppoja jne

Äänestä
  • Normaalia poliitikon toimintaa. Yleistä demareissa ja kepussa.

    Äänestä

  • Urpilaisen vaihto oli kardinaalivirhe demareilta, se on selvää.

    Äänestä

Puolue toveri Urpilainen oli tekemässä postin Maliselle tätä kikypalkka sopimusta, demarit voisi vihdoin myöntää osaamisensa valtion yhtiöiden vartijana.

Äänestä
  • Katsoin eilen A-studioa ja siellä tuo kokoomuksen tyyppi oli ulkona kun vain perusti keskustelun hänen saamaan tietoonsa. Saman tulkinnatn sain Demarien tyypistä joka oli täysin pihalla ja tietämätön ja osaamaton. Sitten tuo (?liikkeen mies) oli suora ja osaavainen ja rehellinen, myös Vasemmistoliiton lady hänellä oli myös visioita asiassa. Siis ei poliikoilla ole osaamista ja munaavat vain itsensä noissa jutuissa. Ongelma ei ole se etteei tiedä, vaan ongelma on se, että luulee tietävänsä. Olen aina tiennyt et oon tyhmä ja vähä-älyinen mut sitä en ole tiennyt et on vieläkin tyhmempiä ja vähä-älyisiä ihmisiä maailmassa.

    Äänestä

  • Olen kanssasi pitkälle samaa mieltä, nämä kansanedustajat eivät pysty vastaamaan omista tekemistään virheistä, vaan etsivät aina syylisiä vuoronperään muista kuin omasta puolueesta, joku sanoi aikoinaan, että herran pelko on viisauden alku, minusta se on ammattitaidon puute.

    Äänestä

Paatero ja Marin toimineet ryhdikkäästi, en moittisi myöskään Lintilää, hän on päässyt lestakepulin varjosta toimimaan.

Äänestä
  • Mitähän se tekee kuntien palkoille??

    Äänestä

Kunnissa on ylisuuret palkat. Loma- ja muut edut ovat järjettömiä.

Äänestä
  • Mee kunnalle hommiin. lähes kaikissä kunnissa on huutava pula SUORITTAVASTA henkilökunnasta, kuten siivooja, keittiöapulainen, välinehuoltaja jne. Alkupalkka ilman ikälisiä pyörinee tuossa 1700€:n kieppeillä, vuosilomat sama kuin yksityiselläkin(ikälisät tuovat lisää palkkaa ja lomaa). Ahkeralle TAATTU paikka/palkka.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mee kunnalle hommiin. lähes kaikissä kunnissa on huutava pula SUORITTAVASTA henkilökunnasta, kuten siivooja, keittiöapulainen, välinehuoltaja jne. Alkupalkka ilman ikälisiä pyörinee tuossa 1700€:n kieppeillä, vuosilomat sama kuin yksityiselläkin(ikälisät tuovat lisää palkkaa ja lomaa). Ahkeralle TAATTU paikka/palkka.

    Jep, yksityisellä suorittavasta huono palkka aina, ilman mitään ikälisiä ja muitakaan lisiä. Eipä ole kunnanpalkollisia norkunut portilla työpaikan haussa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ensimmäisen kerran demariministeri toimi nykyhallituksessa sillä lailla kuin ministerin pitääkin toimia. Kansa on tyytyväinen poliitikkojen vapautukseen vaikkauksen hallituksesta. Vielä riittää hallituksessa tehtävää samaan tyyliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu