Miten pärjäävät suomalaiset - tuleeko otteluvoittoja, sijoituksia tai mitaleita? Letkä ovat kuumimmat seurattavat?
Antakaa veikkauksia, mielellään ilman trollaamista eli asialinjalla pysyen.
U21 EM veikkauksia
25
169
Vastaukset
- Anonyymi
Häviämisen häpeäminen on suomalaisille mielensäpahoittajille tärkeämpää kuin voitot. Tästä näkökulmasta katsottuna olemme vahvoilla, koska ne, joita ei päästetty mukaan, eivät varmasti häviä otteluja. Siksi liiton strategia on nerokas ja se voi jo nyt sanoa onnistuneensa kaikissa niissä sarjoissa, joihin se ei päästänyt suomalaisia. Toisaalta joissain sarjoissa on vieläkin suomalaisia mukana eli on edelleen mahdollista, että joku voi hävitä ottelunsa. Vaikka otteluvoittojen mahdollisuus menisikin, olisi syytä selvittää, voitaisiinko muidenkin suomalaisten ilmoittautumiset vielä perua. Se olisi pieni hinta suomi24:n mielipahan välttämisestä.
- Anonyymi
Miehissä mahdollisuus useammallakin ottelijalla yltää voitettuihin otteluihin, tai jopa sijoituksille. Naisten ainoa mahdollisuus yksittäisiin otteluvoittoihin on avauskierrokselle arvottu heikko vastustaja. Joukkueen osalta en tiedä tilannetta.
- Anonyymi
2 kultaa ja yksi hopea.
- Anonyymi
Kyllä pitäisi judossakin olla kaikki pelaa mentaliteettia. Tärkeintähän on osallistuminen, eikä voittaminen. Mitä sitten, jos nykyiselle urheilija-ainekselle koko judo on elämysmatkailua ja maajoukkueeseen kuuluminen tärkeämpää imagollisista syistä kuin voiton tavoittelua. Kaikki mukaan kisoihin niin todennäköisyys voittaa otteluitakin kasvaa.
- Anonyymi
Olisiko aika lopettaa "Suomen judon" mitalitavoitteet? Tavoitteet voisivat urheilijoiden henkilökohtaisia yksityisasioita ja liiton tehtävä urheilijoiden palveleminen.
Tiedän, että tällainen ajatus ei mahdu olympiamitaleita laskevien urheilujunttien eikä vallassaan roikkuvien urheilujohtajien päähän, mutta lukekaa edes tuo linkin juttu Erkka Westerlundista ja hänen oivalluksestaan Torinon olympialaisissa:
https://yle.fi/urheilu/3-10955712?fbclid=IwAR2m03e5zwfVFp7lC8inMpcbIxfn4rqpZ6CUOk_hi4udn5QJ7Tw_BTrOb8Y- Anonyymi
Vai oikein palvelijoita....
Nyt ymmärrän kun olen käynyt katsomassa maajoukkueiden reenamista opistoilla.
Juu lopetetaan Suomen judo ja puhutaan Minun judosta ( Minun Lapseni) !
Minua pitää palvella, Minun Lastani pitää palvella ja minä en muita tarvitse kuin palvelemaan minua ja hyvää tulee. - Anonyymi
Liiton tarkoitus on sääntöjensä mukaan palvellla seuroja. Lisäksi edistetään kilpa- ja huippu-urheilua.
"Suomen Judoliitto on suomalaisten jäsenseurojen yhteistyö-, palvelu- ja edunvalvontajärjestö. ... Liiton tarkoituksena on kehittää judoa sekä edistää suomalaista judon kilpa- ja huippu-urheilua. ..."
Nimim, En ole TJ P...a - Anonyymi
Monissa lajeissa urheilijat menestyvät hyvin ilman lajiliittojen maajoukkueita ja holhousta. Yksilö, seura ja sponsorit ovat toiminnan keskiössä. Itse näen että lajiliitosta on hyötyä tukipalvelujen ja laji-infran kuten esim. valmennusleirien ja kilpailujen tuottajana. Urheilijoiden johtoportaaksi ei tarvita maajoukkuetta tai liittoa (joka ei pysty maksamaan palkkaa). Maailma on vaihtoehtoja täynnä, mutta ymmärrän että sellainen on yhteen muottiin kasvaneille vaikea käsittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liiton tarkoitus on sääntöjensä mukaan palvellla seuroja. Lisäksi edistetään kilpa- ja huippu-urheilua.
"Suomen Judoliitto on suomalaisten jäsenseurojen yhteistyö-, palvelu- ja edunvalvontajärjestö. ... Liiton tarkoituksena on kehittää judoa sekä edistää suomalaista judon kilpa- ja huippu-urheilua. ..."
Nimim, En ole TJ P...aMielestäni tuossa ei lue: "Suomen Judoliitto on suomalaisten judokoiden ylin johto ja ehdotonta valtaa käyttävä organisaatio. ... Liiton tarkoituksena on johtaa judon harrastajia sekä määrätä suomalaisen judokoiden kilpa- ja huippu-urheilusta yksilötasolla. ..."
Miksi liitto siitä huolimatta toimii näin?
- Anonyymi
Kuka on asettanut mitalitavoitteen u21 emkisoihin? Henkilökohtaisia tavoitteita oli urheilijoiden esittelyissä kyllä. Muuten en ole kuullut muuta kuin että lähempänä Westerlundin arvomaailmaa joukkue menee kuin esim Venäjän linjalla.
- Anonyymi
Joukkue kilpailu on suomalaisen judon häpeätahra siinä on vain yksi todellinen judoka. Yksilöissä on taas hivenen potentiaalisia nuoria jotka voi edetä kaaviossa jos arpa on suotuisa.
- Anonyymi
"suomalaisen judon häpeätahra" Elät synkässä maailmassa. Mitä kaikkea muuta häpeät? Itseäsi? Perhettäsi? Säälin sinua.
- Anonyymi
Mun mielestä siinä on 6 judokaa? Parhaat saatavilla olevat valittiin! Kun ei yhdellä saa osallistua! Toivottovasti on myös joka painoluokkaan varamiehet! Tsemppiä judokat!
- Anonyymi
Totta ei ole joukkueella mitään mahdollisuuksia
- Anonyymi
Ja varalisä mukaan myös....
Judo kuuluu kaikille, kaikki voi onnistua judossa
Ja sitte halitaan - Anonyymi
Arvat on tullut. Eetu ja Valtteri menossa poolivoittoon Oskulla ja Turpalilla vähän vaikeampaa.
- Anonyymi
Tähän on tultu, kun suomalaisen valmennusjärjestelmän on pakko nostaa kädet pystyyn. Ei pystytä tuottamaan voittajia, joten väännetään arvot sellaisiksi, että ne tukevat oman toiminnan tasoa. Turha puhua enään huippu-urheilusta, ruvetaan hakemaan vaan avustuksia kansanterveyden nimissä.
- Anonyymi
Ai ei pystytä "tuottamaan" voittajia? Jos haluut jotain tuotantoa niin mikset ala lihantuottajaks? Tai ala tuottamaan munia? Tai työnnä valmennusjärjestelmä perseesees ja tuota sillä paskaa.
- Anonyymi
Eka kierros pitäisi kaikilla olla hoidettavissa, sen jälkeen vastus kovenee huomattavasti.
- Anonyymi
Eivät pärjää. Pitäisi treenata 6 kertaa päivässä.
t. Travis - Anonyymi
Tähän mennessä 4 ekan kierroksen voittoa.
Siis ihan oikeissa kisoissa on oltu paikalla, ei olla mitalitasoa muttei kisojen heikoimpiakaan.- Anonyymi
Eli, ei siis vielä huudella Pariisi 2024 täältä tullaan, vaan ....
- Anonyymi
pm 2020...
- Anonyymi
Travis Stevens kertoi Suomalaisten olevan 10.vuotta jäljessä, ja se on lähellä totuutta, koska EM kisojen mitalisteista useat kisaavat menestyksellisesti myös aikuisten EJU cupeissa ja jopa Slameissa. Tiukassa on otteluvoitot näissäkin karkeloissa, mutta näyttää niitä onneksi tulevan, päivän hienoin suoritus oli Eetu Ihanamäen ottelu voitto! Katsomossa saisi olla enemmän nuoria katsomassa huippujudoa!
- Anonyymi
Paskasti meni kisat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311315Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373853Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1093009Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1192374Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812035Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961761Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.2991006Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17770Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143725- 53699