Libre Office: vaihtuvaa tekstiä ylätunnisteeseen?

Anonyymi

Saakohan tuota ylätunnisteen tekstiä vaihdettua sillä tavalla, että osa siitä vaihtuisi, mutta ei kaikki? Tarkoitan sellaista, että jollain sivulla ylätunnisteessa lukee vaikkapa "Luontokuvat kesä 2017. Öttiäiset." ja jollain sivulla taas "Luontokuvat kesä 2017. Linnut." ja jollain sivulla "Luontokuvat kesä 2017. Isot nisäkkäät." ja jollain sivulla "Luontokuvat kesä 2018. Öttiäiset." Jne.

Sen osaan, että vasemmalla ja oikealla sivulla on erilaiset tekstit ylätunnisteissa, mutta siis vähän enemmän kaipailen mahdollisuuksia, kun ei oikein tekisi mieli askarrella jokaista sivua erikseen.

Ja nuo tekstiesimerkit ovat ihan hatusta vedeltyjä eivätkä edusta käsitystäni hienosti laadituista ylätunnisteteksteistä :)

8

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saa ja toteutustapoja on useita.

      • Anonyymi

        Kiva! Voitko mahdollisesti neuvoa jonkin helpon tavan? Yritin jotain tapaa, joka neuvottiin jollain englanninkielisellä palstalla, mutta ei onstunut. Se oli jokin kenttäjuttu enkä ymmärrä Libre officen kenttäjuttuja.


    • Anonyymi

      Windows 10 vakoilusta valehdellaan! se on täydellinen vakooilu! sitä tuskin kannataisi kiistää!!!

      • Anonyymi

        Kiva kun kerroit. Kertoisitko myös vinkkisi ylätunnisteiden sisältöasiassa?


    • Anonyymi

      Onko paikalla ystävällisiä sieluja, joilta voisi saada neuvoa?

    • Anonyymi

      Eipä ole tullut koskaan tarvinneeksi moista ominaisuutta. Tuossa ainakin jokin ohje
      https://peda.net/sievi/sievin-lukio/oppiaineet2/tietotekniikka/att2/bitti1/bitti1-170415/asiakirjamallit/sivun-asetukset/eyes

      • Anonyymi

        Hmm... tuo voisi toimia oikein hyvin, mutta kun asiakirjassa on satoja sivuja ja muitakin muotoiluja, niin käy ehkä melko työlääksi. Kiitos silti vinkistä!


    • Anonyymi

      Yritin opetella noita kenttiä, mutta en tajua ideaa :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1646
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1551
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1288
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1262
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      877
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      843
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe