Tänä päivänä monet julkkikset kertovat sairastavansa milloin masennusta, milloin maanis-depressiivisyyttä.
Mielenterveydestä puhumisesta on tulossa muotia.
USA:ssa on varmasti jokaista kansalaista kohti psykologi.
Mielenterveyspalveluita shoppaillaan ja käydään psykiatrilla itkemässä ylipainoaan.
Mielenterveydestä puhumisesta on tulossa muotia.
USA:ssa on varmasti jokaista kansalaista kohti psykologi.
Mielenterveyspalveluita shoppaillaan ja käydään psykiatrilla itkemässä ylipainoaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla taitaa vaivata näin Pääsiäisen alla Maalis-depressiivisyys :)
Ei silti, on hyvä, että ihmiset hakevat apua mielensä ongelmiin. Nykyisin niitä on enemmän kuin koskaan, sillä yhteiskuntamme vaatimustaso on muuttunut ahdistavaan suuntaan.
On hienoa, ettei enää tarvitse piilotella ja hävetä pahaa oloa - se on sairaus siinä, missä mikä tahansa muukin.
Psyykkinen sairaus on vielä hankalampi siksi, että siinä on myös fyysinen oireisto!
On hyvä, että mielenterveysongelmista uskalletaan ja voidaan puhua. Kun joku julkisuuden henkilö antaa ongelmalle kasvot sairauden kohtaaminen on helpompaa myös "tavallisille" potilaille ja heidän omaisilleen.
Mutta olen myös huomannut sellaisenkin piirteen, että psyykkinen sairastaminen on "muotia". Eräs ystäväni sai paniikkihäiriöön lääkityksen. Muutamat muut kaveripiirissä pitivät sitä niin kuulina, että pohtivat hartaasti kuinka itse saisivat lääkityksen. Huolestuttavinta tuossa oli se, että kyse oli ihan aikuisista ihmisistä. Eikä lääkettä haluttu edes huumeeksi vaan siksi, että on olevinaan jotenkin hienoa olla psyykkisesti sairas... Kummallista.
Paniikkihäiriöalttius on ihmisessä (joka sairastaa sitä) pysyvä piirre.
Pelkkä lääkitys ei tuo parhaita tuloksia, koska perussyy jää hoitamatta. Terapiankin jälkeen vaiva voi uusia vuosien kuluttua.
Toisaalta oireisto voi muuttua myös masennuksen puolelle.
Uskoisin, että paniikkihäiriön perimmäiset syyt ovat lapsuuden kokemuksissa, ja niiden selvittely olisi välttämätöntä.
Jos joku on todella niin typerä, että haluaa syödä esim. krapuloihinsa rauhoitteita - siitä vaan. Sairaita ovat hekin!
vaikka siis altius saada se perittyä on pysyvä piirre..mutta mitä vikaa on siis mennä paniikkin?
Èihän se OLE mikään vakava henkinen sairaus vaan liiallisen stressin aiheuttama reaktio= pelkotila mikä on siis täysin vaaraton kunnollisesti hoidettuna!..MUOTIA näyttää olevan nämä tosiaan ruikutukset ettei mikään -koskaan -missään- auta ja- olen- masentunut -holisti- ja -vesi-on märkää-ja-niin -edelleen-.
Jokainen VOI vaikuttaa päänuppinsa toimintaan eli suggestoida itsensä joko syvään masennukseen tai JOPA syvään iloon. Ensimmäinen on helppoa, jälkimmäinen vaatii vuosikausien tai jopa vuosikymmenien työn. Eikun töihin -ja maaailma muuttuu mukavammaksi ja pintamuodikas paniikkihäiriö paranee kyllä a)depressiolääkkeillä ja b) elämäntapa-kohennus-kuurilla . TAHTO on avainsana.. tosin jos joku tahtoo niin voin myydä muodikkaan paniikkihäiriöni rippeet jollekulle?? HA-HAA!!
Eikun oikeasti.."pysyvä piirre" on tahdosta kiinni oleva asia ja sitä voi jokainen kehittää. Nykymuoti on sairasta joka alueella ja alalla..siksi tervejärkinen paniikkihäiriöinen pysyykin kaukana "normaali-elämää" eli viinaa ja bileitä ja stressiä käsittävästä elämästä -ja on vähemmän trendikäs oma itsensä häiriöineen kaikkineeen kaukana hullusta maailmasta.. Oma ja yksi varteenotettava vaihtoehto siis tämäkin.. =))
Siitähän tuli jokin aika sitten tv:stä, että britaniassa syöttävät jo lastentarhaikäsille psyykelääkkeitä ylivilkkauden vuoksi ja onhan meilläkin tämä muotisairaus adhd, josta en tämän enempää tiedä, mutta sen tiedän, että maailmassa ollaan eletty ja rakennettu kaupunkeja, lentokoneita ja sukellusveneitä ilman ainuttakaan pilleriä ja nykyisin iso osa kansasta tarvitsisi jonkilaista lääkitystä. Ihmistä pitää mielestäni katsoa todella kieroon ja kohdella todella aivottomasti jos ja kun halutaan syöttää täysin terveelle lääkkeitä.