Keskustan kannatuksen alhaisuus Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla yleensä niin kuin suurimmissa väestökeskuksissa ylipäätään nousi selkeästi esille Keskustan kannalta ongelmana Kouvolan eilisessä (7.9.19) puoluekokouksessa. Keskustalaiset itse jopa korostivat tilannetta ongelmana, kun puolue mielii palata suurien puolueitten sarjaan. Mittaluokaltaan 10 prosentin kannatuksen puolueen rooli ei Kouvolassa kokoontuneelle keskustalaiselle järjestöväelle ymmärrettävästikään kelpaa eikä riitä.
Mikä menettely sitten edesauttaisi Suomen Keskusta -nimistä puoluetta pärjäämään nykyistä paremmin Helsingissä ja saman tien koko pääkaupunkiseudulla? Pelkkä paranevan kannatuksen toiveen hokeminen loitsuna ei tietenkään riitä. Sitä loitsutusta kyllä kuultiin yllin kyllin eilen Kouvolassa niin kuin on kuultu jo aikaisemmin vaikka kuinka monissa paikoissa.
Rohkenen tässä tarjota Keskustalle aivan ilmaiseksi seuraavanlaisen olennaisen tekemisprinsiipin:
- Sikäli mikäli helsinkiläisten äänestäjien kannatusta vaaleissa on tarkoitus saada, niin silloin pitää aivan vakavissaan ja uutteran poitkäjänteisesti hoitaa ja huolehtia helsinkiläisten asioista. Ja täytyy ymmärtää, että helsinkiläisiltä saatua kannatusta ei pidä erehtyä luokittelemaan jonkinmoiseksi sivustatuelliseksi lisävaraksi, mikä helpottaa vaikkapa MTK:n edustaman toimenpideohjelman toteuttamista.
Käytännössä siis myös niin päin, että keskustalaisen maaseutuväen on hyväksyttävä lähtökohta, jonka perusteella helsinkiläisen kansan asioista huolehditaan sillä tavalla kuin helsinkiläiset itse haluavat asioistaaan huolehdittavan. Sinänsä ymmärtääkseni on mahdollista havaita löytyvän myös yhteisymmärrystä maaseutuväen ja pääkaupunkiseutulaisten kesken.
Olennaisinta ihmisten asioitten hoitaminen - Helsingissäkin
0
56
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702081
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371465Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20792Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634