Euro on veroa

Anonyymi

Saatte yrityksestänne voittoa 1000 €. Maksatte valtiolle voitosta veroa (osakeyhtiön yhteisövero) 20%. Teille jää jäljelle 800 €. Siirrätte tuon palkkana tilillenne. Siirrossa huomioidaan verokorttinne, jossa veroprosentti on 25%. Näin teille on jäämässä 600 €.

Tilisiirtoa ennen teidän tulee kuitenkin maksaa pakolliset kustannukset; esim. sosiaaliturvamaksut, loma-ajanpalkka, lomaraha, sairaslomapäiväkorvaus, työeläkemaksu, arkipyhäkorvaus, tapaturmavakuutus, työttömyysvakuutus, ryhmähenkivakuutus.
Nyt palkkakustannuksiinne jääkin enää 600 - 220, eli 380 € ja kun lisäksi huomioimme verokorttinne niin nettopalkkanne on tuosta 75 %, eli 285 €. Osa kustannuksista kuuluu työnantajalle, mutta se osa todellisuudessa otetaan teidän keräämästä voitosta. Ei koskaan yrityksen tililtä.

Teette ostoksia tuolla saamallanne 285 € summalla. Kuitin loppusummasta menee valtiolle arvonlisäverona 24%, jota peritään kaikessa kaupankäynnissä.
Rahan todellinen arvo on ollut teille 216 €.

Arvonlisäveroa on aina vähintään 24% tuotteen hinnassa, siis sama minkä olette jo verokortilla kertaalleen maksaneet. Usein peräti puolet. Polttoaineessa, tupakassa, alkoholissa, yms. vero on yli 70%. Tämä on teille yhtä merkittävä ja todellinen kustannus kuin verokortissanne olisi 70% vero (siis vielä sen verokortissanne olevan 25% lisäksi).

Euro on leikkirahaa. Yhdellä eurolla saatte keskimäärin 17 sentin edestä hyödykkeitä. Loppu 83% on veroja eri muodoissaan. Asiaa voi verrata brutto- ja nettopalkkaan tapauksessa jossa verokortin veroprosentti on 83%. Lopputulos on sama.

Eipä ihme jos ihmiset siirtyvät käyttämään virtuaalisia valuuttoja.

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tonnin myynnillä saat sentää parin sadan ostot. Virtuaalirahalla ostat virtuaalisesti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8133
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6379
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2529
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2450
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2263
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      89
      1927
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1585
    Aihe