Lohkolämmitimen käyttö

Kaveri jäi työttömäksi ja pitää autoaan taloyhtiön lämmitystolpassa kiinni 24h/7d.
Lämmitys on päällä 3 kertaa päivässä´n.2h kellolla ohjattuna. Liikkeellä hän on n.2-3 kertaa viikossa.

Kuinka terveellista moottorille/öljyille tämä toistuva lämmitys on? Onko vaurioita tai muuta harmia odotettavissa?
41104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sähköähän siinä kuluu ihan älyttömästi turhaan. Ehkä myös muiden asukkaiden hermoja. Siinä oleelliset harmit.

Äänestä

Tuollaisia törkytyyppejä riittää!

Äänestä

Mä joskus selvittelin auto-alan henkilöiltä tota asiaa, kun meillä taas oli lämmitystolppa ilman ajastinta. Joskus saattoi auto "unohtua" pidemmäksikin aikaa tolppaan kiinni..

Äänestä

Lohkolämmittimen vastuslanka kalkkeutuu/hapettuu liiallisesta käytöstä, jolloin sen teho laskee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mazda 323 - 1.3 / vm1994 kirjoitti:

Kaveri jäi työttömäksi ja pitää autoaan taloyhtiön lämmitystolpassa kiinni 24h/7d.
Lämmitys on päällä 3 kertaa päivässä´n.2h kellolla ohjattuna. Liikkeellä hän on n.2-3 kertaa viikossa.

Kuinka terveellista moottorille/öljyille tämä toistuva lämmitys on? Onko vaurioita tai muuta harmia odotettavissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu