Uusi korkokatto 2019

Anonyymi

Hei

Millaisia muutoksia olette huomanneet pikavippi firmoissa uuden korkokaton tultua voimaan?

Onko paikkoja sulkeutunut, ovatko vippi firmat muuttaneet lainan myöntöä kiertääkseen korkokattoa?

Äkkiseltään kävin Risikumin sivuilla ja siellä myönnettiin 4000-10000e lainoja, isompia lainoja niille jotka eivät voi maksaa edes satasten lainoja takas, EI HYVÄ !

Esim. 10000e laina 84kk, maksettavaa yhteensä: 19674 e HUH HUH ja vielä kerran HUH HUH !

10

105

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ferratumilla 2000e lainaa maksaa hakialle 3928.56e , EN voi ymmärtää miten ihmiset ovat niin SAIRAITA että ovat valmiita ottamaan tuollasia lainoja

      jos luoton myöntäjät olisivat VASTUULLISIA niinkuin kovasti väittävät eivät he ikään edes kehtaisi ehdottaa tuollasia ANSOJA

      VIT...TAA ankarasti aina kun TV:stä tulee noita HAE halpaa lainaa mainoksia, ne pitäis lailla KIELTÄÄ

    • Anonyymi

      Ferratum harrastaa ihmisten KUSETUSTA, lainaus niiden sivuilta : tyypillisen 5000 euron 12 kk joustoluoton todellinen vuosikorko on 30,6 %, takaisin maksettava summa 5760,96

      Joo eihän tuo nyt pahalta kuullosta että maksat 5000e lainasta 5760e takas, mutta kuka ihminen pystyy maksaan 12kk takas jos kerran pitää tuollanen laina ottaa??

      Arvaa paljon maksat 5000e lainasta jos otat sen esim 5 vuodelle??

      • Anonyymi

        Eihän tuo ole mitään kusetusta. Siinä on kaikki näkyvillä ja saa itse päättää mitä tekee. Se on kusetusta, että hyväksyy nuo ehdot ja jättää silti maksamatta. Tämän päälle vielä itkee niistä jälkikäteen.


      • Anonyymi

        Hyvin kirjoitettu. Jengi lainakiimassa jättää ehdot lukematta ja itkee jälkeenpäin, kun ei pysty maksamaan. Yhyy! Kusetusta! Koronkiskontaa!


      • Anonyymi

        Ferratumin korko täyttää mielestäni rikoslain kiskonnan tuntomerkit.

        "Kiskonta

        Joka käyttämällä hyväksi toisen taloudellista tai muuta ahdinkoa, riippuvaista asemaa, ymmärtämättömyyttä tai ajattelemattomuutta jonkin sopimuksen tai muun oikeustoimen yhteydessä hankkii tai edustaa itselleen tai toiselle taloudellista etua, joka on selvästi epäsuhteessa vastikkeeseen, on tuomittava kiskonnasta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

        Kiskonnasta tuomitaan myös se, joka luotonannossa ottaa tai edustaa itselleen tai toiselle korkoa tai muuta taloudellista etua, joka on selvästi epäsuhteessa luotonantajan suoritukseen ottaen huomioon:

        1) myönnetyn luoton määrä, luottoaika ja luottosopimuksen muut ehdot;

        2) myönnettyyn luottoon liittyvä luottoriski;

        3) kulut luotonantajan sellaisista toimista, jotka kuuluvat huolelliseen luotonmyöntömenettelyyn;

        4) luoton rahoittamisesta aiheutuneet tavanomaiset kulut;

        5) luottotoiminnan tavanomaiset yleiskulut."


    • Anonyymi

      Koitetaan nyt pitää poistamisista huolta. Tilanne nyt 4-3. Kohta tasatulos.
      Kyllä nyt jotain pikavippikeisaria ketuttaa.
      POISTETAAN.(katson kellosta)

    • Anonyymi

      1.9.2019 astui voimaan uusi korkokattolainsäädäntö. Uusien Suomen Tililuotto-sopimusten myöntäminen on päättynyt.
      Tämä muutos ei kuitenkaan vaikuta jo olemassa oleviin tililuotto-sopimuksiin.
      Voit jatkossakin normaalisti tehdä rahanostoja limiittisi puitteissa.
      Nykyisenä asiakkaana sopimusehtosi pysyvät entisellään, tämä ei vaadi sinulta mitään toimenpiteitä.

      elkää nyt ihmiset olko tyhmiä ja jatkoko noitten limiittien käyttöä entisillä ehdoilla !

    • Anonyymi

      >> Joo eihän tuo nyt pahalta kuullosta että maksat 5000e lainasta 5760e takas, mutta kuka ihminen pystyy maksaan 12kk takas jos kerran pitää tuollanen laina ottaa?? >>

      Sinä osuit asian ytimeen! Mitään lainaa ei voi ottaa, jos ei pysty maksamaan sitä takaisin. Koko lainaamisen syvin ajatus on siinä, että laina on maksettava takaisin. Joku laina nopeammin, joku hitaammin, riippuu ehdoista. Kyllä, niin uskomattomalta kun se tuntuukin, laina on maksettava takaisin. Tämä tulee ilmeisesti yllätyksenä monelle. Totta kai se kuulostaa epäreilulta, mutta niin se nyt vaan on. Sorry.

    • Anonyymi

      kreeta karvala ja matti apunen ovat varmaakin siellä venäläisten ja virolaisten ystäviensä kanssa kytiksellä (myös niiden lindoor ja walhala ystäviensä kanssa = pankki maailma)???!!

      • Anonyymi

        Ja suomalaisia viedään kuin pässiä narusta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7722
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7354
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6901
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6742
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      41
      5747
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5710
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5466
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3175
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      866
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      845
    Aihe