Mikä ihme siinä on, että jotku vastustaa tuulivoimaa. Täällähän on tilaa yllin kyllin, joten miten ihmeessä se voi ahdistaa, jos niitä rakennetaan?!
Tuulivoima on puhdasta energiaa. Uudet entistä isommat tuulivoimat tuottavat entistä enemmän energiaa per voimala. Toisekseen tuulivoimalat ovat ihan tyylikkään näköisiäkin. En ymmärrä, miten kukaan voi niitä vastustaa!
Ja ne infraäänihaitat ovat ihan palturia. Niitä ole voitu edes todistaa todeksi millään tieteellisellä kokeella. Lepakotkaan eivät poksahtele. Ihan turhaa vainoharhaisuutta kaikki!
Vaadimme, että Ylivieskaan on rakennettava monin verroin enemmän tuulivoimaa. Meillä on kyllä lääniä. Ja te nostalgiamieliset taantumukselliset peräkammarinpojat. Te voitte katella vanhoja valokuvia entisistä maisemista. Maailma kehittyy ja annetaan sen kehittyä. Tuulivoima on tulevaisuuden energiaa!
Tuulivoima on puhdasta energiaa. Uudet entistä isommat tuulivoimat tuottavat entistä enemmän energiaa per voimala. Toisekseen tuulivoimalat ovat ihan tyylikkään näköisiäkin. En ymmärrä, miten kukaan voi niitä vastustaa!
Ja ne infraäänihaitat ovat ihan palturia. Niitä ole voitu edes todistaa todeksi millään tieteellisellä kokeella. Lepakotkaan eivät poksahtele. Ihan turhaa vainoharhaisuutta kaikki!
Vaadimme, että Ylivieskaan on rakennettava monin verroin enemmän tuulivoimaa. Meillä on kyllä lääniä. Ja te nostalgiamieliset taantumukselliset peräkammarinpojat. Te voitte katella vanhoja valokuvia entisistä maisemista. Maailma kehittyy ja annetaan sen kehittyä. Tuulivoima on tulevaisuuden energiaa!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mää ihimettelen kauhiasti miten joku voi rakastua tuommoisiin rautahirviöihin. Onhan niitä muitakin poikkeavia rakkaustarinoita.
MÄÄ IHMETTELEN SUURESTI rakentaa ydinvomaloita niin SUURI JÄTEKASA
Tuulivoimalat on paaaljon vähemmän rautahirviöitä ja betoniperkeleitä, kuin Ydinvoimalat. Niitä emme kaipaa minnekään. Edes Pyhäjoelle. Ydinvoima on itsekkäitä sähköä ikinä.
Myös hiilivoimalat ja turvevoimalat on saatava alas! Nopeasti uusiutuvia voidaan polttaa, mutta tuulivoman kehittyessä lopulta kaikki ilman saasteita tuottavatkin voimalaitokset voitaisiin sulkea. Tulevaisuus on aurinkopaneeleissa ja tuulivoimassa. Niin ja vähemmän energiaa kuluttavassa elektroniikassa ja liikenteessä.
Tulevaisuudessa yhteiskäyttöautot tulevat yleistymään myös pienemmissä kaupungeissa. Etätyöt tulevat lisääntymään. Henkilökohtaisten autojen tarve vähenee ja nekin autot kulkevat puhtaalla tuuli/aurinko voimalla. Ehkä tulevaisuudessa myös vedyllä.
Kivijalkakaupatkin muuttuvat: niissä tulee olemaan esikokeilutiloja, joissa on kokeilukappaleita. Ostettavat tuotteet ovat varastossa, jossa äärimmäisen kapeat hyllyvälit ja ei valaistusta laisinkaan. Robottikerääjät keräävät ostokset asiakkaille sillä aikaa, kun asiakas käyttää etsiskelyyn kuluvan ajan kahvia ja vegaaniruokaa nauttien. Eikä kukaan enää halua palata entisiin aikoihin, jolloin kaupoissa oli leveät käytävät, kirkas valaistus ja tuote piti omin voimin etsiä hehtaarihallista.
Nettikauppakin tulee lisääntymään. Tulevaisuuden kauppakeskuksissa todennäköisesti on näyttelytiloja ja lopputuote tulee postin kautta. Päivittäistavarapuolellakin automaattikerääjät keräävät pimeässä tuotteet ja ostaja voi tilata ne vaikka kaupan palvelupisteeltä. Odotellessa voi juoda kahvia ja syödä vegaaniruokaa. Vaihtoehtoisesti voi tilata ruokaostokset suoraan kotoa, jonne kuriiri tuo ne sähköautolla ajan mittaan.
Eli summa summarum: Automatisoidut varastot kuluttavat vähemmän energiaa, kun valaistusta ei tarvita. Lämmityskulut ovat pienemmät, kun hyllyt voidaan laittaa tiiviimmin. Lämpötilankaan ei tarvitse olla ihmiselle sopiva, vaan liiketiloissa voi olla huomattavasti viileämpääkin (lukuunottamatta tuotteita, joilla on tarkka säilytyslämpötila).
Autoja on vähemmän ja ne kulkee sähköllä. Elektroniikka on yhä vähemmän sähköä kuluttavaa. Televisioiden ei tarvitse olla hehtaaritauluja. Vähempikin riittää. Samoin kotien ei tarvitse olla jättipalatseja. Tiiviimpikin asumus riittää.
Etätyöt vähentävät liikkumista. Vain hoitotyö, jossa on pakko liikkua, tarvittaisiin autoja ja nekin voitaisiin toteuttaa työn puoleta yhteissähköautoina, polkupyörinä, potkulautoina ynnä sähköisinä kulupeleinä.
Ja energia tuotettaisiin TUULIVOIMALLA. Sitähän meidänkin pelloille mahtuu huru mykke. Niin Ylivieskaan, Sieviin, Nivalaan, Haapavedelle, Alavieskaan, Kalajoelle, kuin kaikkialle, missä on kosolti peltoja ja merta!!!!
Kalajoki on tässsä kehityksessä pisimmällä ja siitä peukkua heille!
En jaksanut lukea kokonaan mutta päättelisin että telttasi on lähellä tuulimyllyjä.On muuten oireet sellaisia.
Kyllä lisää tuulivoimaa ja samalla lopetetaan myös kaikki saastuttava ihmisenergiatuotanto kuin tehomaatalous ja eläinproteiinit. On väärin tuottaa lihaa laitoksissa rääkäten eläimiä kuten nautaeläimet ja siat. ja sitäpaitsi niiden eläinten rehuihin tarvitsemme hirmuisesti peltoa ja tehoviljelyä. onneksi kohta lopetamme kyseiset tuotannot ja siirrymme vege ruokaan.
Ei itse tuulivoimaa monikaan vastusta. Vastustusta aiheuttaa vain niiden sijoittaminen liian lähelle asutuksia. Siitä ollaan yhtä mieltä, että lääniä kyllä piisaa rakentaa sinne, missä ei häiritse ketään.
Kalajoella ei ole vielä tarpeeksi väkkäröitä. Kun katsoo kasitieltä itään, näkyy vielä läpi.
No se nyt on ihan sama, miksi tuulivoimaloita vastustetaan, kun tosiasia on se, että kaikki kunnat, joihin niitä on rakennettu kärsivät muuttotappiosta, eikä tuulivoimalat ole sitä suuntaa muuttaneet. Nyt jo, on suunniteltujen voimaloiden läheisyydestä lähtenyt perheitä muualle. Tämäkö on se suunta, johon Ylivieskaakin halutaan viedä? Ilmeisesti. Nuoria on muutenkin vaikea saada tänne perriferiaan opintojen muualla päätyttyä ja eivät aivan varmasti halua teollisuusalueiden kupeeseen asumaan. Miksi kukaan haluaisi muuttaa Ylivieskaan? Eihän täällä ole mitään tarjottavaa verrattuna suuriin opiskelukaupunkeihin. Jos taas ihminen etsii luonnonrauhaa, ei hän halua teollisuusalueelle asumaan. Mikä tässä on niin vaikea ymmärtää?
Yhdestäkään tuulivoimalakunnasta EI ole tullut menestyvää kuntaa. Ei väestöllisesti eikä taloudellisesti. Tässä on kyseessä pelkkä joukkoharha, se tavallinen massojen käytös: tehdään niinkuin kaikki muutkin. Rahalla saa ja hevosella pääsee. Onneksi täältä pääsee kuitenkin pois ja moni onkin jo lähtökuopissa.
Juuri näin. Lähdössä ollaan ja kun pikkupaikan avain yritys jne. henkilöt lähtevät alkaa valtaisa muuttoaalto jo tupattuihin kaupunkeihin.
Helsinki ja eduskunta. oletteko valmiina tuulivoimapakolaisvirtaan?!? Täältä tullaan ilomielin myllyjen surullisesta, ahdistavasta, kahlitsevasta varjosta. Vapaus koittaa.
Kuten ketjussa on jo todettu, tuulivoimaa sinänsä ei varmaan monikaan vastusta. Eli lähtökohta on ok. Mutta kun paikallispäättäjät eivät tajua sitä, että tuulivoimaloita ei saa sijoittaa lähelle asutusta. Miksi ei saa? Koska tuulivoimalat pilaavat maisemat, vievät lähivirkistys-, marjastus-, sienestys-, metsästysalueet, aiheuttavat ehkä terveyshaittoja, alentavat kiinteistöjen arvoa, aiheuttavat rakentamisrajoituksia jne. Jokainen rehellinen ja ajattelemaan kykenevä päättäjä varmasti tajuaa, että tuulivoimaloista on valtavasti haittaa lähiasutukselle. Siitä huolimatta he ainakin Kalajokilaakson kunnissa tukevat tuulivoimarakentamista. Se on outoa. Jo nyt Kalajoki- ja Pyhäjokilaakson kunnista muuttaa paljon väkeä pois (esim. vuonna 2018 vajaa 1000 henkeä). Aggressiivinen tuulivoimarakentaminen lisää poismuuttoa ja varmasti vähentää potentilaalista sisäänmuuttoa. Soisi päättäjien tulevan järkiinsä ennen kuin on liian myöhäistä.
Ihan voi esittää myös perustuslaillisen kysymyksen: Miksi Kalajokilaakson kunnissa asukkailla ei ole oikeutta hyvään ja turvalliseen ympäristöön? Eikö laki ole sama kaikille suomalaisille?
Tuulivoimaloissa käytettävä SF6- eriste 23 500 kertaa CO2:ta pahempi kasvihuonekaasu
IL 13.9.2019: Sähköteollisuuden likainen salaisuus - SF6-eriste on 23 500 kertaa hiilidioksidia pahempi kasvihuonekaasu ja sen päästöt lisääntyvät nopeasti, syynä vihreä energia
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d694adb1-6571-4212-9ae6-f1611fe2866d
"Rikkiheksafluoridi eli SF6 on voimakkain ihmiskunnan tuntema kasvihuonekaasu. Se säilyy ilmakehässä ainakin 1 000 vuotta.
Tuulivoimaloiden lisääntyminen johtaa lisääntyneisiin kytkinlaitoksiin. Valtaosassa niissä käytetään eristekaasuna SF6:tta. Sitä pääsee väistämättä myös karkuun. Cardiffin yliopiston tekemän tutkimuksen mukaan vuonna 2017 SF6-kaasun päästöt EU-alueella vastasivat samaa kuin teille olisi tullut 1,4 miljoonaa uutta autoa.
SF6:n käyttö on yritetty kieltää, mutta energiateollisuus on onnistunut hyvin lobbauksessaan."
Siinä taas yksi tuulivoimaloista koituva haitta. Ei tiedä itkisikö vai nauraisiko näille tuulivoimasta kertoville jutuille. Ja Kalajokilaakson päättäjät ovat näitä ilmaston lämmittäjiä haalimassa metsät ja maisemat täyteen. Huh, huh päättäjien ajattelemattomuutta.
Naurattaa tuokin, että SF6:n käyttö on yritetty kieltää, mutta energiateollisuus on onnistunut lobbauksessaan, eikä sitä SF6:tta ole kielletty. Mistä tuokin kertoo? No ainakin siitä, että energiateollisuus ei välitä siitä, että ilmasto lämpenee, hah hah…
Tuulivoimaloiden takia tuskin tuota SF6 eristekaasua ei ole kielletty, vaan sitä tarvitaan ihan jokapaikassa jossa käytetään sähköä. Eli siitä se kertoo! Pistää miettimään mikä onkaan ilmastoystävällistä?
Mitähän ne nyt keksii syyksi ku kiinteistövero saatavatkin valuu jatkossa valtion kirstuun?
mutta ku ne kaverit tarvii manii
No nyt sitte ollaan h Moilasena että kun ne rakentaa niitä valtavia siirtolinjoja meijän mettiin ei me niitä haluta kun ei saa rahhaa, ensin vuokrataan maat tuulivoimaloille, jälkikäteen tajutaan ettei se sähkö kulekkaan ilmateitse se vaatiikin valtavat linjat jonka alle jää paljon metsää.
Kepukat haluaa näitä myllyjä vaikka naapurin pihalle.
Kaivakaa vielä kerran se raudaskylän mylly asia esille, kyllä sieltä vielä löytyy joku veljen kummin kaiman serkun pojan mummun äitin isä äänestämään.
Juu ja periaatteessa melkein kaikki Tuuli kaavoitukset menis uusiksi jos pykälien mukaan mentäs, aina löytyy jokin sukulainen tai hyvä tuttu joka hyötyy, jääviys pykälät on niin tiukat ei välttämättä vaadi edes sukulaissuhdetta että on jäävi päättämään kaavoitus asioista.