Aluepolitiikan tekijät

Anonyymi

Naseva tiivistys - voipi olla että 20% jää haaveeksi.

Kulmuni aloittaa työnsä profiloitumalla aluepolitiikan tekijänä.
Se puhuttelee keskustalaisia, mutta ei ole viehe, johon kaupunkilaiset äänestäjät tarttuvat.

Keskustan suurin uhka onkin maantiede ja ihmisten liikkuvuus.

Koko Suomi asuttuna ja elinvoimaisena on keskustalainen iskulause, mutta vaalit ja Suomen menestys ratkaistaan väkirikkailla alueilla. -IL

17

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulmuni on muistaakseni maininnut viitisenkymmentä kaupunkia, joitten asukasluvut ovat 20.000-50.000 haarukassa. Siitä kertyy ympäripyöreästi laskeskeltuna suuruusluokaltaan puolentoista miljoonan verran väkeä. Ja kun siihen vielä lisätään ympärillä olevan maaseudun haja-asutusalueen väestö, niin Kulmunin luotailussa on pari miljoonaa suomalaista. Ja he kaikki siis maakuntien keskuskaupunkien ulkopuolella. Kyllä siinä mittakaavassa potentiaalia löytyy jo suurellekin vaalipärjäämiselle ilman Helsingin valloitustakin. Olennaista on tietysti ihmisten asioitten hoitaminen ja sitä haluavat totta kai myös helsinkiläiset niin kuin riorisoi kaikkien isojen väestökeskusten asujamisto. Ihan tässä mieli tekee pitää peukkua Katrille.

      • Anonyymi

        Kumotaan kristinusko ja korvataan tämä kansa äkkiä mamuilla että kansanmuisti vaipuisi ikuiseen unholaan. Tämä on YK:n todellinen tavoite. Onko se myös Kulmunin tavoite?


    • Anonyymi

      Kepu on lujilla tulevaisuudessa.

      • Anonyymi

        kepuilu on nykyän niin hölmöä taitavat olla pelkkä heittopussi hallituksessa tärkeintä on voittaa paljon rahan keräämisaikaa rahhhoo meille


    • Käytäntö pätenee edelleen kaiken teoretisoinnin mittana. Suomen Keskustan uunituoreen puheenjohtaja Katri Kulmunin kiitettävällä tavalla esiinnostaman maakuntakeskusten ulkopuolisten alueitten tärkeyden hyväksi tehtävän päätöksenteon täytyy näkyä todellisina ratkaisuina. Semmoista konkretiaa olisi osuvimmillaan erikoisterveydenhoidon surullisen kuuluisan keskittämisasetuksen (päivystysasetuksen) pikainen kumoaminen. Esimerkiksi synnytysten paikkojen pitää saada olla maantieteellisesti lähempänä synnyttäjien kotipaikkoja kuin mitä keskussairaalat ovat. Aikaisempina aikoina mm. aluesairaalat ovat palvelleet erittäin hyvin synnytyssairaaloina ja erikoisterveydenhoidon paikkoina ylipäätään, mutta Sipilän onneton hallitus keksi jostain ihmeen syystä pyrkiä jästipäisesti keskittämään synnytykset keskussairaaloihin ja niillekin asetettiin tuhannen synnytyksen alaraja vuodessa.

      • Anonyymi

        olisikohan leikkausasialla jotain tekemistä alati nousevien kustannusten kanssa?


      • Useimmissa maakunnissa ei ole selvää jakoa maakuntakeskukseen ja sen ulkopuoliseen alueeseen. Ei myöskään näin ollen keskinäisiä ristiriitoja. Euroopan unionin aluetuetkin päätetään kuntien kesken yhdessä maakuntien liitoissa. Maakuntakeskukset eivät tulisi toimeen ilman muita kuntia, eivätkä muut kunnat ilman maakuntakeskusta ammattikorkeakouluineen, yliopistoineen tai yliopistokeskuksineen ja muine tutkimuslaitoksineen.

        Aluesairaaloita Suomessa on hyvin vaihtelevasti. Kaikissa maakunnissa sellaisia ei ole ollenkaan. Ymmärrän kuitenkin, että siellä missä on totuttu toimivaan aluesairaalaan, keskitykset keskussairaaloihin kismittävät. Synnytyksiä ei kai lähtökohtaisesti oltu keskittämässä keskussairaaloihin, mutta alarajan asettaminen synntytysten määrälle johtaa keskussairaalavaihtoehtoon käytännössä.


    • Anonyymi

      Keskustan ongelma on että se ei voi tehdä mitään sellaisia "avauksia" mitä sen kannatuksen lisääminen edellyttäisi koska Kepun kädet on sidottu hallitusohjelmaan!

      Jos taas pyöritellään ympäripyöreitä asioita aluepolitiikasta, tasa-arvosta yms. niin eihän se johda mihinkään KOSKA kaikki muutkin puolueet ajavat näitä asioita.

      Nyt pitäisi profiloitua jollain alueella ja saada ns. keihään kärjeksi sellaisia asioita jotka samalla ovat tärkeitä suomalaisille mutta ovat syystä tai toisesta jääneet paitsioon muiden puolueiden ohjelmissa!

      • Anonyymi

        noh mitäs ehdotat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        noh mitäs ehdotat?

        Olisiko perin keskustalainen ehdotus aluepolitiikan näkövinkkelistä ratkoa työn kohtaanto-ongelmaa alkamalla joko vapaehtoisuudella tai viime kädessä pakkohajauttamalla kaikenlaista yritystoimintaa ympäri maata? Väyrynenhän on puhunut pääkaupunkiseudun kasvun rajoittamisen puolesta. Kepulandia uuteen kukoistukseen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisiko perin keskustalainen ehdotus aluepolitiikan näkövinkkelistä ratkoa työn kohtaanto-ongelmaa alkamalla joko vapaehtoisuudella tai viime kädessä pakkohajauttamalla kaikenlaista yritystoimintaa ympäri maata? Väyrynenhän on puhunut pääkaupunkiseudun kasvun rajoittamisen puolesta. Kepulandia uuteen kukoistukseen!

        Eli houkuttelit ytai jopa pakoottaisit ritykset sijoittumaan maaseudulle. Miten?
        Julkishallinmon siirtäminen on kuin kantaisi vettä kaivoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli houkuttelit ytai jopa pakoottaisit ritykset sijoittumaan maaseudulle. Miten?
        Julkishallinmon siirtäminen on kuin kantaisi vettä kaivoon.

        Nimenomaan. Kysyttiin ehdotusta, johon vain Keskusta profiloituisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nimenomaan. Kysyttiin ehdotusta, johon vain Keskusta profiloituisi.

        Kysyin että miten?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysyin että miten?

        Eikös se lukenut tuossa esityksessäni? Vapaaehtoisuuteen perustuen tai viime kädessä pakkohajauttamalla, jos vapaaehtoisia ei ala löytymään tarpeeksi.


      • Anonyymi

        Niinpä...vapaa-ehtoisuus ei toimi vetovoimatekijöiden puuttuessa.
        Mitkäköhän olisivat ne pakkokeinot?


    • Vaikka maakunnat ovat keskenään erilaisia, niin väestölliseltä ja asutukselliselta rakenteeltaan niissä on kaupunkeja, taajamia, kyliä ja haja-asutuksen alueita "portaattomana asteikkona". Virheenä niin Sipilän hallituksen tekemänä kuin jo aikaismpienkin hallitusten "aikaansananoksina" on ollut valtiojohtoinen keskittämisen suosiminen maakuntien sisällä keskuskaupunkeihin. Erikoisterveydenhoidon (aluesairaalat) lisäksi on keskitetty paljon muutakin kuten poliisitointa ja oikeushallintoa sekä pelastustointa. Sitten on keskitetty myös maakuntien välillä.

      Lääninuudistuksestahan se mylläkkä alkoi Jouni Backmanin käynnistämänä ja Lippos-Paavon pääministerinä siunaamana 1990-luvulla. Muistamme hyvin, kuin demarijuristi ja entinen ministeri Matti Louekoski luonnehti koko lääniremonttia (siis puoluetoverinsa Backmanin aikaansaannosta) turhaksi ja tarpeettomaksi operaatioksi.

      Maakuntien sisäisen keskittämisen haitat näkyvät laajalti kokonaisuuksissa. Vieremäläinen konepajavalmistaja Ponsse kertoi taannoin, että yhtiön on työvoimapulaansa vaikea rekrytoida uusia työntekijöitä. Ylä-Savossa ei ole tarjolla riittävästi Ponsseen mahdollisesti hakevien miesten puolisoille työtä esim. Iisalmessa, kun Pohjois-Savossa on päämäärätietoisesti keskitetty hallintoa Kuopioon, jonne on Vieremältä kovin pitkä matka verrattuna vaikkapa juuri Iisalmeen.

      • Lääniuudistus eli vain kuuteen lääniin siirtyminen oli tosiaan turha välivaihe. Vanhasen pääministerikaudella toteutettu avi- ja ely-keskusuudistus oli huomattavasti järkevämpi. Katsotaan nyt, korvautuuko se puolestaan maakuntahallinnolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4503
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      189
      3116
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      98
      2761
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      21
      2753
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      134
      2525
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      34
      2024
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1986
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1845
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1829
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1099
    Aihe