Selkeä kuva väestönsuojasta

Anonyymi

https://aijaa.com/1ozXdM

Koska olen nähnyt toistuvia unia väestönsuojista, tässä on tälläinen selkeä näkemys valokuvasta, jossa kuvasin sairaalassa ilman ihmisiä. Juoksin jatkuvasti sairaalan ja muitakin väestönsuojissa hisseineen ja paikat muuttuivat koko ajan.

1

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä mihin uneen viittaat, mutta unet pakenemisen kokemukseen liittyen ovat tavallisia.

      Usein niihin liittyy lisäksi kokemus, että pakenemista hidastaa jokin mystinen asia, jonka vuoksi jalkojaan ei saa liikkeelle tarvittavalla tavalla.

      Pakeneminen unessa voisi tarkoittaa, että unennäkijä ei halua kohdata todellisuutta jossakin asiassa, mutta minussa pakenemisuniin liittyy aina varteenotettava uhkan kokemus. Jotain uhkaa ollaan siten pakenemassa, mutta siihen ei kyetä.

      Muunnelma unesta on, että pakenemisteema jatkuu koko unen läpi, eikä pakenemiselle ole varsinaista määränpäätä, suuntaa taikka tarkoitusta, paitsi että jokin uhkaa unennäkijää.

      Uhattuna olemisen kokeminen on hyvin yleistä ihmisten elämässä, jolloin se myöskin näkyy unissa stereotyyppisenä pakenemisena jonkin määrittelemättömän edellä. Se missä ympäristössä unessa koettu pakeneminen tapahtuu, on hyvin yksilökohtaista ja liittyy yleensä vahvasti unennäkijän kokemuksiin ja fantasioihin monellakin tasolla. Pakenemisunen ympäristö ei siten ole niinkään merkityksellinen kuin sen teema on, eli jonkin määrittelemättömän uhan pakeneminen.

      Monesti kyseessä on aivan tavallinen ja turvallinen kokemusympäristö, mutta jostain syystä jokin uhka pakottaa unennäkijän ottamaan jalat alleen. Sanoisin, että useimmiten tällaisten pakenemisunien taustalla on puute perusturvallisuuden kokemisessa. Olisi turhan pitkälle menevää päättelyä, että unessa pakenemisen taustalla olisi jokin erityisen torjuttava ajatusrakennelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      166
      6006
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      92
      3354
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      111
      2009
    4. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      109
      1422
    5. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      93
      1300
    6. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      129
      1227
    7. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1154
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      65
      1048
    9. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      172
      915
    10. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      905
    Aihe