Ohjelmointiputka

Anonyymi

Ohjelmointiputka on oppiaineistossa mainittu oppaiden lähteenä. Siellä on myös keskustelupalsta, joka tietenkin vaatii kirjautumisen.
Jopa innokkaana peliohjelmoinnin opiskelijana oppaista on ollut joskus hyötyä. Pari kertaa olen aikonut kirjautua kysyäkseni jotakin.
Siellä näkyy kuitenkin olevan oletus, että kysyjä tietää mitä kysyy ja mielellään tietää myös vastauksen.
Tuntuu erikoiselta että keskustelupalstalla on esimerkiksi tällaisia vastauksia:
"Olet siis toteuttanut virheidenkäsittelyn päin helvettiä, koska et oikeasti käsittele virheitä vaan pelkästään "kaappaat" ja piilotat ne."
En ole tämän kysyjä (minulle ei ole edes tunnuksia), mutta vaikuttaa, että hyvä ja open kehuma palsta ei sovellu enää käytettäväksi aloittelijoille.
Minulla olisi ollut kysymys satunnaisluvuista, mutta onneksi sain vastauksen ulkomaisella keskustelupalstalla kohteliaasti ja heti. Täällä näkyy olevan mikä vaan kysymys linuxin ja Winkan riitelyä.

8

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Täällä näkyy olevan mikä vaan kysymys linuxin ja Winkan riitelyä."

      Nämä mellakkaherkät kusitolppadatanomit ovat ainoat jotka täällä rähjää työkseen.

    • Anonyymi

      Käyttäytymisvammaiset ovat valloittaneet kaikki foorumit :)

    • Anonyymi

      Ohjelmointiputkassakin on ilmeisesti jokin tai muutama tyyppi joka vastaa tylysti.

      Aikoinaan eräällä keskustelufoorumilla oli erittäin aktiivinen tyyppi joka tiesi paljon aiheista mihin vastasi, mutta vastaukset olivat monesti tylyjä ja kysyjää kyykyttäviä.
      Ilmeisesti henkilö ei edes ollut tietoinen tyylistää kun kukaan ei tohtinut puuttua asiaan. Voi olla oman tietämisen korostamista tai sitten joku autismin muoto. Sellainen henkilö joka ei tunnista tunteita. On vaan taitava omassa erityisalassaan,

      Ehkä tuollaisia avuliaita ja osaavia ärhentelijöitä voi hieman sietääkin.

      • Anonyymi

        Osa foorumeilla roikkuvista vanhoista pieruista jotenkin niin leipääntyy siihen touhuun, heillä jää tavallaan vanha kasetti soimaan, joka soi sitten joka keskustelussa, ja yleensä ihan väärässä paikassa, väärille ihmisille.

        Vaikka heillä periaatteessa olisi tietoa, he eivät sitä enää jaksa antaa.


    • Anonyymi

      Ei kannata ottaa itseensä, vaikka toiset sanoo vähän suoraan. ;)

      Voihan sen virheenkäsittelyn toteuttaa päin persettä, vaikka tuo ehkä oli vähän ikävästi sanottu varsinkin aloittelijalle.

      Toki kyllä se kärkkäästi sanominen joskus laittaa myös ajattelemaan. Niin, mitenkäs tämä sitten pitäisi tehdä?

      Leuka rintaan ja kohti uusia nöyryytyksiä. Ohjelmoimaan oppii ohjelmoimalla. Teet pikku juttuja kokoajan, niin pitkässä juoksussa huomaat kehittyväsi huomattavasti! Älä anna periksi, äläkä välitä vaikka jotkut ovat suorasanaisia, yleensä se on heiltä vain ajattelemattomuutta tai tapa, toki usein se on myös kysyjältä ajattelemattomuutta, jos kysyy asioita jotka on kysytty ja vastattu monta kertaa tai ei näytä että olisi itse yhtään ajatellut asiaa . . .

      Monet niistäkin jotka sanoo suoraan, antavat oikein hyviäkin ohjeita tai vinkkejä. Kuten esiinnostettu virheiden kaappaus ja piiloitus. Nostaa kysyjälle mieleen, että mikähän siinä on ideana piilottaa ne?

    • Anonyymi

      Ope kehuu putkaa? Eikös opetuksessa yleensä opeteta pysymään poissa vankiloista, putkista yms.? Mutta joo, nettikeskustelu on monesti sellaista, että joku purkaa pahaa oloaan toiseen. Ei kai niistä kannata välittää. Hyvä tapa on oppia ratkomaan ongelmia ilman, että kysyy apua. Toiseksi paras olisi kysyä chatissä tai vaikka nykyään kielimalleilta, niin ei jää sitten tyhmät jutut nettiin ikuisiksi ajoiksi.

      • Anonyymi

        Tai siis apua saa kysyä ja usein se nopeuttaa kehitystä, jos tiimi kommunikoi sujuvasti, ideoita jaetaan ja jalostetaan. Asioiden kysely netissä ei ole aina ammattimaista. Jossain työpaikoissa voi olla niin tiukka salassapitosopimus, että työasioita ei saa kysyä firman ulkopuolelta.


    • Anonyymi

      Pornobottejako siellä koodataan?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2266
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      236
      2055
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1291
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1217
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1107
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      973
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      960
    Aihe