Lehdistä saanut lukea mitä ihmeellisimmistä sähköasennusten myyjistä varsinkin vanhemmille ihmselle. Nyt sitten omien isovanhempieni kotona maaseudulla oli käynyt asennuskauppiaat tarjoamassa sähköistysten saattamista luvanvaraiseen kuntoon, olivat ihan mitanneet 0-luokan pistorasioista maadoituksia yms. sekä kertoneet ettei täytä nykyisiä määräykiä eikä näin ollen vakuutusyhtiö korvaa jos sattuu vaikka tulipalo. Aika vaikea maadoittamattomasta pistorasiasta on löytää maadoitus ! Myös pää- ja ryhmäkeskus johtoineen pitäisi kuulemma vaihtaa, ei saa olla EU- määräysten mukaan ns. tulppasulakkeita ja jo kuulemma silmämääräisesti näkee johtojen olevan vanhentuneita. Olivat tehneet isovanhempieni tahdon vastaisesti tarjouksen, hinta huimat parikymmentätuhatta. Onneksi naapurin nuori-isäntä oli ihmetellyt naapurissa olevaa autoa ja päättänyt käydä katsomassa mitä siellä tapahtuu. Tästä hämmentyneenä kauppiaat olivat aika nopeaan tehneet lähtöä ja vaatineet tekemäänsä tarjousta itselleen takaisin. Harmi että pelästynyt ukkini sen oli heille antanut. Näitä kauppiaita kuulemma kiertää ainakin Etelä-Suomessa tehden mitä ihmeellisimpiä tarjouksia. Samoilla asioilla toki kulkee ovi- ja ikkunamyyjiä, palovaroittimen kauppiaita, lukkojen myyjiä, katon "korjaajia" ja jos mitä huijarisakkia.
Googlettelin asiaa ja huomasin asian olevan akuutti muuallakin, monissa lehdissä oli tuoretta juttua näistä "kotikauppiasta" ja heidän toimintatavistaan, pelotellaan ja lähes uhkaillaan vanhempia ihmisiä, kerrotaan muka uusista määräyksistä jne.
ps. samalla kylällä oli käyty muissakin taloissa tutkimassa sähköasennuksia, talot missä asuu nuorempia ihmisiä oli jotenkin osattu jättää väliin. Mistähän osasivat valita vanhusten asumat talot ?
Sähköasennusten kotimyynti
6
313
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköasennuksia kauppaaviin en ole törmännyt mutta kaikenlaista muuta humpuukikauppiasta on kyllä näkynyt, asvaltin paikkaajista lähtien.
- Anonyymi
Tuossa asfaltin paikkauksessa on ideaa, kerätään pieneltä alueelta kohteet ja tehdään kerralla pois.
- Anonyymi
Varmaan on näinkin, tässä tapauksessa lähin asvaltoitu alue on yli viiden kilometrin päässä ja paikkaustarpeena näytti olevan peräkärryssä hienoa hiekkaa ja jotain mustaa "juoksevaa" kuraa.
Vaimoni isovanhemmilla oli käynyt kauppaamassa kyseisenlaisia asennustarkastuksia tekevä mieshenkilö. Onneksi heitä oli aikanaan varoitettu eivätkä olleen suostuneet edes "ilmaiseen" tarkastukseen.
- Anonyymi
Minullekin kävi myymässä sähköasennusten uusimistaAito talotekniikan edustaja. Hinta n 20000 euroa. Tarjouksen sain. En ostanut. Jälkeenpäin selvittelin myyjän väittämiä tutun sähköurakoitsijan kanssa. Myyjän väitteet ovat enimmäkseen huu Haataja. Todella kovasti yritti saada kauppaa. Näitä myyjiä on taas keväällä melkein ruuhkaksi asti vanhempien omakotiasukkaiden kimpussa.
- Anonyymi
Kyllä näitä on useampia alan yrityksiä liikkeellä niin paljon, että letkeä oulunmurre alkaa jo olla kirosana alalla.
Ainakin Renoa-groupin toiminta tuntuu perustuvan tällaiseen huijauksen omaiseen toimintaan, mutta on niitä paljon muitakin.
Milloin kaipaa viemärit kunnostusta, katto pinnoitusta, sähköt saneerausta, aurinkopaneeleita, lämpöpumppua.
Aina on kiire päättää ja hinnat ovat 50% markkinahintaa korkeampia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217266Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5015424Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513335Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t492350Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681298Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771262Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111153