Ollessani viime vuoden loppupuolella hetkisen aikaa Velj.Keskisten palveluksessa,toimin osa-aikaisena kassanhoitajana,sekä tehtäviini kuuluivat myös kosmetiikkahyllyjen ylläpitoon liittyvät toimet.
Nina oli tilannut Vesselin kännykkään soittoääneksi Zen Cafe:n biisin: "kannattaako tunnustaa jos pettää"...
Kundi on pelkkä maalaistollo,joka on päässyt ns. "valmiiseen pöytään".
Hänellä on paha tapa käsitellä niitä vähäisiä naissuhteitaan hyvin laskelmoiden,aivan kuten bisnestäänkin.
Todellisuudessa aika yksinäinen,ymmärrettäväähän tuo nyt on,kun on joutunut pettymään niin useasti naissuhteidensa osalta.
Still going wrong!...
Nina oli tilannut Vesselin kännykkään soittoääneksi Zen Cafe:n biisin: "kannattaako tunnustaa jos pettää"...
Kundi on pelkkä maalaistollo,joka on päässyt ns. "valmiiseen pöytään".
Hänellä on paha tapa käsitellä niitä vähäisiä naissuhteitaan hyvin laskelmoiden,aivan kuten bisnestäänkin.
Todellisuudessa aika yksinäinen,ymmärrettäväähän tuo nyt on,kun on joutunut pettymään niin useasti naissuhteidensa osalta.
Still going wrong!...
Vastaukset 7
Vanhimmat
olis hompsu
Ex-kassatyttö ei tainnut Vesalle kelvata, kun noin katkerana ruikuttaa.
Ei ole tainnut Vesan omaisuus olla valmiina, en ainakaan muista että Tuurissa olisi moisen megaluokan bisnestä ennen Keskisen veljeksiä ollut.
Kateus se vie vaikka kalatkin vedestä.
Vesan aikana kyläkauppa on kymmenkertasitanut liikevaihdon joten jotain on miehen pitänyt itsekin tehdä. Tänä vuonna menee vanha miljardi rikki. Harva moiseen pystyy. Jokainen voi kokeilla ja laittaa 500 hengen kylään kaupan pystyyn kauanko asiakkaita riittää
Keskisen sivuilta http://www.tuuri.fi/kylakauppa.html löytyy tällaiset tiedot:
"Sotien jälkeen Toivo Keskinen perusti ensimmäisen kiinteän kauppapaikan Tuuriin vuonna 1946. Nykyiselle paikalleen Toivo siirsi kaupan vuonna 1969. Toivon pojat Matti ja Mikko Keskinen ostivat isänsä yrityksen, T.M.K. Keskisen, vuonna 1976 ja muuttivat sen nimen Veljekset Keskinen Oy:ksi.
Mikko-veli myi osuutensa Matille kymmenen yhteisen vuoden kuluttua vuonna 1986. Matin poika Vesa Keskinen tuli perheyrityksen palvelukseen vuonna 1987 ja kävi seuraavan seitsemän vuoden aikana maailman ainoan "kyläkauppakorkeakoulun" Isä-Matin toimiessa opettajana. Vesa Keskinen siirtyi Veljekset Keskisen toimitusjohtajaksi vuonna 1994 isän luovuttaessa perheyrityksen vetovastuun pojalleen."
Vuonna 1994, Vesan tullessa toimitusjohtajaksi, Keskisen myynti on ollut noin 40 miljoonaa euroa ja nyt n. 150 miljoonaa, eli eipä tuo taida ihan kymmenkertaistunut olla. Ja on huomattava, että kauppa on ollut siellä 50 vuotta ennen Vesan johtajaksi tuloa ja se on ollut "matkailunähtävyys" (bussilasteja Kuopiota myöten) jo Matinkin aikana.
Kävin Keskisellä ensimmäisen kerran vuonna 1994, ja tuo liike oli silloin todella pikkiriikkinen tuohon nykyiseen mahtitavarataloon verrattuna.
Joten eiköhän Vesalla ole ollut melkoinen homma saada kymmenessä vuodessa navetassa sijainneesta liikkeestä tuollainen jättiliike miljoonapilkkeineen ja -misseineen...kokeileppas itse. Jos kerta 110:n miljoonan liikevaihdon nousu ei mielestäsi ole mitään.
Että tältä pohjalta...
tilaan sulle soittoääneksi Leevi & the Leavingsin "Itkisitkö onnesta"!
Et sitten ilmeisesti aio enää palata meille töihin, kun näin julkisesti haukut Vesaa ja paljastat vielä henkilöllisyytesikin?