Ja kas näin saadaan ruotsi takaisin kirjoituksiin

"Li Andersson heitti yrittäjät ulos Opetushallituksen johtokunnasta – tilalle vasemmistoliitto ja vihreät"

"Opetusministeri Li Andersson (vas) ei aio nimittää Opetushallituksen johtokuntaan yrittäjien edustajaa. Myös lukiolaiset menettävät oman edustuksensa johtokunnassa."

"Opetushallituksen johtokunnan nimitys on aiheuttanut melkoista hämmennystä opiskelijoiden ja yrittäjien keskuudessa, vaikka nimitystä ei ole vielä edes tehty.
Johtokunnan nimeämispyynnön mukaan opetusministeri Li Andersson (vas) on jättämässä Suomen Yrittäjät kokonaan johtokunnan ulkopuolelle ja antamassa kolmelle opiskelijajärjestölle vain yhden yhteisen paikan.

Nimeämispyynnön on allekirjoittanut opetus- ja kulttuuriministeriön kansliapäällikkö Anita Lehikoinen, joka on puoluetaustaltaan demari.
Opetus- ja kulttuuriministeriön mukaan Suomen Yrittäjiltä ei ole pyydetty edustajaa johtokuntaan, koska johtokunnassa on rajattu määrä paikkoja ja hallituspuolueita on nyt enemmän kuin edellisellä kaudella.

Sama koskee myös Suomen Lukiolaisten Liittoa, joka joutuu jakamaan paikkansa kahden muun opiskelijajärjestön kanssa.

– Tässä tilanteessa jouduttiin etsimään ratkaisu, jonka avulla kokoonpanoon saatiin mahtumaan sidosryhmiä mahdollisimman kattavasti, suunnittelupäällikkö Kirsi Heinivirta sanoo
.
Paikkoja puolueille

Viime vaalikaudella Suomen Yrittäjillä oli paikka Opetushallituksen johtokunnassa, samoin Suomen Lukiolaisten Liitolla (SLL).
Ammatillista koulutusta edustavat OSKU ja SAKKI jakoivat paikan johtokunnassa.
Uudessa johtokunnassa opiskelijat ja yrittäjät antavat tilaa puolueille, kun hallituspuolueet vasemmistoliitto ja vihreät ottavat omat paikkansa.
Viime hallituskaudella johtokunnassa istuneet SDP, keskusta, perussuomalaiset, kokoomus ja RKP saavat pitää paikkansa.
Puolueiden lisäksi EK, OAJ, SAK, Kuntaliitto ja STTK saavat pitää paikkansa.
Suomen opiskelijakuntien liitto SAMOK ja Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL saavat pitää jaetun paikkansa."

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ccda67fd-a28b-465b-887b-2993a6674918

Eli heitetään päätöksenteosta pois ne ketkä huvin maksavat ja ne joita asia koskee. Kyllä kommunisti tietää miten homma hoidetaan. Onneksi tämän päiväiset loistavat talousuutiset ennustavat hallitukselle lyhyttä elinikää.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä. EK kannattaa pakkoruotsin lopettamista, jotta maan kielivaranto laajentuisi.

      TAAS tuli todistetuksi se fakta, että jokainen rusupoliitikko on kieliaktiivi ali RKP:n lakeija!

    • Anonyymi

      mitä muuta lienee vihervasemmistolla taskussa,jotain ideologista humaania maailmanparannusta jossa opetetaan miten käyttää yhteiskunnanpalelujen rahoittamiseen kerättyjä verovaroja omaan itseensä sekä ulkomaiden hyväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      226
      5944
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      115
      5796
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      216
      4852
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4138
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4067
    6. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      23
      4028
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3793
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      33
      1891
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1730
    Aihe