"Li Andersson heitti yrittäjät ulos Opetushallituksen johtokunnasta – tilalle vasemmistoliitto ja vihreät"
"Opetusministeri Li Andersson (vas) ei aio nimittää Opetushallituksen johtokuntaan yrittäjien edustajaa. Myös lukiolaiset menettävät oman edustuksensa johtokunnassa."
"Opetushallituksen johtokunnan nimitys on aiheuttanut melkoista hämmennystä opiskelijoiden ja yrittäjien keskuudessa, vaikka nimitystä ei ole vielä edes tehty.
Johtokunnan nimeämispyynnön mukaan opetusministeri Li Andersson (vas) on jättämässä Suomen Yrittäjät kokonaan johtokunnan ulkopuolelle ja antamassa kolmelle opiskelijajärjestölle vain yhden yhteisen paikan.
Nimeämispyynnön on allekirjoittanut opetus- ja kulttuuriministeriön kansliapäällikkö Anita Lehikoinen, joka on puoluetaustaltaan demari.
Opetus- ja kulttuuriministeriön mukaan Suomen Yrittäjiltä ei ole pyydetty edustajaa johtokuntaan, koska johtokunnassa on rajattu määrä paikkoja ja hallituspuolueita on nyt enemmän kuin edellisellä kaudella.
Sama koskee myös Suomen Lukiolaisten Liittoa, joka joutuu jakamaan paikkansa kahden muun opiskelijajärjestön kanssa.
– Tässä tilanteessa jouduttiin etsimään ratkaisu, jonka avulla kokoonpanoon saatiin mahtumaan sidosryhmiä mahdollisimman kattavasti, suunnittelupäällikkö Kirsi Heinivirta sanoo
.
Paikkoja puolueille
Viime vaalikaudella Suomen Yrittäjillä oli paikka Opetushallituksen johtokunnassa, samoin Suomen Lukiolaisten Liitolla (SLL).
Ammatillista koulutusta edustavat OSKU ja SAKKI jakoivat paikan johtokunnassa.
Uudessa johtokunnassa opiskelijat ja yrittäjät antavat tilaa puolueille, kun hallituspuolueet vasemmistoliitto ja vihreät ottavat omat paikkansa.
Viime hallituskaudella johtokunnassa istuneet SDP, keskusta, perussuomalaiset, kokoomus ja RKP saavat pitää paikkansa.
Puolueiden lisäksi EK, OAJ, SAK, Kuntaliitto ja STTK saavat pitää paikkansa.
Suomen opiskelijakuntien liitto SAMOK ja Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL saavat pitää jaetun paikkansa."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ccda67fd-a28b-465b-887b-2993a6674918
Eli heitetään päätöksenteosta pois ne ketkä huvin maksavat ja ne joita asia koskee. Kyllä kommunisti tietää miten homma hoidetaan. Onneksi tämän päiväiset loistavat talousuutiset ennustavat hallitukselle lyhyttä elinikää.
Ja kas näin saadaan ruotsi takaisin kirjoituksiin
2
51
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä. EK kannattaa pakkoruotsin lopettamista, jotta maan kielivaranto laajentuisi.
TAAS tuli todistetuksi se fakta, että jokainen rusupoliitikko on kieliaktiivi ali RKP:n lakeija! - Anonyymi
mitä muuta lienee vihervasemmistolla taskussa,jotain ideologista humaania maailmanparannusta jossa opetetaan miten käyttää yhteiskunnanpalelujen rahoittamiseen kerättyjä verovaroja omaan itseensä sekä ulkomaiden hyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807
