Onko kellään vastaavaa? Huulet on kuin tulessa. Täytyy rasvata Bepanten rasvalla monesti päivässä. Tavallinen huulirasva ei sovi.
Kieli on valkeassa peitossa ja polte on myös kielessä. Hengitys haisee. Joudun syömään vähän väliä mynthonia etten haisisi.
Olenko jollekin allerginen? Pitkään kestänyt vaiva.
APUA! HUULIA POLTTAA SAMOIN KIELTÄ
11
11193
Vastaukset 11
- Kokemusta
Äidilläni oli hyvin tuollaisia oireita, kun hänellä alkoi kielikirvely. Se alkoi kun hän oli syönyt voileipäkakkua ja hetken päästä alkoi valtava kielen ja suun polte. Sitä on jatkunut jo 10 vuotta, mutta syykin löytyi lopulta, kun hän kirjasi tarkkaan ylös, mitä hän söi ja mistä se erityisesti äityi. Margariini on hänellä se allergian aiheuttaja. Ainoastaan voilla leivottua voi syödä, jos hän ottaa keksinkin, missä on margariinia, niin jo alkaa kirvely. Välillä suussa oli rakkuloitakin, kun oikein pahaksi tuli. Lääkäreissä hän kävi monissakin, joku ehdotti hiivatulehdusta suussa (voihan se sinun kohdallasi olla vaikka sitä, sillä eikös siinä tule vaaleita peitteitä kieleen). Käypäs lääkärissä näyttämässä: terveyskeskuslääkäri tai ihotautilääkäri voisi olla asiantuntija tässä tilanteessasi. Myös allergialääkäri voisi auttaa. Kyllä siihen varmasti apu tulee ennen pitkää, kun maltat seurata tarkkaan, mitä suuhusi laitat ja mistä vaiva pahenee. Vältä tuollaisia väkeviä karkkeja, ne saattavat pikemminkin ärsyttää ja sokerikin voi olla pahasta.
- Kokemusta täälläkin
Olisiko joku lisäaineallergia? Margariinejahan on monenlaisia, joten ei luulisi kaikkiin reagoivan, jos ei ole allerginen tai yliherkkä jollekin lisäaineelle, mitä on kaikissa margariineissa.
- TULISUU
Kiitti sulle vastauksesta. Täytyy kokeilla kirjanpitoa.
Olen muuten kerran käynyt jo terveyskeskuksessa tämän vaivan takia mutta en saanut mitään apua sieltä. - Luin juuri
Allergia- ja Astmaliiton keskustelussa:
www.allergia.com
Soija-allergia
http://www.allergia.com/index.phtml?menu_id=5&lang=1&discussion_act=thread&discussion_message_id=1291
- Täh2
Kannattais ensi tarkistaa ettei sulla oo mitään hiivasienitulehdusta suussa! Kuulostaa kyl vähän siltä kun on valkeaa peitettä suussa. Lääkäriin siitä hopi hopi!!
- Suuongelmia
Hammastahna voi aiheuttaa rakkuloita suuhun, keliakia tulehduttaa kielen ja aiheuttaa alfoja, allergia turvottaa limakalvoja... syitä voi todella olla monia.
- L_P
Kyseessä on suurella varmuudella hiivasieni-infektio suussa. Vielä nykyäänkin monet kokeneetkin lääkärit suhtautuvat torjuvasti hiivasieneen kaikkineen.
Pahanhajuinen hengitys, valkea peite kielen päällä, kirvely ja polte, allerginen tuntuma... kaikki tämä sopii vaikeaan hiivatulehdukseen suussa. Älä menen ihotautilääkärille. Tk-lääkäri voisi otattaa näytteet suusta, mutta suosittelen, että menisit suoraan hammas- tai korvalääkärille, jotka ovat suun ja nielun alueen asiantuntijoita. Jos kyseessä on hiivatulehdus, hoitoja on monia. Esimerkiksi flukonatsolia, kuten Diflucania 1-10 päivän kuuri Fungizone-imeskytabletit. Myös Daktarin oraaligeeliä, Mycostatinia ja Bepanthen-tabletteja voisi kokeilla. Bepanthenia lukuun ottamatta nuo vaativat hammaslääkärin/lääkärin reseptin.- suussa
puolukkaa. Joka kerta kun panet suuhusi jotakin laitat viimeiseksi kymmenkunta puolukkaa (ehdottomasti sokerittomia) pureskelet puolukat huolella ja kielellä levität "mössön" joka puolelle suuhusi. Jos kyseessä on hiivatulehdus alkaa tämän hoidon vaikutua näkyä jonkun käyttö kerran jälkeen. Huuhtele hammasharjasi etikalla,
vaihda huulirasva uuteen.
- Huulet
Ei sattuis oleen huuliherpes?
- Anonyymi
Ensimmäinen kirje korinttilaisille 11;23. Kannattaa lukea. Siinä syy nykyisille allergikolle. Itse olen päässyt uskoon tulon jälkeen eroon kaikista allergioista, migreenistä yms, jumalan armosta kiitos. Pitää vain siunata ruoka Jeesuksen nimeen ennen syömistä. Ja kiittää syömisen jälkeen. Riittää kun rukouksen lukee ajatuksissaan eli ääneen ei tule messuta. Muutenkin raamatussa puhutaan ennen lopun ajan tulemista kasvissyöjistä, suosittelen lukemaan.
- Anonyymi
Joo, aaargh taas joku paskantaa mun suolella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421670- 1541134
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi349992Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980- 69768
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56743- 69701
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi8623Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591