APUA! HUULIA POLTTAA SAMOIN KIELTÄ

TULISUU

Onko kellään vastaavaa? Huulet on kuin tulessa. Täytyy rasvata Bepanten rasvalla monesti päivässä. Tavallinen huulirasva ei sovi.
Kieli on valkeassa peitossa ja polte on myös kielessä. Hengitys haisee. Joudun syömään vähän väliä mynthonia etten haisisi.
Olenko jollekin allerginen? Pitkään kestänyt vaiva.

11

11163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta

      Äidilläni oli hyvin tuollaisia oireita, kun hänellä alkoi kielikirvely. Se alkoi kun hän oli syönyt voileipäkakkua ja hetken päästä alkoi valtava kielen ja suun polte. Sitä on jatkunut jo 10 vuotta, mutta syykin löytyi lopulta, kun hän kirjasi tarkkaan ylös, mitä hän söi ja mistä se erityisesti äityi. Margariini on hänellä se allergian aiheuttaja. Ainoastaan voilla leivottua voi syödä, jos hän ottaa keksinkin, missä on margariinia, niin jo alkaa kirvely. Välillä suussa oli rakkuloitakin, kun oikein pahaksi tuli. Lääkäreissä hän kävi monissakin, joku ehdotti hiivatulehdusta suussa (voihan se sinun kohdallasi olla vaikka sitä, sillä eikös siinä tule vaaleita peitteitä kieleen). Käypäs lääkärissä näyttämässä: terveyskeskuslääkäri tai ihotautilääkäri voisi olla asiantuntija tässä tilanteessasi. Myös allergialääkäri voisi auttaa. Kyllä siihen varmasti apu tulee ennen pitkää, kun maltat seurata tarkkaan, mitä suuhusi laitat ja mistä vaiva pahenee. Vältä tuollaisia väkeviä karkkeja, ne saattavat pikemminkin ärsyttää ja sokerikin voi olla pahasta.

      • Kokemusta täälläkin

        Olisiko joku lisäaineallergia? Margariinejahan on monenlaisia, joten ei luulisi kaikkiin reagoivan, jos ei ole allerginen tai yliherkkä jollekin lisäaineelle, mitä on kaikissa margariineissa.


      • TULISUU

        Kiitti sulle vastauksesta. Täytyy kokeilla kirjanpitoa.
        Olen muuten kerran käynyt jo terveyskeskuksessa tämän vaivan takia mutta en saanut mitään apua sieltä.


      • Luin juuri

    • Täh2

      Kannattais ensi tarkistaa ettei sulla oo mitään hiivasienitulehdusta suussa! Kuulostaa kyl vähän siltä kun on valkeaa peitettä suussa. Lääkäriin siitä hopi hopi!!

    • Suuongelmia

      Hammastahna voi aiheuttaa rakkuloita suuhun, keliakia tulehduttaa kielen ja aiheuttaa alfoja, allergia turvottaa limakalvoja... syitä voi todella olla monia.

    • L_P

      Kyseessä on suurella varmuudella hiivasieni-infektio suussa. Vielä nykyäänkin monet kokeneetkin lääkärit suhtautuvat torjuvasti hiivasieneen kaikkineen.

      Pahanhajuinen hengitys, valkea peite kielen päällä, kirvely ja polte, allerginen tuntuma... kaikki tämä sopii vaikeaan hiivatulehdukseen suussa. Älä menen ihotautilääkärille. Tk-lääkäri voisi otattaa näytteet suusta, mutta suosittelen, että menisit suoraan hammas- tai korvalääkärille, jotka ovat suun ja nielun alueen asiantuntijoita. Jos kyseessä on hiivatulehdus, hoitoja on monia. Esimerkiksi flukonatsolia, kuten Diflucania 1-10 päivän kuuri Fungizone-imeskytabletit. Myös Daktarin oraaligeeliä, Mycostatinia ja Bepanthen-tabletteja voisi kokeilla. Bepanthenia lukuun ottamatta nuo vaativat hammaslääkärin/lääkärin reseptin.

      • suussa

        puolukkaa. Joka kerta kun panet suuhusi jotakin laitat viimeiseksi kymmenkunta puolukkaa (ehdottomasti sokerittomia) pureskelet puolukat huolella ja kielellä levität "mössön" joka puolelle suuhusi. Jos kyseessä on hiivatulehdus alkaa tämän hoidon vaikutua näkyä jonkun käyttö kerran jälkeen. Huuhtele hammasharjasi etikalla,
        vaihda huulirasva uuteen.


    • Huulet

      Ei sattuis oleen huuliherpes?

      • Anonyymi

        Ensimmäinen kirje korinttilaisille 11;23. Kannattaa lukea. Siinä syy nykyisille allergikolle. Itse olen päässyt uskoon tulon jälkeen eroon kaikista allergioista, migreenistä yms, jumalan armosta kiitos. Pitää vain siunata ruoka Jeesuksen nimeen ennen syömistä. Ja kiittää syömisen jälkeen. Riittää kun rukouksen lukee ajatuksissaan eli ääneen ei tule messuta. Muutenkin raamatussa puhutaan ennen lopun ajan tulemista kasvissyöjistä, suosittelen lukemaan.


    • Anonyymi

      Joo, aaargh taas joku paskantaa mun suolella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1779
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe