Riku Aallon malli ei kelpaa PAU:lle

Miksi Teollisuusliiton (Riku Aalto) neuvottelema palkkaratkaisu ei kelpaa muille postilaisille?
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Demari Riku Aalto petti jäsenensä ahnehtimalla itselleen suuret palkankorotukset samalla kuin jäsenille 'neuvoteltiin' pienet korotukset.

Äänestä
  • Jaa, meinaatkos, että esim. Posti maksaisi Aallonkin liksan? Kommenttisi ontuu pahasti.

    Äänestä

Jotku silläkin sopimuksella elättää perheensä? Postilaisten suojatyöpaikkaan ei käy? Nouseeko postimaksut taas sikana?

Äänestä
  • Postin tilanne on juuri sellainen, kuin on sen johdon taito luotsata firmaa. Olisiko jo aikoinaan ollut syytä pestata johtoon logistisen alan osaajia yrityspamppujen sijaan? Nykyinen toimari oli tätä ennen Pöyry Oy:ssä, josta saikin kenkää. Mitkä olivat ne meriitit, millä pestattiin johtamaan Postia? Vuosia sitten VR:stä irroitettu Transpoint Oy liitettiin Postiin ilmeisesti lisäämään synergiaetuja maantiekuljetuksissa, mutta taitaapa sekin volyymi olla hussattu taitamattomuuttaan. Matkahuolto on ainakin näyttänyt hyötyvän Postin toikkaroinneista.

    Äänestä

  • Palstapölhön esitykset ovat tyypillisesti tällaisia rimanalituksia. Ei asu viisaus ainakaan palstapölhön päässä. Vatipää!

    Äänestä

  • Totuus taitaa ottaa demulle koville? Mikseivät postilaiset ota avosylin vastaan Rikun tarjousta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Palstapölhön esitykset ovat tyypillisesti tällaisia rimanalituksia. Ei asu viisaus ainakaan palstapölhön päässä. Vatipää!

    Se tuo vasuri on Riku Aallon aisapari.
    Ei se kovin kaukaa ole haettu kun postilaisia halutaan teollisuusliittoon.

    Äänestä

Palkat alas jyrisee Aalto.

Äänestä

Miksi demarit tuhoavat kaiken. Nyt Antti Rinne sanoi, että demareilta ei heru rahaa vanhustenhoitoon.

Äänestä

Jos kulurakene ei kevene? Posti häviää kilpailuja, ja jengiä pihalle. Kylmä totuus.Loppuu se pikkuliksakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi Teollisuusliiton (Riku Aalto) neuvottelema palkkaratkaisu ei kelpaa muille postilaisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu