Omalla P-paikalla parkkisakko.

Anonyymi

"Unohtu P-tunnus ja tuli omalta paikalta parkkisakko!!"

Näin moni meuhkaa kun omalta P-paikalta tuli 'parkkisakko'. Sinulla on oikeus käyttää P-paikkaasi ehtojen mukaisesti. Jos vaaditaan P-tunnuksen käyttöä, niin sitä käytetään.

Mitä jos ei saisi 'sakottaa' kun P-tunnus on unohtunut? Ei valvoja tiedä kenen auto on kyseessä ja jos oletetaan aina että 'lupalappu' on unohtunut ei aluetta voida valvoa. Valvottavia alueita on paljon eikä yksittäisiä autoja aleta opettelemaan ulkoa.

Unohtelija vastaa huonosta muistista. Jälkeenpäin voi 'parkkisakko' muuttua huomautukseksi, jos P-tunnus esitetään oikaisuvaatimuksen yhteydessä. Jossain ei enää unohduksia muuteta huomautuksiksi, kun niitä on ollut tietty määrä.

Valvontaa on pyydetty, koska ongelmia on esiintynyt. Välillä valvonta keskeytyy, kun paikan haltijat eivät muista laittaa lappujaan näkösälle ja se koetaan kisaamisena yms. Myöhemmin kun alkaa ulkopuolisia pysäköimään toisten paikalle, niin taas halutaan valvontaa. Tämä sama kiertokulku voi toistua useastikkin samassa paikassa :)

7

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huonomuistinen voi antaa sen P-tunnuksen olla aina paikoillaan.

    • Anonyymi

      Vastuullinen parkkipaikan pitäjä laittaa homman kondikseen eikä palkkaa jotain epämääräistä valelaskufirmaa pelottelemaan asiakkaita.

      • Anonyymi

        Millä tavoin vastuullinen parkkipaikan pitäjä laittaa homman kondikseen?
        Naisystäväni talossa vieraspaikat olivat virolaisissa kilvissä olevien pakettiautojen hallussa, kunnes ottivat yksityisen valvomaan paikkoja. Siinä talossa ei asu virolaisia, mutta viereiseen taloon poistuivatkin autoiltaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä tavoin vastuullinen parkkipaikan pitäjä laittaa homman kondikseen?
        Naisystäväni talossa vieraspaikat olivat virolaisissa kilvissä olevien pakettiautojen hallussa, kunnes ottivat yksityisen valvomaan paikkoja. Siinä talossa ei asu virolaisia, mutta viereiseen taloon poistuivatkin autoiltaan.

        Ja sen jälkeen sitten alkoi omille paikoilleen pysäköivien häiriköinti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sen jälkeen sitten alkoi omille paikoilleen pysäköivien häiriköinti.

        Kunnallinen pysäköinninvalvonta laputtaa myös jos ei vaadittavaa lupalappua ole. Olipa paikka sitten jonkun maksama tai ei. Jos lupa löytyy jälkeenpäin muutetaan pysäköintivirhemaksu huomautukseksi x kertaa. Toistuva pysäköintivirhe aiheuttaa helpommin pysäköintivirhemaksun pysyttämisen voimassa.


    • Anonyymi

      Kyllä se parkkiruudun haltija ottaa yhteyttä valvontaan, jos siinä ruudussa seisoo vieras auto.

    • Anonyymi

      Kysymys onkin siitä, että vastuullinen yhtiö peruisi sakon jos siitä tekee reklamaation.

      Parkkipate ei tee näin. Tämä on selkeä linja ja mielestäni on ihan oikeutettua arvostella firmaa tästä. Tämä toiminta on tullut Patelle kalliiksi, kasvu on hidasta ja maine mennyttä. Meillä taloyhtiössä joku ehdotti Patea ja 99% sanoi välittömästi ”ei missään nimessä”.

      Ei rehellinen ja asiakkaat huomioon ottava yritys saa tälläistä vastaanottoa, niin se vain on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe