Jakakaa sitä helikopterirahaa köyhille!

Anonyymi

”Tutkija pitää helikopterirahaa varteenotettavana vaihtoehtona”


Tää on täysin hulluks menny tää eu / euro / ekp toiminta. Mut jos ne nyt ilmaista rahaa alkaa jakaa, niin antakoot sitte köyhille - ne varmasti sen kuluttais ja saataisiin hetkellinen piristysruiske bkt:hen ja inflaatio ylös. Krapulatosin seuraisi tästä hullutuksesta.

Ekp väittää, ettei ole inflaatiota. Herranjumala, kattokaa asuntojen hintoja tai pörssikursseja! Monella ei ole varaa omaan asuntoon ja rahat menee vuokraan - ei kulutukseen.

Ne jotka ovat ostaneet oman asunnon, ovat ottaneet monesti niin ison lainan, ettei tulojaan uskalla kuluttaa, vaan lyhentää mieluummin lainaa ( vaikka korot on nolla, niin lainapääomat on valtavat).
Ei nollakoroilla ja velkakirjaostoilla saada ihmisten kulutusta ylös; firmat taas eivät investoi, koska kuluttajat eivät kuluta ja/tai koska näkevät ekp:n rahapolitiikan olevan kestämättömällä pohjalla.

Ekp ei ymmärrä ihmisten psykologiaa tai taloudellisia realiteetteja tai sitten se ajaa vain omistavan luokan asiaa. Sempä vuoksi en usko, että helikopterirahaa jaettaisiin sitä eniten tarvitseville.... ei sitä pidä kenellekään jakaa, vaan meidän pitäisi päästä takaisin fiksuun markkinatalouteen nykyisen suhmuroinnin sijaan

Eurosta on erottava!

1

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Jakakaa sitä helikopterirahaa köyhille! "

      Jos ECB aloittaisi helikopterirahan jakamisen, Suomessa se ei onnistuisi 'tietosuojasyiden vuoksi' koska pankkitilien numeroita ei voida massasiirtää.
      Sotkisi myös pahasti Kela:n toimeentulo tarkkailun kun ulkomailta ryöpsähtäisi Pentin tilille 100€ aivan käsittämätöntä keskuspankkirahaa.

      Vain valtion pohjattomaan kirstuun siirto onnistuisi, mutta se ei kulutukseen vaikuttaisi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2635
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2595
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2115
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2115
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      1995
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1606
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1467
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      1
      1360
    Aihe