Yksi ja sama Henki

”Kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niin kuin tahtoo”, 1. Kor. 12: 11.

”… Jumala saakin usein aikaan alhaisten ja pyhien kautta sellaista, jota Hän ei tee suurien kautta… Hän tahtoo antaa lahjansa vapaasti, niin kuin Hänelle kelpaa, ei meidän mielemme mukaan, ettei kukaan ylpeilisi toisten rinnalla eikä myöskään ylentäisi toista pyhää toista korkeammalle näin synnyttäen lahkolaisuutta, vaan antaisi heidän kaikkien olla samanarvoisia Jumalan armossa, olkoot lahjoihin katsoen kuinka erilaisia tahansa.” (Luther päivän mannassa 12.9.)

Voiko sama toteutua myös niin, että alentaa ihmisymmärryksellä itsensä niin, että kokee toisen liian vähän nöyräksi ja syntiseksi Jumalan lapseksi?

Näin on. Uskon, että minä olen saanut sellaisen uskon, jossa haluan pysyä, joka kirkastuu yhä enemmän sitä mukaa kuin ymmärrän kuinka paljon Hän antaa arkeeni sellaista mieltä, ajatusta ja tointa, jota ei olisi ilman uskoa. Hän kantaa minua.
Ei minua enää häiritse, siis uskoani, vaikka niin moni sanoo ja ajattelee, että minulla ei ole oikeaa uskoa. Hänen kanssaan on todellakin ilo ja rauha elää.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloituksestani piti poistaa viimeisetä kappaleesta tuo alkulause "Näin on." Se ei liittynyt loppukappaleeseen.

    • Joo, emme me kristityt toisille ihmisille mieliksi elä, joidenkin hallitsemisen himoisten ihmisten omaksumien tapojen ja mielipiteiden orjuudessa.

      Joh. 8:36 Jos siis Poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi.

    • "Pyhä Henki ilmoitti"- ilmaisuilla pidetään tyypillisesti yllä ja vahvistetaan kaikenlaisia Jumalan sanan vastaisia harhaoppeja ja ihmisoppeja.

      Mitä ei Raamatusta löydy kirjoitettuna, se ei ole Pyhän Hengen ilmoitus, vaan suuruudenhullujen (omnipotenttien) ihmisten mielikuvitus.

    • Anonyymi

      Fariseuksista lukee raamatussa, arvatkaa kenen kirjoittelijan sielun maailma kohtaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3384
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1719
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1517
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1498
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1381
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1115
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe