on leivottu sisään poliittiseen ja hallinnolliseen yhteiskuntasysteemiin jota osuvasti kutsutaan hyvävelijärjestelmäksi.
Suomalainen korruptio
11
73
Vastaukset
- Anonyymi
Only in Finland.
- Anonyymi
Lisäisin aloitukseen vielä taloudellisen ulottuvuuden niin hyvävelilahjontasysteemi on totta.
- Anonyymi
Vaasan yliopiston tutkimustulokset osoittavat väitteesi oikeaksi:
http://www.uva.fi/nostyle/news/piilokorruptiotutkimus/
Salminen & Mäntysalo 2013: Epäeettisestä tuomittavaan: korruptio ja hyvä veli -verkostot. Vaasan yliopisto.- Anonyymi
Kiitos hyvästä linkistä asiaan.
- Anonyymi
Kohta kun Katainen valitaan Sitran johtajaksi ohi pätevämmän hakijan tulee taas esille suomalainen hyvävelijärjestelmä.
- Anonyymi
Mikähän voi olla syynä tähänkin.
– Jostain syystä Rautaruukki rahoitti Sipilän holdingyhtiötä yli 30 miljoonan markan lainalla.- Anonyymi
Ja Lipposen,sd, hallitus antoi entiselle SDP:n puheenjohtajalle Ulf Sundqvistille anteeksi liki 20 miljoonan velan.
Kalliiksihan se Ulf tietysti demareille tuli, kun korvaukset jouduttiin kierrättämään ulkomaisina konsulttipalkkioina ja Uffe joutui pitämään tilin miinuksella, jottei ulosottomies olisi päässyt ottamaan yhteiskunnalle demarien maksamia rahoja.
Anteeksianto toverille epäonnistuneista bisneksistä oli ihan paikallaan, koska yhteiskunta ei kuitenkaan saanut rahoja ja varsinkin kun sitä ei levitetty pienempiin entisiin yksityisyrittäjiin, joilta yhteiskunta sai kerättyä rahat korkojen kera. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja Lipposen,sd, hallitus antoi entiselle SDP:n puheenjohtajalle Ulf Sundqvistille anteeksi liki 20 miljoonan velan.
Kalliiksihan se Ulf tietysti demareille tuli, kun korvaukset jouduttiin kierrättämään ulkomaisina konsulttipalkkioina ja Uffe joutui pitämään tilin miinuksella, jottei ulosottomies olisi päässyt ottamaan yhteiskunnalle demarien maksamia rahoja.
Anteeksianto toverille epäonnistuneista bisneksistä oli ihan paikallaan, koska yhteiskunta ei kuitenkaan saanut rahoja ja varsinkin kun sitä ei levitetty pienempiin entisiin yksityisyrittäjiin, joilta yhteiskunta sai kerättyä rahat korkojen kera.Myönnät siis, että molemmat olivat roistoja.
- Anonyymi
Yleinen tieto eikä asialle tehdä mitään? Ai niin arkadianmäellä toimii vain se kumileimasin hyvien veljien päätöksille.
- Anonyymi
Tuttu keskitason päällikkö eräässä valtionyhtiössä, shoppaili itselleen omakotitaloonsa halvan sähkösopimuksen. Hinta ei miellyttänyt, jolloin tämä päällikkö lähetti tarjouspyynnön työsähköpostillaan, ja uhkasi että valtionyhtiö suurena sähköasiakkaana, harkitsee sähköyhtiön vaihtoa. Sai siten lähes ilmaisen sopimuksen, noin viidesosa normihinnasta. Aika epeleitä nuo. Hyvät palkat, ja silti mikään ei saa maksaa mitään. Kaikki pitää saada ilmaiseksi. Kikkailee tämän lisäksi kilometrikorvauksilla. Lisäksi päätti vuokrata itselleen toimiston, omakotitalostaan, ja kysyi itseltään paljonko on vuokra. No, tiedätte varmaan, että joku 600 euroa/kk on pikkuraha kuukaudessa, tuollaiselle firmalle, mutta kiva lisä palkkaan, ja saa tehdä samalla etätöitä omassa kotona. Silti ottaa kilometrikorvaukset, muka-ajelusta, vaikkei ajele pätkääkään. Sitten vielä verotuksessa nappaa työhuonevähennyksen, vaikka saa vuokratuloja firmalta, "itse itselleen maksaen, firman rahoja", ne on vain jollain eri nimellä kuin vuokratulo, eikä pääse verokarhu hajuille.
Eli henkilö tekee työnsä pääosin kotoa käsin. Saa työhuoneesta 600 euroa kuukaudessa vuokraa. Ottaa silti kilsakorvaukset sekä verotuksessa, että oman auton käytöstä firman korvauksen, itse itselleen valehdellen ajonsa. Paperiin merkataan kovat kilsalukemat, käytännössä auto seisoo suurimman osan ajasta kotipihassa. Usein krapuloiltaan heräilee vasta joskus 9 aikoihin, ja alkaa sitten tekemään "töitä". Kivaa elämää, kun mikään ei maksa mitään. Ja rahaa tulee ovista ja ikkunoista, itse kun saa itseltään kysyä, että onko ok. No toottakai on. SITRA ON TÄYSIN HYÖDYTÖN SUOJATYÖPAIKKA LOISILLE, KATSO NIIDEN NETTISIVUT !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377192
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353731Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533642Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 603181
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1293096Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779- 372730
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482476Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445