Onko Tarja mennyt samaan suuntaan kuin Diamanda Galas?

Anonyymi

Olen katsonut viime aikoina Tarjan live-esiintymisiä YouTubesta ja ajan mittaan niissä on tapahtunut muutos. Hänen äänensä oli alussa hyvin heleä, syvä, tumma ja lämmin mutta erityksiin on hiljalleen tullut yhä enemmän "kieuntaa", ääni töyssyilee siellä täällä.

Eräs goottilaulaja tekee juuri tuota tarkoituksella, nimittäin melko avant garde Diamanda Galas. Hän ei edes yritä taiteilijana kuulostaa aina heleältä vaikka pystyisi, vaan jopa häiritsevältä sillä hän tulkitsee ennen kaikkea kipua ja kuolemaa.

Tarja - Damned and Divine: https://music.youtube.com/watch?v=EpXHy8LzRZo&feature=share
Diamanda Galas - Pardon Me I've Got Someone to Kill: https://music.youtube.com/watch?v=27inffaNVps&feature=share

Saattaa olla kaukaa haettu vertaus tuohon kreikattareen, mutta pointtini on että Tarja kuulostaa kuin olisi mennyt joskus tyyliltään tuohon suuntaan, tarkoituksella tai ei.

6

1746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä, mutta merkit viittaavat burnoutiin. Jotenkin tuntuu, että Tarja on jäänyt yksin ja on tuen tarpeessa. Laulukoutsiakin kaipaisi, sillä tatsi on ollut hukassa jo vuosia.

      • Anonyymi

        Tuen tarpeessa? Mahtoiko Marcelo sittenkään riittää? Ehkä itse tietää parhaiten.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Olen katsonut viime aikoina Tarjan live-esiintymisiä YouTubesta ja ajan mittaan niissä on tapahtunut muutos."
      Näkemyksesi on selvä maallikon mielipide. Julkiset taiteilijat harjoittelevat äänenkäyttöä päivittäin mm. ammattimaisen äänenkäytön opettajan opastuksella. Siitä on seurauksena äänenkäytön kehittyminen, joka saattaa maallikosta tuntua äänen taantumiselta. Älä anna sen vaikuttaa musiikin kuunteluusi vaan yritä tiedostaa, että ääni on kehittynyt jatkuvan harjoittelun tuloksena. Tarja Turunen on menestyksekäs taiteilija.

      • Anonyymi

        Melko suurella todennäisyydellä maallikko olet sinäkin.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      141
      5948
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      428
      2933
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      148
      2887
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2294
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      20
      2161
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      76
      1441
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      13
      1182
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1112
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      53
      1030
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      87
      972
    Aihe