Onko Tarja mennyt samaan suuntaan kuin Diamanda Galas?

Anonyymi

Olen katsonut viime aikoina Tarjan live-esiintymisiä YouTubesta ja ajan mittaan niissä on tapahtunut muutos. Hänen äänensä oli alussa hyvin heleä, syvä, tumma ja lämmin mutta erityksiin on hiljalleen tullut yhä enemmän "kieuntaa", ääni töyssyilee siellä täällä.

Eräs goottilaulaja tekee juuri tuota tarkoituksella, nimittäin melko avant garde Diamanda Galas. Hän ei edes yritä taiteilijana kuulostaa aina heleältä vaikka pystyisi, vaan jopa häiritsevältä sillä hän tulkitsee ennen kaikkea kipua ja kuolemaa.

Tarja - Damned and Divine: https://music.youtube.com/watch?v=EpXHy8LzRZo&feature=share
Diamanda Galas - Pardon Me I've Got Someone to Kill: https://music.youtube.com/watch?v=27inffaNVps&feature=share

Saattaa olla kaukaa haettu vertaus tuohon kreikattareen, mutta pointtini on että Tarja kuulostaa kuin olisi mennyt joskus tyyliltään tuohon suuntaan, tarkoituksella tai ei.

6

1765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä, mutta merkit viittaavat burnoutiin. Jotenkin tuntuu, että Tarja on jäänyt yksin ja on tuen tarpeessa. Laulukoutsiakin kaipaisi, sillä tatsi on ollut hukassa jo vuosia.

      • Anonyymi

        Tuen tarpeessa? Mahtoiko Marcelo sittenkään riittää? Ehkä itse tietää parhaiten.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Olen katsonut viime aikoina Tarjan live-esiintymisiä YouTubesta ja ajan mittaan niissä on tapahtunut muutos."
      Näkemyksesi on selvä maallikon mielipide. Julkiset taiteilijat harjoittelevat äänenkäyttöä päivittäin mm. ammattimaisen äänenkäytön opettajan opastuksella. Siitä on seurauksena äänenkäytön kehittyminen, joka saattaa maallikosta tuntua äänen taantumiselta. Älä anna sen vaikuttaa musiikin kuunteluusi vaan yritä tiedostaa, että ääni on kehittynyt jatkuvan harjoittelun tuloksena. Tarja Turunen on menestyksekäs taiteilija.

      • Anonyymi

        Melko suurella todennäisyydellä maallikko olet sinäkin.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe