Olen katsonut viime aikoina Tarjan live-esiintymisiä YouTubesta ja ajan mittaan niissä on tapahtunut muutos. Hänen äänensä oli alussa hyvin heleä, syvä, tumma ja lämmin mutta erityksiin on hiljalleen tullut yhä enemmän "kieuntaa", ääni töyssyilee siellä täällä.
Eräs goottilaulaja tekee juuri tuota tarkoituksella, nimittäin melko avant garde Diamanda Galas. Hän ei edes yritä taiteilijana kuulostaa aina heleältä vaikka pystyisi, vaan jopa häiritsevältä sillä hän tulkitsee ennen kaikkea kipua ja kuolemaa.
Tarja - Damned and Divine: https://music.youtube.com/watch?v=EpXHy8LzRZo&feature=share
Diamanda Galas - Pardon Me I've Got Someone to Kill: https://music.youtube.com/watch?v=27inffaNVps&feature=share
Saattaa olla kaukaa haettu vertaus tuohon kreikattareen, mutta pointtini on että Tarja kuulostaa kuin olisi mennyt joskus tyyliltään tuohon suuntaan, tarkoituksella tai ei.
Onko Tarja mennyt samaan suuntaan kuin Diamanda Galas?
6
1715
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä, mutta merkit viittaavat burnoutiin. Jotenkin tuntuu, että Tarja on jäänyt yksin ja on tuen tarpeessa. Laulukoutsiakin kaipaisi, sillä tatsi on ollut hukassa jo vuosia.
- Anonyymi
Tuen tarpeessa? Mahtoiko Marcelo sittenkään riittää? Ehkä itse tietää parhaiten.
- Anonyymi
Ihan kelpo iskussa näyttää metalliturjake tarunen olevan tatskoineen kaikkineen.:) https://www.youtube.com/watch?v=1dRKiTu8R0Y
- Anonyymi
"Olen katsonut viime aikoina Tarjan live-esiintymisiä YouTubesta ja ajan mittaan niissä on tapahtunut muutos."
Näkemyksesi on selvä maallikon mielipide. Julkiset taiteilijat harjoittelevat äänenkäyttöä päivittäin mm. ammattimaisen äänenkäytön opettajan opastuksella. Siitä on seurauksena äänenkäytön kehittyminen, joka saattaa maallikosta tuntua äänen taantumiselta. Älä anna sen vaikuttaa musiikin kuunteluusi vaan yritä tiedostaa, että ääni on kehittynyt jatkuvan harjoittelun tuloksena. Tarja Turunen on menestyksekäs taiteilija.- Anonyymi
Melko suurella todennäisyydellä maallikko olet sinäkin.
- Anonyymi
aitoa klubitunnelmaa. https://www.youtube.com/watch?v=-6pJMKmH0uY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283426- 973196
- 763024
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim732977"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532891Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862678- 352480
- 572351
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432215- 881982