Onko tasa-arvo subjektiivinen arvo

Anonyymi

Se miten tasa-arvoisuus nähdään tuntuu riippuvan näkijästä.

9

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Onko tasa-arvo subjektiivinen arvo "

      On.
      Siksi siitä niin paljon riitaa saadaankin.

      Arvopohja ratkaisee.
      Yhtälailla voitaisiin kinastella onko parkkisakon suuruus oikea.

    • Anonyymi

      Tasa-arvolaissa todetaan, että asevelvollisuuden säätämistä ainoastaan miehille ei ole pidettävä tasa-arvolaissa tarkoitettuna sukupuoleen perustuvana syrjintänä.

      Hmmm. mitä tästä on ajateltava. Voisiko esim. naisille määrätä korkeamman eläkeiän (elävät vanhemmiksi) kun vain todetaan ettei se ole sukupuoleen perustuvaa syrjintää?
      Voisiko maahanmuuttajille sosiaalietuudet olla pienempia, kunhan vain todetaan ettei se ole syrjintää?
      Voisiko ravintolat estää romanien pääsyn sisään kunhan vain todetaan ettei se ole syrjintää?

      • Anonyymi

        Naisten eläkeiän tai eläkmaksujen korottamiseen sentään olisi järkevä peruste jo tasa-arvon kannalta, pelkästään miesten asevelvollisuuteen ei mitään perustetta.


    • Anonyymi

      Tasa-arvoisuus ei ole samanlaisuutta. Kun ymmärtää ihmisten erilaisuutta, ymmärtää paremmin tasa-arvoa ja mikä siinä mättää. Tosin tässä tarvitaan avarakatseisuutta, jota monella ei ole. Sitä voi kuitenkin harjoitella. Yleensä on kyse paitsi taidoista ja kyvyistä, myös viitsimisestä ja siitä, että jokin erilainen koetaan uhkana. Toiset kokevat enemmän uhkana kuin toiset. Esimerkiksi sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä kohdellaan epätasa-arvoisesti edelleen. Koska uskonnolliset, perussuomalaiset, maalaiset ym. kokevat heidät uhkana.

      • Anonyymi

        Miten yhteiskunta kohtelee seksuaalivähemmistöjä epätasa-arvoisesti. Onko jokin laki jolla vähemmistöä syrjitään kuten miehiä syrjitään pakollisella asevelvollisuudella? Leimaat esim. maalaiset jotenkin syrjiväksi ihmisryhmäksi. Miten minä maalaisena syrjin seksuaalivähemmistöjä?


      • Anonyymi

        Turha kuplassa elavalta on kysella.
        Han vain purkaa omia ennakkoluulojaan.
        Han kokee erimielta olevat uhkana itselleen ja muille samanlaisille.


      • Anonyymi

        Pelkkiä etuoikeuksiahan vähemmistöt vaatii naisten tapaan, vaikka naiset ovat enemmistö. Kummallista kun ei tule yhtään perustelua, missä vähemmistöjä muka syrjitään? Missä kuplassa femakot ja vähemmistöt elää?


      • Anonyymi

        Nykyajan vitsaus uhriutuminen tarvitsee tuekseen epämääräisyyttä. Tarkoitus on vain kiukutella ja syytellä muita tyyliin: Esimerkiksi sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä kohdellaan epätasa-arvoisesti.
        On aivan toinen asia nostaa todelliset asiat esille kuin kitistä muka muiden uhrina.


    • Anonyymi

      Taisi olla marxin opeissa että koko ajan pitää tehdä tikusta asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      518
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      42
      457
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe