Hei!
Sain ilokseni maistaa aitoa Veuve Clicquot -samppanjaa. Olen yrittänyt löytää nimeen liittyvän tarinan - tuloksetta. Tunnetko Sinä tuon tarinan?
Sain ilokseni maistaa aitoa Veuve Clicquot -samppanjaa. Olen yrittänyt löytää nimeen liittyvän tarinan - tuloksetta. Tunnetko Sinä tuon tarinan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
veuve (ransk.) = leski
Nimen "Veuve Clicquot Ponsardin" takana on jämäkkä leskirouva, Madame Clicquot Ponsardin. Hänen samppanjantuottaja-aviomiehensä kuoli jo kahden vuoden avioliiton jälkeen 1805. Ajalle epätyypilliseen tapaan Madame otti talon johdettavakseen ja hoitikin sitä varsin intensiivisesti ja menestyksellisesti korkeaan ikään saakka (hän kuoli 88-vuotiaana).
Etiketin keltaisen värin historiasta minulla ei ole havaintoa. Madame Clicquot'n päähänpistoja?
Suurkiitokset Juomanlatkijalle! Et taida olla aivan diletantti? Mutta koska Leski hurmasi minut täysin, olen uuden ongelman edessä. Tähän asti olen riemumielin ja tyytyväisenä juonut eri kuohuviinejä. Nyt Lesken jälkeen ne ovat vain hiivaisia ja ylen ravaanomaisia hiilihappojuomia. Leski ei kukkarolleni vakiojuomaksi sovi, joten mistä löydän laadukkaan ja edullisen (hinta alle 15 euroa) korvikkeen?
Maistuu se Veuve Clicquot pahalainen minunkin suussani! Moët & Chandonin Brut Impérial ja Bollingerin vuosikerta 1995 ovat olleet kenties siitäkin ohi meneviä kokemuksia - vaikea vertailla varmasti, kun eivät ole olleet yhtaikaa "työn alla".
Arkisempiin tilanteisiin minulle on useimmiten kelvannut espanjalainen Freixenet Cordon Negro Brut, hinta 8,34 e. Vähän yli kympillä saa saman tuottajan Brut Naturea ja Codorníun Brut Cuvée Raventósia, hyvinkin hintansa väärtejä kumpainenkin.
Olen viinien maailmassa täysin diletantti. Kassiini eksyy harvoin yli kympin viinejä, mutta 7-8 euron juttuja tulee imettyä sekä kukkaroa että maksaa ajatellen turhankin tiiviiseen tahtiin. Kuluva maaliskuu on mennyt täysin kuivissa merkeissä, mutta eiköhän aprillipäivänä taas riemu repeä! (Sattuu perjantaiksi).
Olisikohan se silloin taas Freksun paikka?