Työperäinen maahanmuutto?

Häkämiehen kuoron pää virsi! Muka tessin liksat? Tessin liksat oli aina korkeintaan puolet käytänönliksoista. Mihin ummikot? Perhe mukaan? Alkaakin kuluja tulla.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jos sulla on 500000 eli 0.5 miljoonaa työtöntä, niin haluatko oikeasti nostaa aiheen esiin? (luin otsikon)

Äänestä
  • Aihe törkeä. Häkkiksen jengi haluaa halvat dunarit ja muiden eläteiksii!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aihe törkeä. Häkkiksen jengi haluaa halvat dunarit ja muiden eläteiksii!

    Kun ei kerran muuten lopu .Älkää ostako ulkomaista työvoimaa käyttäviltä palveluita ,,ei se muuten lopu .

    Äänestä

Kotimainen työvoima syrjäytetään tarkoituksella:
Se on sellainen meininki Suomessa ,että työvoimapulaa huudetaan siksi että halutaan halpaa työvoimaa muualta jolla tahdotaan korvata kotimainen työvoima joka saa sitten olla kortistossa tukien varassa.

Tuo olympiastadionin juttu on taas yksi osioitus hakuata käyttää Suomalaista työvoimaa ja noudattaa työlainsäädännön mukaisia palkkoja.Koska toiminta on räikeää ja laajaa vaikuttaa se yleiseen palkkatasoon ja Suomalaisen väestön mahdollisuuteen saada töitä työmarkkinoilta.

https://yle.fi/uutiset/3-10976284

Äänestä

Nyt hyvä esimerki stadikan rakennustyömaa?? Mykkänen lisää, näitä?.

Äänestä

Nuo elikeino elömän jutut alkaa olla jo niin päättömiä että niille nauraa hevosetkin. Ei ole osaavaa työvoimaa,pitää tuoda ulkomailta halpatyövoimaa. Perskele noilla ole osamista senkää vertaa. Samaan hengenvetoon kahteens uuntaan peruteltuja asiota joilla ei ole päätä eikä häntää. Hallitus ei tee työpaikkoja ,vaan editää vain taloutta joten työpaikkojen luonti jää elinkeinoelämän harteille . Erikoista on se että ainut keino säädellä työllisyyttä on hallituksella on valtion yhtiöiden kautta ,omistus ohjausta käyttäen ,jolloin on mahdollista katsoa työllisyyden ja kansalaisten ansiomahdollisuuden olevan etusijalla voitontuottoon nähden. Kuitenkin edellisillä oikeistovetoisilla hallituksilla joissa on tuo elinkeineoelämän edutus poliittisella saralöla ollut erittäin halukkaista purkamaan tuon työkalun, valtion yhtiöiden yksityistämishankkeiden kautta.

Työn ja tekijän kohtaamisesta on tehty kohdanto ongelma , mutta kun katsoo työpaikkojen vaatimuksia pohja osaamisvaatimuksiin nähden voi herkästi todeta että ei Suomessa ole tehtäviin joihin nyt vaaditaan korkea koulutus,koskaan aiemin vaadittu korkeakoulutautuneisuutta vastaavalla tavalla. Uskallan väittää että vanhempi sukupolvi ei edes ole koluttautunnut suhteessa niin korkeasti kuin nykySuomessa kouliudutaan tehtäviin ja he ovat kuitenkin vataavia töitä tehneet.Niin kynnys palata työeläämään nousee. Aivan kuten nousee vaadittavien sertien myötä ,joita ei edes tunneta euroopan ulkoisissa maissa joista tuota työvoimaa tulisi vapaasti saada kärrätä ,työvoiman harkinnan poiston myötä. Onkohan tässä maassa jotain tosissaan pielessä tuon työvoiman palkkamisen suhteen ?Pitäisikö yrittäjät kouluttaa muutokouluttamaan ja hyödyntämään nykyinen osaaminen ammatillisissa tehtävissä.En ole vielä tähänpäivään mennessä sellaista oppilaitosta nähnyt jossa petetaan täsmätyötä jossa tehtäväkohtaisesti valmennetaan eksaktisti tekijöitä väätämään mutteria oikellle ja lisäköulutus setiä saadakseen on otettava oppitunteja vasemmalle vääntmiseen päästötoditukseen tuosta mainninnan saadakseen.

Äänestä
  • Vanhemmille ammattilaisille ei haluta maksaa osaajan liksaa..

    Äänestä

Laskiko Ruotsissa aikaan palkat, kun suomalaiset kielitaidottomat j@ kouluttamattomat rynni sinne töihin?

Äänestä
  • Minkä ikäinen olet?Mahdatko muistaa miksi Suomesta lähdettiin ja millainen oli Ruotsin taloudellinen tilanne?

    Äänestä

  • Siellä oli pula liukuhnavääntäjistä. Ei niinkään halpatyövoimasta.

    Äänestä

Apina syö panaania.

1Äänestä

Häkämiehän edustaa elinkeinoelämää ja nyt se on tuo työnantajapuoli tullut oikein ulos kaapista ja tuonut selkeästi suoraan esille mitä he haluavat .

https://yle.fi/uutiset/3-11012235

https://yle.fi/uutiset/3-10926770

Ei taida jäädä epäselvää siinäsuhteessa kene suulla edellinen hallitus puhui. Samosja asioita ajoivat suoraan,mitä työnantaja puoli nyt suoraan vaatii,eikä vaateet lopu enne kuin nistä tehdään loppu. Realisesti ottaen , muita välineitä työntekijöiden suunitelmalliselle työehtojen purkamiselle tuskin on enää olemassa kuin kattava yleislakko.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/juha-sipilan-kiky-lausunto-hammastyttaa-tulee-iso-myrsky/dc35dba4-c155-3777-b13d-db97a5e5df5b

https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/analyysi-paaministerin-painajainen-jatkuu-kiky-jopa-vahingollinen-miljardileikkaukset-uhkaavat/749779/

https://www.selry.fi/?x17423=47052850

https://demokraatti.fi/arvaamattomat-seuraukset-palkansaajajarjestot-tyrmaavat-hallituksen-pakkotoimet/

Tässä yhteydessä on oikeutettua ja aiheellista kysyä käyttikö edellinen hallitus erikoisella tavalla ottamaansa hallitusvaltaa ,omintakeisen hallituksen muodostamisen kautta hyväksi tavalla jolla aiheutettiin kansakunnalle vahinkoa ja ajettiin vastoin hyvän hallintotavan puhtaasti elinkeinoelämän etua maan korkeinta hallintovaltaa ja lainsäädäntöä hyväksi käyttäen,syrjäyttäen kansakunnan edunvalvonta edukunnassa?

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/kommentti-naista-syista-sipila-ja-orpo-potkaisivat-hallaahon-perussuomalaiset-ulos-hallituksesta-6.3.250476.edbcc880e6

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/perussuomalaiset-ulos-hallituksesta-1.193567

https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/sipila-ylella-hallituksella-on-toimintakyky-soini-jupakan-jalkeen-mutta-kokoomuspuheista-tarvitaan-lisakeskustelu-hallitus-aikoo-jatkaa-irtisanomissuojaa-heikentavan-esityksen-valmistelua/805773/

Äänestä

Harakkakin rääkyy alimmista kirjapalkoita? Käytännön palkat ihan muuta.

Äänestä
  • Yhteiskunta rapautuu ,kun palkkoja poljetaan .Jos se tapahtuu valtiollisen toiminnan kautta on sillä suoranaiset vaikutukset yhteiskunnan toimintaan,kuten Postin kohdalla on käynyt:

    https://areena.yle.fi/1-50319284

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Häkämiehen kuoron pää virsi! Muka tessin liksat? Tessin liksat oli aina korkeintaan puolet käytänönliksoista. Mihin ummikot? Perhe mukaan? Alkaakin kuluja tulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu