Kumpaa käyttää, käteistä vai korttia

Anonyymi

Hei kokeneet Madeiran matkaajat, osaatteko arvioida kumpaa paikallisesti tavataan käyttää maksutapana ravintoloissa, kaupoissa ym, käteistä vai maksukorttia?

Meillä Suomessahan painotus tuntuu olevan selkeästi maksukortissa. Toki molempiin löytyy valmius, mutta kysyisin mikä on ikään kuin "maan tapa" Madeiralla, jos siellä sellaista edes on?

t. nimimerkki Lokakuussa reissuun

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käteisellä minä olen neljä reissua pärjännyt. Automaateista saa euroja suomalaisella pankkikortilla, ja setelien koot paremmin sinne sopivia, viidestä eurosta alkaen. Isoja seteleitä ei kannata esitellä, viiskymppisestä nousee useimmalla kassalla kädet pystyyn, ja jos sopivampaa ei ole, jää ostokset siihen. Pingo Docessa olen jonkun kauppalaskun maksanut pankkikortilla.

    • Anonyymi

      Pankkikortti toimii kaupoissa. Pienemmissä putiikeissa ei välttämättä.
      Eli kortilla voi maksaa, kun siihen on tilaisuus, mutta käteistä oltava mukana. Mielellään 20 seteleinä riittävästi. Helposti kitisevät ja kyselevät eikö ole hiluilla maksaa tasan tai seuraavaan euroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      20
      6384
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      164
      5753
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5148
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      92
      4729
    5. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      229
      4676
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      191
      4603
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4559
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      66
      4424
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      4009
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3977
    Aihe