Vai onko sittenkään?
Mitäpä jos henkilö ei vaan ollenkaan tunne samoin?
Jos hän on onnellinen varattu, jolla ei minkäänlaista käsitystä että on jossain leikissä mukana ?
Entä jos ainoa joka leikkii on kissa yksinään mielikuvituskaverin kanssa palstalla?
Entä jos palstan hiiret ovat vuosien aikana olleet useita tuntemattomia ihmisiä, jotka lopulta löytäneet suhteeseen ihastuksensa kanssa, joka ei vain ole tämä palstan kissa?
Entäpä jos tämä irl hiiri onkin vain välillä katsonut pidempään, ystävällisesti kohdellut, jutellut kuin ihmisille jutellaan jos ei haluta päätä aukoa. Hymyillyt ja vitsaillut luonteensa omaisesti ja koska kotona on hyvin asiat? Ja tämä hyvä mieliala on joku tulkinnut ”kissa ja hiiri -leikiksi ?
Entäpä jos henkilö ei ole leikissä mukana mutta ei vain ole riitaa haastava tappelupukari?
Mitäpä jos henkilö ei vaan ollenkaan tunne samoin?
Jos hän on onnellinen varattu, jolla ei minkäänlaista käsitystä että on jossain leikissä mukana ?
Entä jos ainoa joka leikkii on kissa yksinään mielikuvituskaverin kanssa palstalla?
Entä jos palstan hiiret ovat vuosien aikana olleet useita tuntemattomia ihmisiä, jotka lopulta löytäneet suhteeseen ihastuksensa kanssa, joka ei vain ole tämä palstan kissa?
Entäpä jos tämä irl hiiri onkin vain välillä katsonut pidempään, ystävällisesti kohdellut, jutellut kuin ihmisille jutellaan jos ei haluta päätä aukoa. Hymyillyt ja vitsaillut luonteensa omaisesti ja koska kotona on hyvin asiat? Ja tämä hyvä mieliala on joku tulkinnut ”kissa ja hiiri -leikiksi ?
Entäpä jos henkilö ei ole leikissä mukana mutta ei vain ole riitaa haastava tappelupukari?
Vastaukset 74
Vanhimmat
Hyvin mahdollista... ihastunut hölmö palstaharhojen vallassa vain kehittelee päässään fantasioita toisensa perään. Vai josko sittenkin...?
Ei ole harhoja. Itse ainakin tiedän että täältä ei ketään tavoita. Luulla toki voi. En ole niin vajaa.
Tunteitaan tänne voi purkaa aivan huoletta joten mitä väärää siinä on?
Sanotaan näin että aika suurella varmuudella harhaa, jos vuosia kestänyt, eikä mitään tuon kummempaa tapahtunut.
Ihmiset pyrkii omistaan ja pääseen pukille, ettei kukaan vie saalista nokan edestä.
Meidän leikissä sekä kissa että hiiri kumpikin on hihnalla kiinni toisaalla. Tämä vähän muuttaa leikin sääntöjä.
No mistä olet saanut päähäsi luulon että olemuksesi millään tavalla kiinnostaa tuota toista? Eli luulet silloin olemattomia ja olet tehnyt sitä monta vuotta siis...
Leikki ei ole jatkunut vielä kovin pitkään
Kerro hänestä jotain? Missä näet häntä?
Yhteisellä työpaikallamme
Kannattaako työpaikkasuhteet? Tuskin. En ainakaan itse alkais. En kyllä oo edes työpaikalla koskaan ihastunutkaan.
Vihje työpaikasta?
Vantaa? Kysymys sivusta.
No juuuu 👍
Sivusta.
Varmaan tuossa tilanteessa hiiren kannattaisi kertoa kissalle olevansa onnellisessa parisuhteessa.
Samaa mieltä. Turha valittaa ellei tuo ilmi olevansa varattu. Näitä juttuja nyt sattuu työpaikoillakin. Ei mitään uutta auringon alla. Miten hän on sitten lähestynyt sinua? Ehdotellen vai ollen tunkeileva...
Justiinsa, ettäkö pitäisi kyseenalaistaa oma kokemus. Tämähän menee ihan oppikirjan mukaan. Mielenkiintoista, mutta ei yllättävää lainkaan.
Siinäpä se ongelma juuri piilee, kun aistit ja keho havaitsee ihan muuta ja suu puhuu vähän asian vierestä kierrellen. Ei ota selvää.
Entä jos aloittaja leikkii yksinään palstalla luullen että joku olisi hänestä muka kiinnostunut 🤪 idioottia porukkaa😂
Hiiri on kyllä ihan vapaa ja vaikka on kaikille ystävällinen, ei pitäisi olla epäselvää, että kissa kiinnostaa. Hiiri ei myöskään ole leikkinyt vaan ollut ihan tosissaan! Kissan epäselvä ja vetäytyvä käytös saanut hiiren varuilleen!
Onko ihan mahdotonta puhua sen kissan kanssa?
Nyt puhutaan jo kissoille ja mille lie elukoille jatkakaa hyvää sunnuntai psykoosia
Hiiren on kohta otettava kontaktia kissaan ,koska aikapula uhkaa?
Voitko antaa tuosta epäselvästä käytöksestä esimerkin?
Nopeat poistumiset paikalta viime aikoina!
Eli mies poistuu?
Niin
Tulee ihan oma käytös mieleen. Tuskallista olla blondin lähellä jostain syystä.😟
Onko varma, että tuo hiiren oma käytös ei ole muuttunut samoihin aikoihin viileämmäksi, josta olisi voinut johtua tuo miehen karkaaminen? Eli olet itse antanut aihetta miehen käytöksen muuttumiseen. Minkäikäisiä muuten olette? Tuollakin voisi olla merkitystä tilanteeseen.
Olemme. 63v. N. M.62v.
Näin taitaa juuri olla, että kuvittelen olevani kissa, jolla on hiiri. Sinä. Mitään oikeasti ei ole, vaan se on omassa päässä tuotettua toiveajattelua. Näillä mennään, kun parempaan en pysty. Sitä se tarkoittaa, kun on heikkona hiireen. Ei toimi harkintakyky, ei terve järki. Mikään ei auta, mikään ei toimi ja lopulta kaikki menee vain pahemmaksi. Voit kai silti antaa anteeksi sekoiluni. Ymmärrän kyllä, miten hölmöltä näytän silmissäsi ja miten noloa tämä kaikenkaikkiaan on, ja suoraan sanottuna hävettää tosi paljon. Jos se auttaisi, että pysyttelisin sivummalla.
Onko ihan mahdotonta puhua sen hiiren kanssa?
Hyvä että yksi järjen ääni terapoi välissä
Niin kai, mahdotonta se varmaan on, kun tähän mennessä en suutani ole saanut auki. Monta muuta asiaa olen kyllä höpöttänyt.
Pikku hiljaa tutustuminen voi monesti olla parempi tie kuin äkkiloikka.
Haluaisitko sinä että sinun tunteillasi leikitään?
Jos kaksi hyvin erilaista ihmistä törmää tällä palstalla, niin toinen on luultavasti tosissaan ja toinen ei, mitäpä luulet, kumpi sinä olisit noista kahdesta?
Olisin se, joka on ihastuksen kohteena. Ei kahta sanaa. Tietenkin, koska on mukavaa olla rakastettu ja haluttu. Se, joka ei ole samaa mieltä kanssani, ei ole vielä ollut ilman rakkautta.
Mitenkähän sinunkinlaisesi ihminen päätyisi olemaan ilman rakkautta? Sula mahdottomuus, - olen puhunut.
No, hyvin sanoit ja tosi myönteisesti minusta ajattelet, mutta kyllä vain sitä rakkauden janoa on. Liekö mitä sitten. Yhtä kaipaan niin ettei mitään rajaa.
Niin kaipaan minäkin erästä naista. Aivan sairas fiilinki päällä. Ei tervettä..
Sen jo pitäisi merkitä jos täältä tuhansien ihmisten joukosta nämä kaksi pystyvät löytämään toisensa. Joku syvempi yhteyshän heillä silloin täytyy olla.
Sanoisin niin, että jokaisen ihmisen, joka oikeasti ja syvästi rakastaa toista ihmistä, pitäisi kertoa se tuolle ihmiselle elinaikanaan, sitten kun on asiasta täysin varma. Voi olla, että yhteistä elämää ei tule eikä yhteistä aikaa ole, mutta nämä ovat niitä asioita, joita ei kuolinvuoteellaan kadu.
https://www.youtube.com/watch?v=jhdFe3evXpk
Tuo on aina riski ellei kysy suoraan tai utele onko kohde varattu.
IhmIhmettelen ihmisten mielikuvitusta ,kuinka se voikaan pystyä moiseen kuvitteluun.Kannataisi varmaan miettiä runoilijan uraa.En ole koskaan vielä kuullut että palstalla tehdään kissoja ja hiiriä ,vain
asiallista keskustelua eri tavaroista.
Mistäpä sen voi tietää. Paitsi siitä jos minkäänlaista yhteydenottoa ei kuulu.
Tai jos yhteydenottoon ei vastata. Miksi ei voi edes vastata että ei kiinnosta, jos siitä kuitenkin on kysymys? Tai jos kiinnostaa, niin voisi kertoa minkä verran ja millä lailla. Tai edes vastata selvään kysymykseen.
Täällä on joku ap ina joka kirjoittelee 1000
nikillä ,ottaen välillä miehen,naisen,3 pua,roolin ,eihän siitä sekamelskasta voi
erottaa kissaa puumasta.
Jos viestiä ei tule niin miten siihen voi vastata?
Täällä on joku apina joka ymmärrä, että täällä kirjoittaa tuhat ihmistä. Joukossa miehiä ja naisia. Näistä ei välttämättä kukaan kirjoita apinalle vaikka apina luulee kaikkien palstan kirjoitusten olevan itselleen tarkoitettuja.
Mistäkö tiedän tämän? Olen itsekin ollut apinan ikävien ja jopa törkeiden syyttelyiden kohteena vaikka olen ihan luonnollinen henkilö ja kirjoitan omasta ikävästäni kohteeseen joka EI ole apina.
En jaksa leikkejä. Mieluumin avoin kuin leikkiä ota kiinni jos saat tai jotain mysteeriä. Elänyt olen sellaisessa ja voin sanoa että siihen kyllästyy, salaperäisyyteen ja epävarmuuteen. Se ei rakenna vankkaa luotettavaa perustaa suhteelle, vaan on kuin korttitalo missä peloissaan odotetaan seuraavaa liikettä. Leikkiä voi sitten muita leikkejä.
Tämän kissan hiiri ei ole leikissä mukana. Hiireni on onnellisesti toisaalla. Ja hän on vain muutoin huomaavainen tälle kissalle.
Mutta mutta .. tämän kissan ympärillä pyörii joukko ilkeitä vihulaisia jotka hiirenä vain esiintyy. Ja siinä sitten leikitään piiri pieni pyörii. Loppujen lopuksi kukahan se on kissa ja kuka hiiri?
Kauheata, kuinka voi olla näin julmaa. Tähän palsta antaa mahdollisuuden. Kun ei ehdi millään täällä asumaan, kun tuo multinikki häslää jatkuvasti. Tämä koko Suomi24 on aivan tuhottu. Katsotaan, kenen väittää taas kirjoitelleen, esittäen uhria. Pitäisihän tänne jokaisen saada kirjoitella ajatuksiaan vapaasti omalla tyylillään. Miksi täytyy koko ajan joka asiasta kaivella, kys,kys kys,kys. käännän, väännän, pilkkaan , ivaan , kun ei mitään muuta osaa. Miten rolli heitetään pellolle.?
En huomannut tässä ketjussa yhtään nikkiä, eli mikä oli pointti.
Mikä multinikki? Missä?
En oikein ymmärrä miksi te ihmiset ette laita viestiä irl.Ei tarvii täällä haukkua ja ikävää itkeä.
Kaikki erittäin hyviä kysymyksiä aloittajalla.
Pakit saanut meinaa isotella, luullen sen antavan mahdollisuuksia. Mies on liian huvä sinulle, koeta ymmärtää lopultakin ja jätä rauhaan.
Hjuvää, hjuvää? Venäläinen kissa?
Miksi Joensuun rolli peuhaa, asiat eivät kuulu kenellekään muulle. Toimistossa on edelleen hyvä ilmapiiri, pidä huoli vain omista asioistasi.
Mitä helvpettiä? :D D Mistä tuo Joensuu nyt yhtäkkiä tuli.
Nimenomaan mistä? Kun kerran Oulusta tai Turusta on!
Laittakaas nyt kissat ja hiiret niitä etunimien ensimmäisiä kirjaimia vaikka kehiin. Eihän tästä sopasta ota edes koira selvää. Oli varattu tai vapaa, jos ei uskalla viestiä laittaa puhelimeen tai yksinkertaisesti nöyrry siihen, ehkä etunimien ekat kirjaimet karsisi rotat, puumat, päästäiset ym. pois. Tää on muuten ärsyttävää luettavaa. Joo.... joku heittää kohta, että:" Onko pakko lukea?",no on, koska itsekin saatan olla tietämättäni kissa....tai hiiri. Argh!
Samaa mieltä. Tuskin mikään kirjain niin salainen on että sen antamalla paljastuisi. Kirjaimia esiin, niin valtaosa osaa häipyä keskustelusta.
Olkaa yhteyksissä irl. Ei tarvii täällä sitten haukkua eikä muutakaan kirjoittaa.
Penaalin terävin kynä.
Hiiri pelkää että kolli pistelee poskiinsa😾
Ei voi edes sanoa kissa-hiiri -leikiksi. Jos joku leikki pitää mainita, niin piilo osuvin. Hiukan kuin kaksi linnoituksensa takaa toisiaan kuikuilevaa rujoa. Ovat niin epävarmoja ja kaukana toisistaan, että joutuvat perustaa kuvitelmansa toisesta täysin tuuleen huudettuihin huhuihin ja väritettyyn totuuteen. Tekevät toisistaan tulkintoja vallitsevan psyykkeensä ohjaamina ja pysyvät mahdollisimman kaukana toistensa linnoituksista. Ihan pyllystä koko touhu.
Aika osuvaa kyllä. Mutta minä nainen en kyllä ole linnoitusta pystyttänyt. Mies on sen tehnyt, Tullut välillä esiin, mutta jälleen palannut muurin suojaan!
Kuules nyt neiti M. Sinä voisit ottaa rennommin ja vähentää työntekoa ja tulla luolastasi toisinaan esille ihan juttelemaan. Vaikeaahan se on tulla muuriesi sisälle noin vain höpöttämään kaiken kansan katsellessa/kuunnellessa kateellisena vierestä.
😁rakkaus on hulluutta
Trollit heittelee kohta varmoja kirjaimia, että uskokaa nyt niitä. Hah.
Tämä nainen yrittää vähentää töitä, ei se aina onnistu. Lomalla olen ja kuitenkin töihin on lähtö edessä😁
Tervetuloa takaisin. Onhan sulla vielä lomaa jäljellä hetkinen. Toivottavasti on rentouttava loppu viikko edessä...
Minä eräs M nainen en tee pitkää päivää, mutta työ on erittäin raskasta naiselle. Työpaikan vaihtoa suunnittelen.
M-naiselle suosittelen avioeroa, nettiriippuvuuden tukiryhmään, terapiaa ja psyykelääkkeitä
Tuntuu tuo sydänkin läpättävän joka kuukausi uuden ukon perään vaikka kotonakin yksi joka kärsii seksinpuutteesta
M-naisen prostituutio ammattia yrittää aller salata poistamalla totuuden.
Onko aller mukana M-eukon bisneksissa. Sutenööri joka palstoilla etsii eukolle seksiseuralaisia?
Kyllä näyt riitelevän sen kanssa minusta tämän tästä. Melkoista leikkiä tosiaan. Onneksi täällä ei voi edes mainita kuinka vittuilet. Eihän sen pitäisi enään olla mitään tekemistä.