Missä sijaitsee leipäjono Mikkelissä?vai onko ollenkaan
Ruoka-apu/leipäjono
27
899
Vastaukset
- Anonyymi
Leipäjono on Mikkelistä hävinnyt uuden hallituksen köyhyydenpoisto-ohjelman myötä. Nyt kaikki entiset jonolaiset leipovat leipänsä itse kotonaan.
- Anonyymi
http://www.talentia.fi/edunvalvonta/palkkaedunvalvonta/palkkasuositukset
Sosiaalityöntekijä, vastaava sosiaalityöntekijä, vastaava koulukuraattori/koulukuraattori:
- vaativat tehtävät 3500 €
(esim. työn edellyttämä pitkä työkokemus tai erikoistumiskoulutus)
- erittäin vaativat tehtävät 3590-3800 €
(esim. soveltuva erikoistumis- tai jatkotutkinto pätevyysvaatimuksena)
Johtava/vastaava sosiaalityöntekijä, johtava koulukuraattori:
3800-4200 €
Vastaava ohjaaja, sosiaaliohjaaja jolla päätösten valmistelua (vaativat tehtävät)
3070 e/kk
- Anonyymi
lakkautettu tarpeettomana. jonossa kävijät olivat liian paksuja.
- Anonyymi
Aliravittuja läskeja vain, typerä syys siis lakkauttamiseen.
- Anonyymi
Joo, lakkautettu on! Osoittauivatkin ihan muuksi kuin leivän tarvitsijoiksi.
- Anonyymi
Jakopaikalta löytyi monokkeli josta pääteltiin että nämä tyypit eivät tarvitse leipää.
- Anonyymi
Eiks oikeesti oo leipäjonoa tässä kaupungissa? Ei ole sitten muita työttömiä kuin minä???
- Anonyymi
sinä olet ainut.mene töihin.
- Anonyymi
Ei oo töitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei oo töitä
onhan ekotorilla, sinne vaan laiskimus!
- Anonyymi
Mannet tulee volvoilla hakeen takakontit pullolleen. Näyttivät telkkarissa taannoin. Nykyään ei saa näyttää kuin valkolaisia nukkavieruissa vetimissään tuulenhuuhtomine persauksineen.
- Anonyymi
Vai vielä leipää, tässä ei ole saanut ees viinan tippaakaan
- Anonyymi
Miksi köyhät usein syövät itsensä pallon muotoon? Ihmetyttää. Varakkaat ovat taas useimmin hoikkia.
- Anonyymi
Varakkailla on varaa ostaa ravintorikasta ja terveellistä ruokaa. Köyhät ostaa sitä mitä halvimmalla saa.
- Anonyymi
Rikkaat on nii ihania. Kauniita ja rohkeita. Rikkailla on nii kaikki hyvin. Naivat ja nauttiivat elämästä. Köyhät elää murusilla. Jotkut köyhätkin ovat innokkaita naimaan mutta kyllästyvät piankin. Kova naiminen pitää nälkää loitolla...silleen vois laihtuu mut ämmät juo sitä longeroa.
- Anonyymi
viadia mikkeli moision sairaalan lähettyvillä. ruokajako kaikkina arkipäivinä paitsi torstaisin. siellä on myös kirppari.
- Anonyymi
Karsee paikka, en toista kertaa mene. Joku hullu kuuromykkä jakaja laittoi tavarat kiireesti laatikkoon, kun tuli vihdoin mun vuoro. Enkä tosiaankaan ole pallon muotoinen. Se oli semmonen pitkä, vaalee jätkä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Karsee paikka, en toista kertaa mene. Joku hullu kuuromykkä jakaja laittoi tavarat kiireesti laatikkoon, kun tuli vihdoin mun vuoro. Enkä tosiaankaan ole pallon muotoinen. Se oli semmonen pitkä, vaalee jätkä.
jos saa täyden työttömyyskorvauksen, niin ei silloin ole pakko mennä leipäjonoon
- Anonyymi
Seurakunnat auttavat, menkää kysymään. Avustuskasseja on joskus srk jakanut..
- Anonyymi
Olenko käsittänyt sitten väärin? Olen luullut, että leipäjono on nykyään Ramin Konditorian jono.
- Anonyymi
Mikkeli Moisio on ruoka avustusta..ymta. Ja voisiko kommentoijat käyttäytyä kuin aikuiset..nälkä on joillekkin se ikävä vieras. Haukkuminen ei tilannetta muuksi muuta..siis kunnoitusta huonompi osaisia kohtaan.
- Anonyymi
Ei Suomessa kukaan näe nälkää, ainakaan yhteiskunnan takia: ilmainen asunto ja yli 550e kuussa handuun, elämiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Suomessa kukaan näe nälkää, ainakaan yhteiskunnan takia: ilmainen asunto ja yli 550e kuussa handuun, elämiseen.
Kyllä se oli viime vuonna jo 571 ja rapiat puhtaana käteen.
Paljonko lienee tänä vuonna, siis puhtaana? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se oli viime vuonna jo 571 ja rapiat puhtaana käteen.
Paljonko lienee tänä vuonna, siis puhtaana?hirveen iso summa!ei missään muualla maailmassa saa tommosta hyvää yhteiskunnalta.siellä jos oot köyhä, nin kerjäät ja anelet. tai sitten kuolahdat pois, ei kukaan kaipaa.
- Anonyymi
Älä narkkaa ja ryyppää ka muihin typeryyksiin käytä rahaa, niin kyllä 500€/kk riittää ruokaan ja laskuihin ihan hyvin. Eikä ole tarvetta matujen räpläämiä vanhentuneita ruokia hakea viadialta..
- Anonyymi
Hiilihydraattijonoja ei tarvitse kukaan. Diabetes 2 sairastaa jo yli 500 000 tuhatta ihmistä
Yli 200 000 tuhatta ei tiedä sairastavansa diabetesta.- Anonyymi
Ahmikaa vähemmän. Kansan ylipaino on VALTAVA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5462076Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3851672Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211499Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641398JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191076- 561072
- 1181067
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16838Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11824Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66813