Miten on mahdollista, että EU-aikana lihan hinta on laskenut 28 % ja kahvikupin hinta noussut 30 %? Tapio Talviiiii.... miten selität tämän?
Lihan hinta laskee, kahvin nousee
talvitakki
177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kahvikupillisen hinta KAHVILOISSA on kyllä noussut euron myötä, joka nyt helppo huomata muissakin 'pikkumaksuissa' kuten narikat, iltapäivälehdet (ennen 5mk nyt 1€),elokuvaliput, hodarit, yms.. Se mikä ennen saatto maksaa 10mk, on nykyään helposti 2 tai 3€. Enpä muista että markka-aikana olisi kahvilassa tarvinnu maksaa kahvikupillisesta 15mk joka on nykyään euroina ihan tavallista.
Ns. pakattu bulkkikahvi jota kaupassa myydään on kyllä viimesen 5 vuoden aikana halventunu. Nyt tosin näyttää että alkaa keväällä kallistumaan kun on Brasiliassa tullut niin niukka kahvisato.