STT: Lapsikasteiden määrä on romahtanut täysin

Anonyymi

"Kasteen saavien lasten osuus syntyneistä on pudonnut jyrkästi. Tänä vuonna Suomessa elokuun alkuun mennessä syntyneistä vain kolme viidesosaa sai kasteen, ilmenee Väestörekisterikeskuksen ja kirkon tilastoista.

Tuoreen kastekyselyn mukaan niiden vähenemisen taustalla on kaksi pääsyytä. Ensinnäkin kirkon jäsenten osuus Suomen väestöstä on laskenut, eivätkä kirkon jättäneet yleensä vie lapsiaan kasteelle. Toisaalta kaste jää tekemättä, koska lapsikaste ei ole enää kirkon jäsenille itsestäänselvyys tai ainoaksi koettu vaihtoehto."

Koko juttu: https://yle.fi/uutiset/3-10972603

https://eroakirkosta.fi/

21

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkontilastot.fi:n mukaan elokuussa 2019 kastettiin rahtusen enemmän lapsia kuin elokuussa 2018 ja selvästi enemmän kuin heinäkuussa 2019. Tämän tilaston luotettavuus on tosin kyseenalainen, koska luvut pomppivat kuukaudesta toiseen päättömästi. Lisäksi kaikkien syntyneiden määrää ei elokuulle vielä ole. Odottaisin siis vielä ainakin elokuun syntyneiden määrän julkistukseen ja mieluummin vielä syyskuun lukujen julkistukseen saakka, ennen kuin iloitsisin 60 prosenttiin putoamisesta. Veikkaan ennemminkin maltillista 2-3 prosenttiyksikön pudotusta viime vuoden 65 prosentista. Kokonaiset 5 prosenttia tuntuisi tosi hurjalta pudotukselta, vaikka onhan sekin toki mahdollista.

    • Anonyymi

      Eilen oli tuo avausviestin uutinen monissa viestimissä, ja tänään on tämä: https://www.hameensanomat.fi/kanta-hame/kirkkohallitus-esittaa-kastettavalle-lapselle-riittaisi-jatkossa-yksi-kummi-873750/

      "Kirkkohallitus esittää kirkolliskokoukselle, että evankelis-luterilaisen kirkon jäseneksi kastettavalle lapselle riittäisi jatkossa vain yksi kirkkoon kuuluva kummi.

      Muutoksella halutaan keventää kummiuden vaatimuksia, sillä lasten kastaminen on vähentynyt. Joissain tilanteissa kastamisen esteenä on ollut sopivien kirkkoon kuuluvien kummien puute.

      Kirkkojärjestyksen mukaan kummeja tulisi olla kaksi. Yksi kummi voidaan hyväksyä vain kirkkoherran erillispäätöksellä.

      Aloite kummien määrän vähentämisestä tehtiin viime toukokuussa kirkolliskokouksessa. Mikäli muutosehdotus hyväksytään, voisi muutos tulla voimaan jo ensi vuoden alusta.

      Lasten kastaminen on vähentynyt nopeasti. Kun vielä vuosituhannen alussa noin 90 prosenttia syntyneistä lapsista kastettiin, oli kasteprosentti viime vuonna alle 65. Tänä vuonna tammi-heinäkuun välisenä aikana kastettiin noin 60 prosenttia syntyneistä lapsista."

      Nyt on viime aikoina ollut niin paljon puhetta kasteiden romahtamisesta, että se saattaa entisestään kiihdyttää trendiä. Ja kun pian ei tarvitse edes kuulua kirkkoon tullakseen kummiksi, voi kirkosta eroaminenkin kiihtyä.

      • Anonyymi

        Niin, eroaminen voi kiihtyä, tai sitten liittyminen vähentyä. Jotkut ovat nimittäin liittyneet kirkkoon vain voidakseen olla kummeja. Ei tarvitse enää liittyä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin, eroaminen voi kiihtyä, tai sitten liittyminen vähentyä. Jotkut ovat nimittäin liittyneet kirkkoon vain voidakseen olla kummeja. Ei tarvitse enää liittyä.

        Ja pelkstään se, että jollain tavalla kirkko näkyy uutisissa, riittää lisäämään eroja.


      • Anonyymi

        Kokonaisuuden kannalta asialla ei ole merkitystä. Siinä missä kastettujen määrä hieman nousee, laskee kirkkoon liittyneiden määrä samalla määrällä ja toisinpäin. Kirkko yrittää selittää asiaa vain itselle edullisemmaksi.


      • Anonyymi

        "Jos lapsi kastettiin, lapsen kastamiseen koki puolison puolelta painetta miehistä 19 ja naisista seitsemän prosenttia. Eli jos asiasta ollaan eri mieltä, lasta ei yleensä kasteta."

        19 prosenttia on miesten osalta erittäin iso osuus, joten on syyttä pitää seuraavaa lakiuudistusta jatkusti kaikkialla esillä.

        Ennen 1.3.2017 äidillä oli yksinoikeus päättää lapsen kastamisesta. 1.3.2017 astui voimaa uusi laki, joka takaa molemmille vanhemmille tasa-arvoisen aseman päättää kastetaanko lasta vai ei, jos asiasta ei päästä yhteisymmärrykseen ei lasta kasteta.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Ei, vaan kirkko valehtelee. Se painottaa omassa tilastoinnissaan joko kastettujen määrää tai liittyneiden määrää senhetkisen agendansa mukaan. Tämänkin seurakuntajulkaisun otsikko olisi siis voinut olla: "Kirkkoon liitytään vähemmän kuin tilastot kertovat".


      • "jos toinen vanhemmista ei kuulu kirkkoon, lapsi jää usein kastamatta"

        Kauheaa syyllistämistä.


    • Anonyymi

      Vauvojen kastaminen on täysin väärä teko. Kaste suoritetaan ihmisen omasta tahdosta, ei toisten tahtomisesta.

      • Anonyymi

        Onko kysymyksessä Jumalan armoteko ihmiselle, vai ihmisen kuuliaisuuden osoitus Jumalalle?
        Te teette Jumalan armoteosta ihmisen teon.

        "Joka ympärileikkauttaa itsensä, on velvollinen täyttämään koko lain. "


    • Vauvakatseesta ei liene haittaa. Valtionkirkko on leipäpapeille raha-automaatti. Uskontojen ja katsomusten tulisi olla valtiossa yhdenvertaisia.

      • Anonyymi

        Raha on ainut leipäpappeja, noita niljakkaita parasiitteja, kiinnostava asia kirkon toiminnoissa.

        Hävetköön, jos osaavat, nämä surkeat palkkapaimenet.


      • "Vauvakatseesta ei liene haittaa."

        Ei sen enempää kuin pakkoruotsistakaan.


    • Tammi-syyskuussa kastettuja 21 244 ja syntyneitä 34 493 eli kasteprosentti 61,59%. Kirkon jäsenmäärä 30.9.2019 oli 3 819 671 ja Suomen väkiluku 5 525 487 eli kirkoonkuulumisprosentti 69,13%.

    • Anonyymi

      Tämä oli mieluisa tieto.
      Oikean kristillisen kasteen opetus auttaa ihmisiä ymmärtämään, ettei kirkon lapsikasterituaali ole oikein. Ja kun ihmiset tietävät, että oikea kristillinen kaste kuuluu ainoastaan uskoon tulleille, niin he ymmärtävät, että kaste ei kuulu heille.
      Linkissä oikea kasteopetus:
      https://jeesus-on-herra.com/kasteopetukset/

      • Anonyymi

        Olkoonkin että linkkisi on pelkkää huuhaapaskaa, jos sen takia joku eroaa kirkosta, sillä on arvonsa.


      • Anonyymi

        tuolta tulee viiruksia.


    • Ehkä kirkon pitäisi lanseerata joku -50% -kampanja :-)

      Kasta kaksi, maksa yksi(kirkollisvero:-)

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      160
      2237
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2084
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      492
      1616
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1388
    5. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      420
      1209
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      19
      1178
    7. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      134
      1056
    8. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      107
      1045
    9. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1035
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      880
    Aihe