Estonia kuolemat

Anonyymi

Menikö ihmisiltä ensin taju ja sitten henki vaiko miten? Eihän ollu paha lähtö vai oliko?

5

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei. Ensin meni henki, sitten taju.

    • Anonyymi

      Mutta se taju. Etkö ymmärrä?

    • Anonyymi

      Kuoliko siihen paineeseen? Vai hukkuiko vaan? Onko ruumiita, luurankoja, vielä laivassa? Löytyikö Avo Pihtin ruumis? Miten tanssijat pystyivät pakenemaan hytin ikkunasta, miten saivat auki? Miten se yks mies jaksoi hypotermiassa kiivetä Silja Europalle 11 kannelle tikkaita pitkin?

    • Anonyymi

      Ensin laivassa seurasi kallistuma, sitten 100 kiloiset pelikoneet, 20 kilon kukkaruukut, 30 kiloiset pöydät ja 10 kiloiset tuolit lenteli ihmisten päälle kuin kivet katapultista aaltojen tahdissa niihin, jotka kävelivät 45 asteen kaltevuuden lattiassa toisiaan kyynärpäillä tönien ylempiin kerroksiin. Ne kenen kunto ei kestänyt, jäivät puolitiehen istumaan portaikkoon ja odottamaan hukkumiskuolemaa. sitten kun laivan pääsähkökeskus oli veden vallassa, tuli lopullinen sähkökatkos. Kannelle päässeet ja vielä elossa tai tajuissa olevat liukastelivat pimeydessä. Koko laivan kaikki kansirakenteet oli nimittäin mereen valuneen dieselin liukastamaa. Dieselin haju leijui vahvana ja kiilsi kuutamossa. Päitä lyötiin metalliin kaikkialla, hortoiltiin märissä vaatteissa kylmässä ja huudettiin apua pimeässä. Ne ketkä onnistuivat saamaan pelastuslautan liikkeelle, laskivat niitä puolityhjinä tai juuttuivat liiallisen kallistuksen takia heti alkuunsa vaijereista. Laukastavia ilmalauttoja saatiin mereen mutta 21 m/s tuuli vei ne nopeasti kauas ja suuri osa niistä pysyi tyhjänä. Ne ketkä uskalsivat ja ymmärsivät hypätä ajoissa ennen uppoamista kaltevan laivan reunalta 20 metriä alas 6 metrin aaltoihin, palelivat ja toivoivat etteivät paiskaudu laivan kansirakenteisiin rekka-auton kokoisten aaltojen viskoessa heitä ees taas laivan vierellä. Jos joku löysi lautan, oli se täynnä vettä ja pimeä. Valopoijut lautoissa eivät toimineet koska niissä oli patterit vaihtamatta monissa. Näin ollen kun helikopteri jonkun löysi, oli se vasta aamulla kun sisällä olleista ihmisistä suuri osa oli menehtyt. Lauttaan päässeet noukittiin joko muihin ruotsinlaivoihin tai helikopterilla lähisaarelle odottamaan kuljetusta. Laivaan jääneiden kohtalona oli palella ylimmän kannen aulassa viimeiseen asti ennen uppoamista ja tai jäädä loukkuun oviaukon mennessä veden alle. Siellä hapenpuute lopulta on aiheuttanut ensin tajuttomuuden ja lopulta kuoleman.
      Ensimmäisestä hälytyksestä kului noin 15 minuuttia siihen kun ei kaltevuuden takia ollut enää mahdollista päästä laivasta ulos.

      Hyvää laivamatkaa syysmyrskyihin.

    • Anonyymi

      "Kertoi nähneensä matkan aikana leikkihuoneessa 4-5 lasta, iältään 6-10-vuotiaita."
      - Erään pelastuneen kertomaa.

      Ja sama kävisi tänä päivänäkin jos laiva keikahtaisi, kuten oli jo vastaava tuossa jokunen aika sitten käydä myrskyssä. Aikuiset olisivat silloinkin pelastaneet itsensä.

      Selviytymistarinoita lukiessa oli eräs nainen, joka Final Destination leffan tyyliin kuoli sitten myöhemmin auto-onnettomuudessa.

      Joten miksi vaivautua itsekkäästi pelastamaan vain itsensä, kun karkuun et pääse...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1410
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      957
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      882
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      818
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      704
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      45
      605
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      603
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      598
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      50
      564
    Aihe