Tutkimustuloksen ymmärtämiseen apua ?

Anonyymi

Kävin lannerangan röntgen kuvissa lääkäri on omakantaa kirjoittanut seuraavaa jos joku viisaampi osaisi selkokielellä kertoa ?

Th11-12 diskusvälissä hieman alkavaa päätelevydegeneraatiota.
L5-tasolla lievää alkavaa fasettinivel degeneraatiota.

4

1482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota Th11-12 juttua en tiedä mutta toi L5 tasolla oleva juttu on että lannerangan nivelissä on kulumaa. Se on ainakin sellainen jos voi sanoa vika, joka on aika normaalia ikääntymiseen liittyvää muutosta selässä. Eli tuo degeneraatio käsittääkseni tarkoittaa kulumaa.

    • Anonyymi

      Th tarkoittaa thoraxia eli rintarangan osuutta. Siis yläselässäsi/rintarangan kohdalla nivelien 11-12 välissä on hieman alkavaa iänmukaista päätelevyrappeumaa.

    • Anonyymi

      Mm. Välilevyrappeumia.

    • Anonyymi

      Tähän pitää itse terveydenhuoltoalan ammattilaisena sanoa: kysykää ihmiset hoitavalta lääkäriltä jos jotain ette ymmärrä! Ja niin monta kertaa että asia selviää!
      Teillä on oikeus ja velvollisuuskin itseänne kohtaan tietää mitä tutkimuksissa on tehty ja mitä nähty sekä miten jatketaan.
      Kaikkein tyhmintä on jäädä yksin pähkäilemään ja kyselemään nettipalstoilla tai googlettaa. Tuloksena taatusti kaikki aivopöhöstä ebolaan ja parantumattomaan syöpään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      222
      14816
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      20
      2196
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1242
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1230
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      24
      1111
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      892
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      74
      781
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      713
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe