Alan pikkuhiljaa ymmärtää miksi perussuomalaisia äänestetään. Eräs syy on median käsittämättömän huonot mielipidekirjoitukset. Iltasanomien toimittaja Jari Alenius kirjoitti aivan pöyristyttävän huonon analyysin Saudi-Arabian kokemasta hyökkäyksestä. Kun Saudi-Arabiaan hyökätään, niin hän yrittää kääntää tilanteen Yhdysvaltojen sisäiseksi vaalitaisteluksi. Voiko lehdistössä kukaan enää tämän alemmaksi vajota?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006241627.html
Jopa Trumpin halua rauhaan Iranin kanssa yritetään kääntää negatiiviseksi asiaksi. Siis Saudi-Arabiaan kohdistunut hyökkäys onkin Yhdysvaltojen sisäpolitiikkaa.
Toivottavasti Keskusta ei mene tähän mukaan!
Ulkopolitiikkaa
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Putinko kertoi oi Putinsoomalainen.
Jos Saudi-Arabiaan hyökätään, niin pitäisikö syyllistää Putin? Eikö se hyökkääjä voisi olla edes osasyyllinen?
- Anonyymi
Luin itse myös artikkelin " Trump rähmällään Iranin edessä " . Alenius, tämä Trump-vihaaja suorastaan toivoo Trumpilta sotatoimia , jotta seuraavaksi saisi kirjoittaa, kuinka Sotahullu Trump on ! Alenius ja lähes kaikki Ylenkin /Mtv toimittajat ovat demograatti kannattajia ja sitäkautta Trump vihaajia . Putin saa olla täysin rauhassa näiltä Suomettuneilta sekundatoimittajilta .
terv. aattelia/ajattelia - Anonyymi
Tämä äänestysilmiö on nyt muissakin maissa. Syy on ilmeinen. Älylaitteet ja netti tyhmistävät ihmistä. Ihmiset eivät enää näe asioita pitemmälle ja laajemmin. Tämä lyhynäköisyys ja lyhyet iskulauseet (virheelliset ja mitättömätkin) vaikuttavat näihin uusavuttomiin ihmisiin.
Jos ääniä saa jollain "maahnamuutolla" kuten Saksassa 30-luvulla "juutalaisvihalla", olemme sen astian äärellä, jota yleensä viemäriksi kutsutaan.Itseasiassa Yhdysvallat halusi jo 2000-luvulla parantaa suhteitaan Iraniin.
Sitten Bush piti tuon vähän harkitsemattomqn puheen "Pahan Akselista".
Trump on ollut minulle positiivinen yllätys ja mitä demokraatteihin tulee niin ovat tekopyhää joukkoa.
- Anonyymi
Hyökkääjä oli Venäjä. Syynä öljyn hinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495729- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197