Harkkokellari homeessa, väliseinät vaihtoon?

Kellarissa haisee yhdessä nurkassa home.

Syynä lienee korkealla käynyt pohjavesi kun sadevesi- ja salaojasysteemit oli vuosia hoitamatta. Talo on 10v vanha.

Vaihtoehtoja hajulle olisi:

1) kertopuu/kipsi/lasivilla väliseinät jotka on rakennettu suoraan betonin päälle. Tätä teoriaa tukisi, että vain puuväliseinän kohdalla haisee.

2) harkkoperustuksista tuleva homeen haju.

Mitenköhän selvitän, että kumpi tässä haisee?
5799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No jos hajun perusteella ongelman epäillään olevan väliseinän alaosassa, niin työkalut kätöseen ja seinän alaosaan reikä. Ota myös alajuoksusta pala pois, jotta näet, mitä sen alla luuraa.

Äänestä

Patolevyn tekosia ? Slammaamaton harkko ? Väärinpäin olevat maakallistukset ? Vuotavat yli roiskuvat rännisuppilot ?

Äänestä

Tietysti homekoiralla voi aloittaa mutta luultavimmin ainoa toimiva vaihtoehto on oikea kuntotarkastus. Toivottavasti sulla ei ole lattialämmitystä. Noi salaoja/sadevesi/kallistukset talosta poispäin jutut täytyy laittaa kuntoon siten ettei maaperä olisi liian kostea ja salaojien pitäisi olla matalammalla kuin anturat ettei sellaista ihan nestämäistä vettä pääsisi missään olosuhteissa anturaan tai sokkeliin. Toki viistosade voi hetkellisesti kastella sokkelia mutta mitään muuta vesirasitusta ei saisi tulla rakenteille.

Äänestä

Kellarin sisäpuolinen lämmöneristys puukoolauksineen = riskirakenne.

Hajuhavainto seinä kohdalla = toteutunut riski.

Ei tarvita edes mitään vesivuotoa, huoneilman kosteus tekee tehtävänsä, jos höyrysulku on tehty huonosti.

Äänestä

Joku jo veikkasikin, patolevyn tekosia, slammaamaton harkkoseinä, yliroiskuvat rännisuppilot kulmissa jne...
Jos sisäpuolinen lämmöneristys vielä lisäksi, niin homma kohtuullisen selvä.
Kaikki orgaaninen pois sisäpuolelta ja lämmöneristys ulos. 200 mm Fuktisolia tai Isodräniä, niin estyy vedenpaine ja kuivuu ulospäin lämpötilaerojen avulla. Samalla pienenee energiahukka myös melkoisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kellarissa haisee yhdessä nurkassa home.

Syynä lienee korkealla käynyt pohjavesi kun sadevesi- ja salaojasysteemit oli vuosia hoitamatta. Talo on 10v vanha.

Vaihtoehtoja hajulle olisi:

1) kertopuu/kipsi/lasivilla väliseinät jotka on rakennettu suoraan betonin päälle. Tätä teoriaa tukisi, että vain puuväliseinän kohdalla haisee.

2) harkkoperustuksista tuleva homeen haju.

Mitenköhän selvitän, että kumpi tässä haisee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu